Równolegle czy Most (wzmacniacz mocy mcz)

Interesuje mnie sytuacja gdy mamy scalaczka który może chodzić równolegle i w "bridżu". Jakie sa "zady i walety" połączeń jednych i drugich A tak ogólnie, który model zastosować (czy może jest to zupełnie obojętne?)

Artur(m)

Reply to
artur(m
Loading thread data ...

W mostku uzyskasz większą moc, ponieważ będzie ona wynosiła ok. 4 krotnie więcej niż w przypadku pojedyńczego wzmacniacza. Zaś w przypadku pracy równoległej uzyszkasz tylko ok. 2 krotnie i do tego pod warunkiem użycia głośnika o mniejszej impedancji. Jak zatem łatwo jest się domyślić praca równoległa nie jest zbyt korzystna ponieważ w układzie płyną większe prądy i większy wpływ ma jakość kabli połączeniowych wzmacniacz z głośnikami.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Dodam jeszcze: Jeśli, przy ustalonym napięciu zasilania, pojedyńczy wzmacniacz ma na 4 omach moc (powiedzmy) 5 W ale wytrzymuje pracę na 2 omach - dawałby wtedy (prawie*) 10 W, to dwa takie wzmacniacze w mostku dadzą na 4 omach (prawie*) 20 W. (*) - bo przy większym prądzie są nieco większe straty. Powyższe (prawie) zgadza się z tym, co pisał Pan Jacek. Pozdrawiam Wmak

Reply to
Wmak

RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał(a):

Czy to miała być reklama tego całkiem fajnego scalaka, czy sugeruje mi Pan jakieś błędy w mojej wypowiedzi? Przyznaję się tylko do dwóch "literówek" na końcu (pora była dość późna) - przepraszam. Wmak

Reply to
Wmak

Bledy jak najbardziej merytoryczne. Praca rownolegla wzmacniaczy jest dopuszcalna przy spelnieniu okreslonych warunkow. TDA7294S jest ukladem dedykowanym do takiej konfiguracji co opisuje ww. dokumentacja. d.

Reply to
dynio

He he he Nie dość, że braki w wiedzy oraz brak samokrytycyzmu, który nie pozwala przyznać się do popełnienia błędu to jeszcze leniuszk ;))) Poczytaj tą dokumentację oraz co-nieco na temat wzmacniaczy mostkowych i wyciągnij wnioski sam :) Odnoszę wrażenie, że jesteś młodym, początkującym zapaleńcem elektroniki, dlatego patrzę z przymrużeniem oka. W kńcu kiedyś samemu też się popełniało wiele błędów, a i czasami teraz też się zdarza ;)))

Jacek "Plumpi"

P.S. Jeżeli możesz ? - nie Panuj mi, bo w tym momencie czuję się baaaaaaardzo staro :))) Please!

Reply to
Jacek "Plumpi

Błędy zasadnicze. Na dokładkę nie odróżniasz TDA7294 od TDA7294S. Powtórzę: Polecam lekturę dokumentacji TDA7294S.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Bardzo proszę - nie dawaj w takiej sytuacji gotowej odpowiedzi - niechby się człek trochę poduczył zamiast ex-cathedra wygłaszać napuszone opinie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał(a):

Inicjator wątku nie pytał o szczegóły aplikacji różnych wersji dość wyrafinowanego TDA7294, użył określenia "scalaczek" , przez które rozumiem (może opacznie) prosty wzmacniacz z dwoma szynami zasilania, dwoma wejściami i jednym wyjsciem i ewentualnie pinami do filtracji zasilania i bootstrapu, zwykle pracujący z silnym ujemnym sprzężeniem zwrotnym. Dalej podtrzymuję, że po zmostkowaniu dwóch takich wzmacniaczy, maksymalna moc, jaką można uzyskać, bez przeciążania, jest dwa razy większa niż z pojedyńczego wzmacniacza. Ostrzegałem także przed bezmyślnym łączeniem równoległym "scalaczków", bo jest to bardzo ryzykowne. Można specjalnie zaprojektować wzmacniacze, przystosowane do (świadomego) łaczenia równoległego, podświadomie uznałem, że dyskusja o tym przekracza poziom zadanego pytania (jeśli myliłem się, BARDZO PRZEPRASZAM AUTORA). Wmak P.S. "Błedy zasadnicze" - czyli konkretnie jakie? To: "Błędy zasadnicze" przypomina mi typową odpowiedź pewnego aktywnego dyskutanta z forum PMS.

Reply to
Wmak

Ale jesteś uparty :))) Pozwolę sobie zatem przypomnieć wypowiedź autora wątku, bo widzę, że nie chce Ci się jej przeczytać:

Nie da się ukryć, że autor konkretnie pyta o kłady, które mogą pracować zarówno równolegle jak i w mostku. Interesują go tylko i wyłącznie różnice, wady i zalety obydwu rozwiązań, a nie czy się da, czy też nie. A dla pewnej przekory dodam, że praktycznie da się każdy wzmacniacz połączyć do pracy równoległej. Trzeba tylko spełnić pewne warunki :)

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Z tym co napisałeś, w ogólności, zgadzam się. Mam tylko jedną wątpliwość : jak przy pojedynczym wzmacniaczu i 4 omach można w aucie uzyskać 36W ? Zakładając zasilanie 14,4 V i pomijalne napięcia nasycenia tranzystorów, czystego sinusa wychodzi ok 6,5 wata, przy kilku % zniekształceń ok 7,0 watów a prostokąta niecałe 13 W Może liczymy "inne" Waty - ja RMS a Ty "peak" lub inne PMPO ? Czy przespałem jakąś zmianę obowiązującego układu jednostek ? Pozdrawiam Wmak

Reply to
Wmak

Jeśli rzeczywiście autor pyta tylko o układy "przystosowane", to masz rację. Może zmyliło mnie to: "zupełnie obojętne".Zapytanie nie było zbyt precyzyjne. Nie było np. nic o TDA 7294S, którego brak dogłębnej znajomości RoMan znienacka mi wypomina. To, że da się połączyć równolegle wzmacniacze, nie jest dla mnie nowiną, ale dla "scalaczków" taki zabieg bywa skomplikowany i nieopłacalny, bo są prostsze rozwiązania - choćby wspomniany mostek. Nie miałem zamiaru wcinać się w szczegółowe rozważania "o wyższości Swiąt...." ale chciałem ostrzec_początkujących_o ryzyku zwarcia między wyjściami wzmacniaczy, bo sporo zawiedzionych, w praktyce i literaturze spotkałem. Nawiązując do "Watów", to dla mnie jest to wartość skuteczna na obciążeniu rzeczywistym, przy określonych dopuszczalnych zniekształceniach nieliniowych. W dzisiejszych czasach taka norma obowiązuje chyba tylko (też nie jestem pewien) dla Hi-End'owych konstrukcji. W opisach popularnego sprzętu marketingowe sztuczki zwyciężyły. Pozdrawiam, Wmak

Reply to
Wmak

Użytkownik Wmak snipped-for-privacy@WYTNIJ.gazeta.pl> w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:c735i0$e80$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, i choć troszkę poszły bokiem to i tak zwróciły moją uwagę na pewne aspekty, których nie brałem wcześniej pod uwagę.

Konkretnie myślę nad aktywnymi dwudrożnymi kolumienkami. Wzmacniacze stereo są być może dobre, ale jak mają dostosowaną moc do głośnika niskotonowego, to również za dużą dla wysokotonowca. Kumpel znalazł jakąś kostkę Nationala LM4781, która zawiera w sobie trzy wzmaki po 35W sztuka. czyli możliwy jest układ "góra" 35W i "dół" 60W. W aplikacji jest, że można równolegle i w mostku Mam zamiar nabyć te scalaczki i pokombinować. Czy sposób łączenia może mieć wpływ na jakość dźwięku?? Nie ukrywam, że połączenie równoległe jakoś do mnie bardziej przemawia (to połączenie jednej końcówki głośnika do masy).

Pozdrawiam Artur(m)

Reply to
artur(m

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.