Re: Dok?adno?? pomiarów napi?cia zmiennego

Panowie !!!!

Klasa miernika - to pojęcie było stosowane dla mierników analogowych.

Mierniki cyfrowe mają podawany przez producenta wzór jak wyznaczyć przedział niepewność pomiaru.

Czasami te starsze mierniki analogowe na głowe biją obecne cyfrowe za "10 zł".

To, że mierniki mają różne wskazania to należy podejżewać że dawno nie były KALIBROWANE.

W laboratorium to tego adekwatnym można dokonać sprawdzenia takiego przyrządu i wykonac ewentualną kalibrację. Czasmi parametry elementów tak się rozjeżdżają, że kalibracja nie pomaga zmieścić się wprzedziale niepewności.

Generalna zasada: CENA MIERNIKA odwrotnie proporcjonalna do NIEPEWNOŚCI POMIARU. Im mniejsza niepweność tym droższy miernik.

Pozdrawiam Andrzej

Reply to
fred211
Loading thread data ...

Dnia Fri, 1 Feb 2008 02:31:18 -0800 (PST), snipped-for-privacy@interia.pl napisał(a):

Każdy miernik cyfrowy to połaczenie części analogowej (to co przed A/D) i cyfrowej (to co za A/D), Można mówić o klasie w stosunku do części analogowej. Natomiast w stosunku do części cyfrowej określa się dokładność wyświetlania. I tak, najczęściej spotyka się np. takie dwuczęściowe określenie: Miernik ma dokładność pomiaru 2,5% +- ostatnia cyfra.

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@m34g2000hsb.googlegroups.com...

Tanie mierniki uniwersalne nie są przewidziane do kalibracji. Wskaż jakiś labor, który się tego podejmie za cenę mniejszą niż wartość miernika. Łatwiej byłoby im sprzedać miernik przewidziany do kalibracji, niż babrać się w Lavo czy cyfrowym multimetrze z bazaru.

Reply to
lwh

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.