rgb w scart (euro)

To jakaś plaga. Kiedyś było normalnie - mogłem wybrać rgb z menu video-in. Teraz wszystko idioto-odpornie robione z jednoczesnym odcięciem metod manualnych.

Ale do rzeczy, jest sobie Sony kv-21fq10k. Zawsze myślałem, że to jakiś śmietnikowy model bez rgb. A tu proszę - niespodzianka. Paluszek wpięty pomiędzy piny 16 (plus) i 18 (minus) i mamy rgb z menu.

Kolorów zrobiło się z 2 razy więcej i przestał padać "śnieg". :)

Problem pojawił się kolejny. Automatycznie startuje 16:9. Na wikipedii mówią, że mam wpiąć od 9.5v do 12v pomiędzy piny 8 (plus) i

18 (minus).

Jeden paluszek jakoś przeboleję. To teraz jak? Mam baterię 9v i jeszcze jeden paluszek dorzucić?

Nosz kurde przegięcie. Można to jakoś obejść? Czytam i sprawa słabo wygląda - sygnały idą do elektronicznego przełącznika w tv i żadne menu serwisowe tego nie obejdzie.

Czyli albo zrobię boxa z bateriami, albo... lutowanie w tv?

Prosiłbym jakąś dobrą duszę o wynalezienie dobrego punktu z którego mógłbym wyciągnąć vcc, tak aby nie uwalić telewizora.

Dziękuje.

ps. Urządzenie, z którego idzie rgb nie wystawia żadnych napięć.

Reply to
Darek
Loading thread data ...

Powoli trzeźwieję - postaram się uzupełnić ten nieco chaotyczny opis. To ściśle tajne urządzenie to konsola ps2.

Po jej włączeniu tv automatycznie przestawiał się na video-in. Jak się okazało, konsola wystawia +5v które było podłączone pod pin 8 gniazda euro. Czyli tv zachował się zgodnie ze specyfikacją. Pojawiło się napięcie na

8 pinie - przełączył. A że nie było 12v to ustawił 16:9.

Odlutowałem 8pin. Włączyłem. Tv nie zareagował, 4:3 dalej pozostało. Video-in na pilocie i jest obraz z konsoli (composite). Paluszek pod piny 16, 18 no i mamy rgb.

Sukces.

Teraz sobie kombinuje. Bardzo proszę o informację czy dobrze. Mam 5v z konsoli - wisi sobie nieużywane. A gdyby tak wpiąć pod pin 16 w euro? Specyfikacja mówi o 3v max. No to plan mam taki aby zenera 3.9v wsadzić w kierunku zaporowym. Da radę? 0.4 czy 1.3W?

Pozdrawiam.

Reply to
Darek

jak nie chcesz bateryjki to zrob przetwornice na pompie ladunkowej - mozesz uzyc MAX232 chociazby (albo ICL7660 tylko chyba jest drozszy)

Reply to
PAndy

PAndy pisze:

Ale tu chodziło o obniżenie napięcia (co można zrobić dzielnikiem rezystorowym)- przynajmniej tak to zrozumiałem.

Reply to
Maksymilian Dutka

przepraszam, nie napisałem dokładnie - ta konieczność nie jest wymagana po prostu irytowało mnie to automatyczne przełączanie na video-in w trybie 16:9 po odcięciu pinu 8 w scart problem się rozwiązał mogę z pilota wybrać video-in, jednak aby uzyskać rgb potrzebuje coś podczepić pod pin 16

wsadziłem zenera 3.3V (taki był pod ręką) - działa znakomicie pytanie oczywiście pozostaje - czy to jest poprawne rozwiązanie

pozdrawiam

Reply to
Darek

Czy wartość rezystora, o którym pisałem wcześniej jest odpowiednia?

Reply to
Darek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.