Równoległe łączenie low dropów

Użytkownik "Irek" snipped-for-privacy@123.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@123.pl...

Wymaganie jest "banalne" :-) Taki zasilacz do radiostacji KF (1,8MHz...50MHz) 100W musi dać 13,8V,

3...20A. Mały prąd bierze gdy odbiera, duży, zmieniający się w takt modulacji, gdy nadaje SSB. Przy małym prądzie poziom zakłóceń wychodzących z zasilacza , dowolną drogą, nie może przekroczyć 100nV na wejściu odbiornika na żadnej używanej częstotliwości. Nie istotne jest tu widmo szerokopasmowe (jak dla norm)

Dla zobrazowania kłopotów, poczytaj wątek o zakłóceniach z zasilacza laptopa jaki tu niedawno był.

Reply to
lwh
Loading thread data ...

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Żeby było śmieszniej spawarki mają niski poziom zakłóceń podczas badania CE. Myk polega na sposobie badania - obciąża się ją opornicą, a nie wytwarza łuk elektryczny.

Typowa radiostacja ma problem, gdy w pobliżu jest byle jaki komputer czy telewizor plazmowy. Ongiś gdzieś w Internecie, ktoś pokazywał zdjęcia, obrazujące co zrobił ze swoim PC-tem, by ten generował małe zakłócenia, bo nie tylko zasilacz sieje.

Reply to
lwh

Jasne. Ale spawa się łukiem a nie opornicą.

Ależ ja nie przeczę. Piszę tylko, że zrobienie poprawnego zasilacza impulsowego dla urządzeń radiokomunikacyjnych nie jest jakimś wielkim wyczynem. Takie zasilacze produkuje się seryjnie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

======================= Tylko że ich nie chce nikt kupować !

Reply to
bakcyl

Hm, a niby dlaczego sam luk tak nadaje ?

Moze to jednak zle zrobiona spawarka ? :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Wiem. Niektórzy miastowi nawet nie zauważają różnicy, bo w mieście poziom zakłóceń tła jest ogromny. Ja jednak używam ciężkiego DIAMOND GSV3000 i go sobie chwalę :-)

Reply to
lwh
[...]

Wydaje Ci się. W dobie wszechobecnego elektrosmogu zasilacz jest naprawdę jednym z mniej siejących urządzeń.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

A jak działały pierwsze nadajniki iskrowe i ile miały mocy? W spawarce jest identycznie: łuk i długie kable jako antena.

Reply to
lwh

Moze dlatego, że nie da się spawać przy użyciu przewodów zerowej długości.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Koncentrykiem podlaczyc ? :-)

Urzadzenia do zasilacza tez dzieli jakas odleglosc :-)

Ale ja o czym innym .. czemu luk stalopradowy zasilany z porzadnej przetwornicy mialby emitowac wiecej niz rezystor ?

Neony [ok to nie luk], swietlowki, sodowki - tez tak sieja po okolicy ?

J.

Reply to
J.F.

Jasne. A spadek napięcia na ekranie?

Owszem. I jeśli dopuści się do poboru impulsowego prądu (brak blokowania zasilania przy odbiorniku), to przewody będą siać.

Bo nie jest jednorodny. Stabilny łuk stałoprądowy - taki jak z lampy projekcyjnej ksenonowej - sieje bardzo słabo.

Oczywiście. Łuk zapala się i gaśnie 100 razy na sekundę. Na dokładkę masz tam w szeregu dławik. Tyle tylko, że moce niewielkie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Wsadź impulsówkę i po krzyku JanuszR

Reply to
JanuszR

Bo luk ma indukcyjnosc. I nawet ze spawarki DC (jak zle zrobioine sprzezenie) troche to sieje. Na opornicy nie sieje, bo tam indukcyjnosc duzo mniejsza.

Reply to
Jerry1111

Łuk raczej nie gaśnie, zmienia się tylko przepływ prądu. Gaz nie zdąży się wystudzić w 0.01 sek. Co do zakłóceń to jest istotny problem. W precyzyjnych urządzeniach pomiarowych i bardzo czułych radiowych nie ma sposobu aby nie "odczuć" przetwornicy. Chociażby była wykonana w sposób perfekcyjny liniówka zawsze będzie górą. Bawiłem się ze wzmacniaczami akustycznymi zasilanymi impulsówką o stałej częstotliwości i stałym wypełnieniu 0,5 (aby widmo zakłóceń było stałe). Basy na tym były doskonałe (moc muzyczna stała) ale pomimo 60kHz przetwornicy, zawsze były jakieś interferencje a to z lokalną stacją radiową czy to z resztkami różnicówki od źródła radiowego stereo. Objawiało się to dziwnymi szmerami na wysokich częstotliwościach. Gdyby to był stały szum nie byłoby tak dokuczliwe ale to to było modulowane.

JanuszR

Reply to
JanuszR

Sprawdź oscyloskopem, co dzieje się na końcówkach świetlówki.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W świetlówce jest inaczej, tam nie ma nośników wskutek termoemisji, elektrony pochodzą z grzanej katody i pobudzają do świecenia cząsteczki gazu zderzając się z nimi. W wyładowaniu jarzeniowym gros widma to prążki charakterystyczne gazu, w łukowym to świecenie o rozkładzie boltzmanowskim.

JanuszR

Reply to
JanuszR

Jakbyś zgubił się w wątku to chodziło o świetlówki, neony i lampy sodowe...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Sam z początku zaproponowałem impulsówkę ale wiem, że nie do wszystkiego się nadaje. Z racji tego, że jest impulsówką ma bardzo szerokie widmo harmonicznych. Ja odniosłem sie tylko do twojej nietrafionej wypowiedzi, że łuk gaśnie i zapala się a to nieprawda. Tak jest tylko z wyładowaniami jarzeniowymi. Łuk oczywiście też sieje i to znacznie mocniej niż wyładowanie jarzeniowe. Dzieje się tak ponieważ moce są znacznie większe a gaz rozgrzewany do bardzo wysokiej temperatury w zimnym otoczeniu podlega silnym turbulencjom co słychać.

JanuszR

Reply to
JanuszR

... jjaaasne, skoro macie Tak uzgodnione, to przeylaczam sie zdaniem do Jarka.

Miłego. __ Pzd, Irek.N. ps. mnie jakos nigdy dobrze _impulsy_ nie wychodzily... wiec sie nie znam.

Reply to
Irek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.