regulator P lub inny

Jan 18, 2004 3 Replies

Witam,



Mam prosbe odnoszaca sie do mojej pracy dyplomowej :) Napisalam pewien program w VB i wykonalam z pomoca pewien uklad Mianowicie: Jest uklad pomiaru temperatury i jest uklad wykonawczy - silnik o 5 przelozeniach predkosci. Silnik napedza wentylator. Problem: Jaki algorytm powinien to obslugiwac. nie prosze o pelny opis, ale chociaz o wskazowki. Problemem wg mnie jest skokowa zmiana pr. obr. silnika, ktora to uniemozliwia w latwy sposob zastosowanie wzorow 'ksiazkowych' Regulacja moze byc P lub jakakolwiek inna - byle by dzialala. Dysponujemy tylko 2 danymi : temperatura mierzona i predkosc obr., i jedna zadana temp. zadana



pozdrawiam Marlen



Na podstawie sygna³ów, które masz do dyspozycji (temp. zad., temp. mierzona, obr. silnika) mi nasunê³o siê takie rozwi±zanie: Kaskada dwóch regulatorów (temperatury i prêdko¶ci). Uk³ad regulatora temperatury (np. P, PI) wypracowuje sygna³ dla regulatora 5-stopniowego histerezowego prêdko¶ci silnika. Tzn. narzuca sie aby regulator temperatury by³ regulatorem ci±g³ym, natomiast regulator prêdko¶ci obrotowej by³ dyskretny (5 stopni). Je¶li co do pierwszego regulatora nie ma wiêkszego problemu bo to klasyczny uk³ad, to drugi regulator mo¿e mieæ ró¿ne warianty... mnie narzuca siê reg. histerezowy z piêcioma stanami. Je¶li regulator ma byæ potem zamodelowany, to poszuka³ bym tu w miarê prostej konstrukcji, co by sobie nie komplikowaæ ¿ycia :)

:) /PP

hej,

idea dobra wg mnie, ale w jaki sposob mam ustalic przy jakim uchybie ktora wartosc predkosc ma byc wlaczona. Chodzi o to ze, zalozmy ze mam temp zad.

25, temp mierzona 30 st. W ktory stopien predkosci mam wejsc zeby uklad zmniejszal temp.Czy zrobic to na podstawie uchybow tzn ze zalozmy dla uchybu 0-5 st. wlaczam 1 stopien. dla uchybu 5-10 wlaczam 2 stopien Tylko ze wtedy zrobie tylko zalozenia, a jak sie to bedzie mialo w praktyce. No chyba ze zle zrozumialam, wiec jak cos to prosze wlaczyc sloneczko i rozjasnic mnie :)

Marlen

Reg. temp. wypracowuje sygna³ zadany dla reg. prêdko¶ci. W przypadku reg. P faktycznie mo¿e sie to tak prze³o¿yæ, ¿e uchyb np. 0-5st to 1. bieg, 5-10st to 2. bieg. itd... Jak zastosujesz regulator PI to ju¿ nie bêdziesz mia³ takiego prostego prze³o¿enia. Powinno to byæ trochê bardziej uniwersalbe, tzn regulator prêdko¶ci nie musi wiedzieæ jaki jest uchyb temperatury. On ma tylko warto¶æ zadan± z reg temperatury i ma tak ustawiæ prêdko¶æ aby silnik j± osi±gn±³.

:) /PP

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required