Różniczkowanie...

Witam!

Mamy układ różniczkujący składający się z szeregowo połączonego kondensatora i równolegle opornika, wiadomo o co cho. Na taki układ podajemy przebieg prostokątny, amplituda wacha się od zera do jakiejśtam określonej wartości dodatniej. Teoretycznie na wyjściu takiego układu przy odpowiednio małej stałej czasowej powinny być "szpile" w miejscach zboczy narastających i opadających przebiegu prostokątnego i teoretycznie te szpile powinny mieć tę samą amplitudę lecz o przeciwnym znaku w zależności od zbocza. Natomiast oglądając to na oscyloskopie tak to nie wygląda... Szpile dodatnie, czyli tam gdzie zbocza narastające występują, mają mniejszą amplitudę i to znacznie. Pytanie laika: Czy możliwym jest np to że jedynie to na oscyloskopie tak wygląda z jakichś tam względów przeze mnie nie poznanych, czy może problem leży gdzie indziej? Czy może np dzieje się tak dlatego że zbocza narastające i opadające tego przebiegu są od siebie różne (przebieg generowany jest przez komparator, którego wyjście połączone jest z określonym napięciem) Dziękuję z góry za pomoc.

Pozdrawiam, Marcin

Reply to
katzenjammer
Loading thread data ...

Tak.

Reply to
Jacek Maciejewski

(przebieg

a czy wyjscie komparatora to nie przypadkiem OC z rezystorem podciagajacym?

zobacz jaki jest przebieg na wejsciu ukladu rozniczujacego

powienien byc prostokat

Reply to
Adam Brzostek

From: "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@go2.pl To: snipped-for-privacy@newsgate.pl Sent: Monday, November 21, 2005 3:51 PM Subject: Re: Różniczkowanie...

Niekoniecznie, przełącz osyloskop na dzielnik 1:10 (użyj kabla z sondą 1:10) albo inaczej: szeregowo z kablem daj opór z 10-100kohm Słowo kluczowe: pojemność wejściowa kabla oscyloskopu.

Władysław

------------------------------------------------------------------ Motoryzacja i piekne kobiety: Kalendarz Pirelli 2006! >>>

formatting link

Reply to
Władysław Skoczylas

Użytkownik "Adam Brzostek" napisawszy:

Tak jest właśnie.

I jest prostokąt.

Szpile natomiast mają różne amplitudy...

Pozdrawiam, Marcin

Reply to
katzenjammer

Użytkownik ""Władysław Skoczylas"" napisawszy:

Dziękuję, spróbuję.

Pozdrawiam, Marcin

Reply to
katzenjammer

Użytkownik "katzenjammer" snipped-for-privacy@tlen.pl napisał w wiadomości news:dlt69a$70j$1@213.17.168.90...

Spróbuj zobaczyć dokładnie nachylenia zboczy.

Bo są różne nachylenia. Idealna pochodna byłaby dokładnie proporcjonalna na nachylania. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Ale tu problemem jest chyba nie nachylenie tylko OC.

Szpila dodatnia jest efektem zwyklego dzielnika z rezystorow po obu stronach kondensatora.

J.

Reply to
J.F.

Efekt dzielnika by³oby widaæ (na wyj¶ciu OC) jako ma³y skok i stopniowe dochodzenie (= ma³e nachylenie). Je¶li na OC widzi prostok±t to znaczy, ¿e za ma³o dok³adnie patrzy. P.G.

Reply to
Piotr Ga³ka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.