[RTV] Przetwornica na TDA4605 - pomóżcie!

Walczę właśnie z telewizorem uwalonym przez przepięcie w sieci (ZE na chwilę wyłączył zasilanie sporego osiedla) i już mnie szlag trafia...

Jest tak: telewizor to cudo "Telestar 9155", przetwornica typowa na TDA4605, ja w RTV-ce nie siedziałem od lat, więc działam na ślepo troszeczkę. Objaw początkowy: nie działa nic, zwęglony rezystor R9 (schemat jest na elektrodzie:

formatting link
Rezystor oczywiście wymieniłem, wymieniłem również sam scalak, tranzystor, oraz na wszelki wypadek elektrolit i diodę obok tego rezystora (nawiasem mówiąc: oryginalna dioda to dziwo o nazwie PH33D, zamiennik BYD33D. Z powodu absolutnej niemożności kupienia takich diód, wsadziłem tam BAV21 - może być?).

Obecnie jest tak: przy TV złożonym do kupy nie działa nic. Jeśli odłączę zasilanie odchylania wylutowując znajdujący się tuż za trafem rezystor bezpiecznikowy i podłączę w to miejsce żarówkę

60W - przetwornica niby pracuje, ale z częstotliwością kilku Hz się zadławia, efekt jest taki, że TV ćwierka, a dioda Standby szybko miga. Jeśli zamiast tego rezystora wylutuję dławik filtrujący napięcie 115V już na wyjściu zasilacza (i żarówkę oczywiście podłączę tamże) - standby już nie miga, a przetwornica ćwierka głośniej.

Wydaje mi się, że coś ta pzretwornicę przeciąża i stąd to dławienie, ale co to u licha może być? Z rzeczy przychodzących mi do głowy zostało przebicie w samym trafie lub awaria którejś z gałązek niskonapięciowych - tych nie odpinałem, bo wydawało mi się nieprawdopodobne, aby to je właśnie rozwaliło przepięcie.

Pomóżcie proszę, dla czynnego serwisowca to pewnie typowa usterka a ja się męczę, w dodatku stresując się dodatkowo, bo TV jest teściowej... ;-(

J.

Reply to
Jarek P.
Loading thread data ...

Witam!

Podałeś link, który prowadzi do forum nie do schematu (czy to Twój wątek na tym forum?). Nie mogłem tam tego modelu znaleźć, a mam mało punktów i muszę je oszczędzać, więc muszę mieć pewność, że o ten model chodzi. Zakładam, że nie masz tego schematu, ale można sobie bez niego poradzić. Tzw. próbkowanie (cykanie) przetwornicy jest w 99,99% objawem przeciążenia wyjścia. Koniecznie odłącz wszystkie obwody wtórne pozostawiając tylko diodę i kondensator filtrujący w gałęzi B+ (odłącz odchylanie) i w to miejsce podłącz jako obciążenie żarówkę ok. 60W

230V. Ta przetwornica na 100% chodzi na żarówce. W tym stanie załącz przetwornicę i... jeśli jest sprawna żarówka będzie świecić bez mrugania. Wtedy zmierz napięcie w tym miejscu i ustaw PR-kiem właściwe. Jeśli będą inne objawy pisz.

Nie bardzo wiem po symbolu co to za dioda, ale nie wydaje mi się, aby BAV21 była odpowiednia. Napisz gdzie ona siedzi. Czy masz jakiś inny schemat z przetwornicą na tym scalaku?

Reply to
Remek

Nie, to jakiś stary wątek, w jednym z postów jest podany link do schematu.

Schemat mam, zaraz Ci go wyślę mailem, jest od tego telewizora.

Sprawdziłem, odłączone wszystko, została jedynie dioda gałęzi B+ z przyległościami oraz odprowadzony od tego układ stabilizatora

33V (podłączony przez szeregowy rezystor 12k, więc chyba nie ma szans, żeby zwierał). Efekt - cyka, nie świeci :-(

Tych diod jest trzy, one generalnie siedzą naokoło TDA, mniej więcej pomiędzy nim a tym uzwojeniem "próbkującym" trafa.

J.

Reply to
Jarek P.

a kondensator filtrujący napięcie sieci sprawny? jak nić nie zwiera po wtórnej to na 99% kondensator jest uwalony - oczywiście jak reszta sprawna - dioda nie wiem gdzie siedzi to się nie wypowiem(nie pamiętam ale jest to

100uF na 385V strona pierwotna przetwornicy) Pzdr. Tomek
Reply to
Tomotron

Cześć!

Mam już schemat. Dioda BAV21 w tym miejscu może być. Rozumiem, że odłączyłeś oporniki: R21, R22, R23 i dławik L20. Sprawdziłeś C24, C25, D20 (najlepiej wymienić na nowe). Sprawdziłeś opornik R20 i podłączyłeś żarówkę do + C25. I w dalszym ciągu jest próbkowanie. Czy w punkcie + C25 występuje jakieś napięcie?

Reply to
Remek

Gdby to był uwalony ten kondensator, to by wywalało bezpiecznik na wejściu zasilania, tu sama przetwornica szwankuje.

j.

Reply to
Jarek P.

Tak. Znaczy jesli chodzi o ścisłść, dławika nie odłączyłem, tylko zworę zaraz za nim, podającą napięcie dalej. Do dławika jest podłączona żarówka.

Sprawdziłem omomiarką, ale masz rację, wymienie na wsjakij...

Dalszy ciąg sprawdzę jutro i przekażę wyniki, póki co dzięki za pomoc.

J.

Reply to
Jarek P.

chodzi raczej o przerwe wtedy przetworncia by chodzila na tych 100Hz no ale chyba to inna usterka sprawdz diody na wyjsciu przetwornicy, potrafia sie przebic

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Użytkownik "Remek" snipped-for-privacy@neostrada.pl napisał w wiadomości news:dekvkk$amc$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl

Względnie szybka (250ns) , prostownicza (1.3A/200V)

formatting link

formatting link
ęciowo się zgadza, ale prądowo już nie. BAV21 ma szanse ochoczo wyparować. Jeżeli już to prędzej coś w rodzaju BA159.

Reply to
Marek Dzwonnik

Troszkę takich przetwornic już zrobiłem i czasami jest taki objaw że nie ma siły wystartować a po wtórnej wszystko odłączone pierwotna strona wydaje się ok a przetwornica sprawia wrażenie przeciążonej i przeważnie winne są dwa elementy kondensator 100uf/385V (oczywiście miałem na myśli utratę pojemności a nie definitywne zwarcie) lub ten na 47uf przy TDA4605 (hehe kiedys przez pomyłka wstawiłem 4,7uF co ja się naszukałem...). Pozdrawiam Tomek

Reply to
Tomotron

Użytkownik "Tomotron" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:dem6ki$nm6$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Szczerze mówiąc nie sprawdzałem tego 100u/400, ale skoro one też dają takie objawy - sprawdzę. Jak rozumiem, same transformatory się raczej nie sypią? Zastanawiałem się wczoraj nad tym, jakim cudem szlag mógł trafić ten zdymiony opornik R9 o którym wspominałem w pierwszym poście. To jest opór 47ohm łączący uzwojenie próbkujące trafa z układem TDA (przez parę jeszcze elementów). Ze schematu wynika mi, że żeby przez niego popłynął duży prąd, musiałoby chyba się stać coś z samym trafem, zwłaszcza, że inne elementy w tych okolicach są sprawne.

J.

Reply to
Jarek P.

niestety... wymieniłem oba te elementy na nowe, po stronie wtórnej jest odłączone wszystko, jedynie B+ ma zostawione diodę i kondensator (sprawdzone) i tam jest wpięta żarówka. Po włączeniu przetwornica cyka w tempie 1Hz, żarówka błyska w takt cyknięć. Czyli co? Trafo?

Dzięki, pozdrawiam

J.

Reply to
Jarek P.

wyparować. Jeżeli już to prędzej coś w rodzaju BA159.

Witam!

Tak mi się wydawało, że to jakaś impulsówka, tyle że "grubsza". Ale w tym konkretnym zasilaczu może z całą pewnością w tym miejscu siedzieć BAV21! Tak jest na wielu schematach i w praktyce. Nie ma tam wysokich napięć i prądów.

Pozdrawiam!

Reply to
Remek

Witam!

Jarku! Czy naprawiłeś już tę przetwornicę? Bo takie naprawianie i pytania typu: "a ten czy tamten kondensator sprawdziłeś?" nie powinny mieć tu zastosowania (Tomotron - to nie do Ciebie kamyczek). Generalne dwie zasady przy naprawie przetwornic impulsowych:

1 - Przetwornica nie pracuje, bądź pracuje wadliwie - tranzystor wykonawczy nie uszkodzony.

W takim przypadku bez sprawdzania wymieniamy WSZYSTKIE kondensatory elektrolityczne w przetwornicy po stronie pierwotnej i wtórnej na nowe niskostratne 110 st specjalne do przetwornic + kondensator powrotu (nie w każdej przetwornicy jest stosowany). Po tym w 99% przypadków jest po naprawie. Koszt ok. 5zł, czas naprawy 1 godz.

2 - Uszkodzenie przetwornicy połączone z "wyparowaniem" mosfeta.

W tym przypadku oprócz kondensatorów wymieniamy jeszcze WSZYSTKIE półprzewodniki łącznie ze scalakiem i na 90% naprawa kończy się sukcesem. Koszt 15 -20 zł. Czas naprawy 2 godz.

Jeśli to nie pomoże to dopiero teraz zaczynamy szukać jakiej wrednej nietypowej usterki w układach regulacyjnych (ustalania stałych czasowych, progów regulacji itp.), bądź zaczynamy podejrzewać trafo.

Inne metody naprawy powodują stratę czasu i zapętlaniu się w przypuszczeniach i gdybaniach. Nawet jak uda Ci się naprawa bez wymiany wszystkich elektrolitów to za parę dni, tygodni sytuacja się powtórzy, ponieważ w kilkuletnim sprzęcie kond. elektrolityczne w przetwornicy wysychają i tracą pojemność. To samo dotyczy układów odczylania poziomego i okolic.

Pozdrawiam i życzę sukcesów!

Reply to
Remek

Tak :-)

Podana przez Ciebie metodyka jest bardzo ciekawa i faktycznie oszczędziłaby mi kupę czasu, gdybym się z nią zapoznał wczesniej. Szedłem zbliżoną drogą, tyle, że elementy możliwe do sprawdzenia sprawdzałem. Sprawdzałem m.in. diodę zenera przy TDA, sprawdzałem ją omomiarką (pomiarem napięcia na złączu), jako dioda była dobra, więc ją zostawiłem. Dopiero potem, kiedy już w desperacji zacząłem wymieniać wszystko jak leci, doszedłem powtórnie do tej diody, wymieniłem i przetwornica ruszyła. Okazało się, że ta dioda uszkodziła się w tak przedziwny sposób, że nadal była diodą (przewodzenie tylko w jedną stronę, napięcie na złączu ok.

0,56V), ale już nie zenera...

J.

Reply to
Jarek P.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.