Poprawki DGPS dla odbiornika GPS

Mam urządzenie, w którym jest odbiornik GPS FGPSMOSL1 (GlobalTop zakupiony w Maritexie) na chipsecie SiRF-StarIII. Mam też w układzie do dyspozycji GSM/GPRS z gotowym stosem protokołów sieciowych. Chciałbym poprawić dokładność pozycjonowania. Od kilku lat istnieje system NTRIP (przesyłanie poprawek GPS przez sieć). Czy miał już ktoś z tym systemem do czynienia? Jak się sprawuje w praktyce przesyłanie poprawek przez GPRS do GPSa? Czy odebrane dane w protokole NTRIP wysyła się bezpośrednio do GPSa, czy też trzeba je dodatkowo obrobić?

I jeszcze pytanie dodatkowe: jak te dane "wrzucać" do tego konkretnego GPSa? W dokumentacji odbiornika jest napisane, że można, że ma tryb pozycjonowania DGPS, ale nic nie napisano o dostarczaniu poprawek. Gdzie to podać? Bezpośrednio na jego RXD? W jaki sposób? Nic.

Zrobiłem już kilka różnych urządzeń wyposażonych w GPS, ale tylko w roli prostego wyznaczania pozycji lub/i czasu, czyli wykonują banalne dekodowanie NMEA oddanego przez odbiornik. Teraz przyszła pora na poprawki DGPS i tu brakuje mi jakiegoś "odniesienia".

Pozdrawiam, Qmexx.

Reply to
Qmexx
Loading thread data ...

Dnia 2008-03-12 09:38, Użytkownik Qmexx napisał :

a WAAS/EGNOS nie wystarcza?

Reply to
Michał Baszyński

Michał Baszyński pisze:

No w tym sęk, że na tym odbiorniku, to nie wiem, jak to ugryźć... On chyba tego nie obsługuje. W zasadzie raczkuję w temacie GPS. Kilka aplikacji z prostym odczytem pozycji nie zrobiło ze mnie jeszcze znawcy tej materii. ;)

Reply to
Qmexx

Dnia 2008-03-12 13:26, Użytkownik Qmexx napisał :

na SiRF-ach z tego co pamiętam, to WAAS/EGNOS trzeba było włączyć poleceniem w trybie SiRF binary - czyli najpierw trzeba było wysłać polecenie przejścia z NMEA w tryb binary, po tym komendę włączenia obsługi WAAS/EGNOS i wtedy można było wrócić do trybu NMEA. Po szczegóły musisz sięgnąć do dokumentacji modułu.

Reply to
Michał Baszyński

Dnia Wed, 12 Mar 2008 16:45:39 +0100, Michał Baszyński napisał(a):

"Grupowy" moduł Axioma o fakcie złapania satelit systemu EGNOS informuje w podstawowym(domyślnym) trybie pracy, w ramach tego, co leci w NMEA. Czy to wykorzystuje - nie mam pojęcia.

Reply to
badworm

Qmexx pisze:

-> pl.rec.gps

Reply to
Adam Dybkowski

Może WAAS to się tak daje włączyć tyle e nie u nas - ale EGNOS moim zdaniem to klechda ludowa - włączałem parę razy i nigdy mi sprzęt nie zameldował wejścia w mod różnicowy - czy w ogóle ten EGNOS działa czy tak jak Galilleo?

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Michał Baszyński pisze:

Raczej będę musiał poszukać dokumentacji samego SiRFa, bo w papierach od tej taniej chińszczyzny nie ma nic na ten temat.

Reply to
Qmexx

Adam Dybkowski pisze:

A znajdę tam konstruktorów-programistów, którzy do procka doklejają modulik i piszą soft? :) Czy też prawie wszyscy używają gotowych GPSów i łażą po lasach?

Reply to
Qmexx

Dnia 2008-03-13 01:16, Użytkownik Dariusz K. Ładziak napisał :

jaki masz odbiornik? Garmin GPSMap 60CSX jak i stary "grupowy" axiom z allegro EGNOSA bez problemu łapią. Tylko trzeba pamiętać, że Garmin w odbiornikach z SiRF III dłuuuugo miał problemy, aby ten WAAS/EGNOS działał, dopiero ostatnia wersja 3.0 firmware SiRF-a działa jak należy.

Reply to
Michał Baszyński

Dnia 2008-03-13 19:38, Użytkownik M... napisał :

ZTCW to zalezy od firmware. A firmware jest tworzone przez producenta modułu specjalnym zestawem narzędzi (tzw. toolkitem), który dostarcza producent chipsetu, czyli SiRF. Więc jeśli producent modułu uznał, że WAAS/EGNOS nie jest potrzebne, to mógł tę funkcję usunąć z firmware.

Reply to
Michał Baszyński

Qmexx pisze:

Takie zagadnienie jest wielowątkowe ;) więc musisz robić pytanie na dwie części: dotyczące samego odbiornika GPS, zabawy z poprawkami różnicowymi itd. A część pytań dotyczącą podłączenia modułu do procka (w końcu trywialne IMHO) rzucić na grupę elektroniczną.

Reply to
Adam Dybkowski

M... pisze:

Poproszę o te dokumenty! Trudno coś odfiltrować w googlach z tej masy ofert handlowych odbiorników na SIRFach. :) Z nazwy użytkownika mojego konta e-mail wytnij "_ciach". Dzięki!

Poczytam sobie chętnie, ale też muszę sprawdzić, co mi producent modułu zaimplementował w firmware, a czego nie. Ale chyba coś tam jest, bo w danych o dokładności pozycjonowania można m.in. przeczytać: "7 meters 2D RMS, WAAS corrected; 1-5 meters, DGPS corrected" - ciekawe, bo nie wspominają o EGNOSie...

Pozdrawiam.

Reply to
Qmexx

M... pisze:

No to jeszcze zdradź, jak się to robi. :)

Reply to
Qmexx

Dnia 2008-03-17 11:20, Użytkownik Qmexx napisał :

http://80.52.237.130/michal/sirf_toolkit.pdf

Reply to
Michał Baszyński

Dnia 2008-03-17 10:48, Użytkownik Qmexx napisał :

WAAS czy EGNOS to w zasadzie dwie różne nazwy geograficzne tego samego rozwiązania - na terenie USA system ten zwą WAAS (Wide Area Augmentation System), a na terenie Europy nazwali to dumnie EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service).

Reply to
Michał Baszyński

No nie tak całkiem - standard techniczny jest wprawdzie wspolny ale WAAS i EGNOS to dwa zupełnie niezależne systemy wielkoobszarowej dystrybucji poprawek różnicowych - WAAS stworzono w Ameryce i działa na terenie Ameryki (nawet jak da się ich poprawki w Europie odebrać to będą na plaster) a EGNOS - w Europie. Zupełnie osobne systemy stacji referencyjnych, obliczania poprawek i udostępniania - wspólny jest chyba tylko format i satelity telekomunikacyjne przez które lecą poprawki.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

dlatego napisałem "w zasadzie" i "geograficzne". Segment użytkownika jest wspólny - ten sam odbiornik może korzystać z danych z obydwu systemów tworzenia poprawek, w zależności od tego, gdzie się znajduje. A kto te dane tworzy i czy one nazywają się WAAS czy EGNOS to już sprawa drugorzędna, skoro odbiornik i tak sam wybierze z jakich danych korzystać na podstawie swojego położenia. A nawet poprawki nadawane przez EGNOS-a mogą być różne dla różnych obszarów Europy.

Reply to
Michał Baszyński

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.