roznice pomiedzy PIC 16F84A-10/P i PIC 16F84A-20I/P

Witam

Chcialem sobie wykonac moj pierwszy projekt na procesorku, jest nim generator pasow kolorowych ze strony:

formatting link
Niestety, nie moge zdobyc nigdzie PIC 16F84A-10/P ale udalo mi sie kupic PIC

16F84A-20I/P Zaprogramowalem, zweryfikowalem ale niestety chyba procek nie startuje ( brak przebiegow oscylatora, na nodze 16 i 15, napiecia na tych nogach w okolicy 1.5 - 2 wolt. Z tego co sie dowiedzialem, zarowno liczba 10 jak i 20 mowia o predkosci zegara, ale nie wiem juz czy jeden z nich moze pracowac z Fosc = 10 Mhz i nic wiecej a drugi tylko 20Mhz Czy w zwiazku z tym, trzeba cos zmienic w kodzie programu, aby ruszylo z szybszym picem (mam tylko plik hex), czy musze szukac dokladnie takiego pic-a jaki zastosowal autor projektu ?

Pozdrawiam serdecznie Marcin

Reply to
Marcin
Loading thread data ...

Marcin schrieb:

powinno chodzić. Możliwe, że musisz trochę pokręcić przy kondensatorach oscylatora, sprawdź w data shicie PICów. Albo jeszcze jakieś fuse bity do zaprogramowania są. Ale na PICach się nie znam.

Waldek

Reply to
Waldemar

Użytkownik "Marcin" <makxio@rznac)az_milo.go2.pl> napisał w wiadomości news:4635ecad$0$13199$ snipped-for-privacy@mamut2.aster.pl...

Tak to mniej więcej jest. Gwarantowene 10/20MHz. Może działać z wiekszą, ale nie pewnie.

Upewnij się, ze kwarc w ogóle działa. Czymś sprawdź jego oscylacje. Może kondensatory warto zmniejszyć lub zwiększyć. Działać powinno, chyba, że twój kod hex jest do bani, albo programator.

Oczywiście ustawiłeś w programatorze plik konfiguracyjny, rodzaj oscylatora ? czyli:

При программировании кристалла следует установить:

a.. OSC = HS

Reply to
lwh

Panowie, informacja z przed chwili ..ruszylo ..zmienilem kondensatory z 33 na 20 pf, no i robi to, co potrzeba :))))) dzieki wszystkim za podpowiedz Pzdr Marcin

Reply to
Marcin

A moze maja przyjemniejsza architekture ?

pozdr

Marek

Reply to
Marek Borowski

pawel snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

No i oczywiście co najważniejsze Piców nie da się programować Bascomem, nie? Wąskie horyzonty myślowe w _każdej_ dziedzinie czy to polityka czy religia czy nawet elektronika nie są czymś dobrym.

Reply to
krytykk

Hm. W³a¶nie zapyta³em, ¿eby poszerzyæ swoje horyzonty. Po co mam wydawaæ

18z³ jak mogê daæ za to samo 10z³?

Pawel

Reply to
pawel

pawel napisa³(a):

To samo? Po co daæ za mercedesa 500 tysiêcy skoro mo¿na mieæ "to samo" w postaci Dacii Logan za 30 tysiêcy. 4 ko³a ma? Ma. No to to samo. Gdyby PICe nie mia³y swoich zalet to by nie by³y kupowane. A s± jednymi z czê¶ciej kupowanych mikrokontrolerów.

--
Wys³ano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> http://www.gazeta.pl/usenet/
Reply to
krytykk

taka retoryka to lanie wody. Nasmarowałeś posta, a żadnego konkretu. Idź do działu reklamy, tam takich lubią...

Reply to
Marek Lewandowski

Marek Lewandowski snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Za to konkret bije z Twojego posta. Pozatym pytał Cię ktoś o zdanie? Atmelowy berecik uciska na mózg? Takim samym laniem wody jest stwierdzenie "po co stosować cokolwiek innego skoro są tanie Atmele".

Reply to
krytykk

A konkrety ? w czym lepszy ten Picedes od Daciamela ?

Byly pierwsze w klasie "tani uC dla hobbystow". Zreszta to "tani" nalezalo wziasc w duze cudzyslowy ..

J.

Reply to
J.F.

po prostu obie linie procesorów mają swoje zady i walety, choćby takie, że zna się ten albo inny procesor i ma się narzędzia do jego obsługi. Taką mrugaczkę na LEDzie uruchomię na Atmelu w 30 minut, z czego więcej niż połowa to start komputera i szukanie w szafie programatora. Na PICu potrzebowałbym przynajmniej paru godzin, z czego większość to złożenie programatora i przeczytanie instrukcji. Na MSP430 potrzebuję czasu do wystartowania kompa i uruchomienia programatora + 5 minut.

Waldek

Reply to
Waldemar

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.