Wzmacniacz mocy - gdzie, jaki?

Witam,

Czy jest w sieci gdzieś "wybieraczka" scalonych wzmacniaczy mocy? Tzn. po podaniu podstawowych parametrów (napięcie, moc) wyrzuca mi jakie układy do tego się nadają.

Ew. czy ktoś z grupowiczów mógłby mi polecić prosty (elektronika analogowa to moja pięta achillesowa) wzmacniacz pracujący na napięcie +-

30 V (jał.) lub pojedyńcze 60 V o mocy ok. 20-40W (x2 40W lub 4x 20W). Sytuacja mnie zmusiła do zbudowania czegoś "na szybko".

Dziękuję i pozdrawiam.

Reply to
Łukasz Góralczyk
Loading thread data ...

formatting link
, szukam dalej...

Reply to
Łukasz Góralczyk

Chyba to będzie dobre:

formatting link
. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś sugestie - będę wdzięczny.

Reply to
Łukasz Góralczyk

bozoni wrote: [ciach]

Właśnie taki spaliłem. Miałem gotowy moduł wzmacniacza (2xTDA1514) ze sterowaniem cyfrowym. Wszystko pięknie, tylko coś brzęczało w głośnikach po złożeniu wszystkiego - okazało się, że prawdopodobnie winne było za duże napięcie zasilające. Po dłuższej zabawie (diagnostyce) poleciał dym z jednego układu. Nie chce mi się bawić w przebudowywanie tego co zrobiłem... szybciej będzie zrobić coś na 2xTDA7294, bo świetnie się do tego nadaje. A na płytki może znajdzie się ktoś chętny... :)

Dziękuję i pozdrawiam.

Reply to
Łukasz Góralczyk

+/- 30V za duże dla TDA1514? Dziwne... Chyba, że dałeś obciążenie 4 om i masz 'twarde' zasilanie.

A jaki radiator?

Jeśli masz kolumny 4 om - to zdecydowanie lepiej TDA7294. Ale pamiętaj o dobrym radiatorze.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz wrote: [cut] [Lukasz:]

W nocie katalogowej widzę, że normalnie to 27,5 V, a maksymalne dopuszczalne 30 V (z jakiejś książki). Tak, rzeczywiście obciążenie było

4 ohmy (teraz już wiem co to oznacza). Zasilanie - myślę, że sztywne, dużo kondensatorów i niemały transformator (3A).

Wielki, ale, jak pamiętam, to potem go nie zakładałem powołując się na zabezpieczenia termiczne układu (który raptem zrobił zwarcie). Zaczynało mnie to wszystko denerwować, bo ciągle coś brzęczało (a la 50, 100 Hz).

Oczywiście.

Pozdrawiam.

Reply to
Łukasz Góralczyk

I spokojnie to wytrzymuje... Przy 6 lub 8 omach.

I tyle na ten temat.

Zabezpieczenia nie są aż tak dobre.

[...]

Zwracam Ci uwagę na jedną rzecz: TDA7294 ma dość nieszczególnie rozwiązane połączenie z radiatorem. W zasadzie blaszkę z dziurką nalezy traktować tylko jako ustalenie pozycji na radiatorze - sam TDA zdecydowanie lepiej docisnąć na przykład małym aluminiowym ceownikiem (10x5 mm) przykręconym do radiatora dwoma wkrętami. Zapewne wywoła to lekkie zdumienie, ale wierz mi - widywałem TDA 7294 odstające od radiatora na pół milimetra... Jest znacząca różnica pomiędzy odprowadzaniem ciepła całą powierzchnią blachy a nie tylko kawałkiem z dziurką.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.