Regulacja predkosci i kierunku silnika pr. stałego

Witam, musze zrobic regulacje predkosci i obrotow silnkia pradu styalego (silnik 24V, ok. 8-10A). Regulacja ma sie odbywac za pomoca potencjometru. Czyli facio siedzi i ma gałe któą kręci a tu mu sie to cos obracs (zasilane tym silnikiem) w jedna lub w druga strone tak szybko jak on zakreci gałą.

Myslalem moze o malym uC a AC i PWM ale traz dorobic cos co bedzie sterowac silnikiem. Macie moze jakis pomysl ? Jak to zrobic za pomoca sterownika IR2111 ? Skoro on zawsze zalacza z ktorys tranzystorow to jak na rys. (1..4 to tranzystory)

+

---------

1 4 | | |-- M--| | | 2 5

--------- -

krecac silnikiem w jedna ze stron musial bym zalaczyc tranz. 5 i chlebotac pwm zalaczaniem tranz. 1 i 2 naprzemiennie. czy dobrze mysle ?

Reply to
Kmail
Loading thread data ...

Kmail <kmail@wpq_bez_q_.pl> pisze:

Prędkości i obrotów? Niezaleznie? ;-)

Reply to
Patryk Sielski

Użytkownik "Kmail" <kmail@wpq_bez_q_.pl> napisał w wiadomości news:ereu3d$j5l$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Prawie. Wystarczy tylko 2. 1 ma mieć diodę (wszystkie mają mieć diody). Szybki facio obróci gałę w prawo na maxa i potem w lewo na maxa. Będzie zwarcie. Trzeba to zabezpieczyć np. ograniczeniem prądowym. IR21xx to tylko driver do MOSFETów. Nie mówię że się nie nadaje.

Desoft

Reply to
Desoft

Autotransformator. Moze malo elektroniczne ale za to wieczne :-)

Spodobal mi sie tez pomysl z tym nasycalnym dlawikiem jak w zasilaczu ATX, to a tu chyba bylyby warunki :-)

J.

Reply to
J.F.

Nie mialem do czynienia wczesniej z mosfetami (jeno bipolarne). Ale znalazlem wszystko co potrzebne (chyba) mikroprocesora (0_5V) by szlo na

74HC14 (0_12V) to na IR2111 (0_12V) i to na jakieś (własnie jakie) tranzystory (0_24V).

Nie wiem jak sterowac tranzystorsmi stąd pomysł wsparcia się driverami do mosfetów. Ale z tego co widze to one zawsze ktorys tranzystor zalaczaja. Wiec zastanawiam sie czy da sie tym sterowac obroty (pwm) ? Moze jkis schemat mieli byściepod ręką ?

Pozdrawiam Kamil.

Reply to
Kmail

Jesli mamy tak polaczone tranzystory

To czy mozna przelaczac tranzystory w sposob:

3 - zawsze wlaczony; przelaczam naprzemian 1 i 2 (zawsze ktorys wlaczony) Czy jak najpierw wlacze 1 i 3 a potem 1 wylazce i wlacze 2 to czy go nie spale (mam na mysli sposob dzialania drivera - zawsze ktorys tranzystor wlaczony).

I drugie pytanie jak zalaczyc tranzystory 1 i 4 ?. Powinny miec o kilka V wiecej na G niz na S.

Reply to
Kmail

Użytkownik Kmail napisał:

Prawie gotowy schemat masz tu:

formatting link
Drobne modyfikacje to trzeba dorzucić jakiś potencjometr na wejście analogowe procka i oczywiście wszystko to oprogramować.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Te górne IRF-y nie dostaną za bardzo? Jeżeli zasilanie będzie 24V, to tyle pójdzie na bramkę.

Reply to
Desoft

Ok, dzieki za odpowiedz. Ale jedn z pytan bylo ak sterowac tranzystorami. +

---------

1 4 | | |-- M--| | | 2 3

--------- - Czy to normalna praca ze załącza sie najpierw tranzystory 1 i 3 a nastepnie

2 i 3 ?
Reply to
Kamil K.

Użytkownik Desoft napisał:

Ma Kolega rację. Schemat podałem jako przykład, ale był on projektowany na napięcia rzędu 14..18V. Przy 24V trzebaby dorzucić jeszcze dwa rezystorki i zdobić dzielniki do sterowania bramek P-MOSów.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik Kamil K. napisał:

Załączając 1 i 3 silnik kręci (powiedzmy w lewo). Załaczając 2 i 3 masz hamowanie elektrodynamiczne Załączając 2 i 4 silnik kręci w prawo Załaczając 1 i 4 hamowanie elektrodynamiczne

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

On Feb 21, 12:20 am, Grzegorz Kurczyk

tak. Tylko po wyłączeniu 1 musisz odczekać 500ns - 5us w zależności od układu sterującego, bo tranzystory potrzebują chwilę na wyłączenie się...

góralska prawda druga. Bo nie mowa o przełączaniu co minutę, tylko o PWM na częstotliwości dla której indukcyjność wirnika ma sporą impedancję.

Reply to
Marek Lewandowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.