Re: Czy rdzeń transformatora może stykać się z obudowš z metalu?

A jednak .. troche lepszych materialow uzyto [chocby rdzeni zwijanych], troche mozna zaoszczedzic na grubosci izolacji, a bakelit .. hm, on chyba dosc odporny byl na temperature. Chyba nawet bardziej niz niektore wspolczesne ..

Ale mowisz o wielkosci traf w typowym sprzecie czy wielkosci trafa np 10VA ?

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Tego nie neguję. Analizowany tu TS8 nie ma rdzenia zwijanego. Transformatory toroidalne, tak powszechne dziś, są wyraźnie lżejsze od starych odpowiedników EI o tej samej mocy.

Bakelit ongiś robiony był z rozdrabnianych brudnych odpadów szmat. Różne paprochy się mogły zdarzyć, więc był zawodny.Bakelit chłonie wodę z powietrza i wcale się jej łatwo nie pozbywa. Poliamid zbrojony szkłem jest lepszy.

To i to się zmieniło. Nad mocą PMPO już się pastwiliśmy:-)

Porównaj sprawny po latach , transformator 60VA ze starego radioodbiornika z dzisiejszym 60VA. Potem weź je na stół i zmierz im napięcie zwarcia. Łatwo się przekonasz , który ma "prawdziwe" 60VA , i chwilowo da nawet 1kW, a który z nich powinien mieć za sobą stabilizator napięcia do zasilania elektroniki. Były ongiś większe rozrzuty parametrów, bo huty nie umiały zrobić powtarzalnych blach.

Dodatkowo zapytam czytających to za jakiś czas młodych elektroników: czy zdają sobie sprawę, że kierunek cięcia blach transformatorowych względem walcowania ma wpływ na właściwości magnetyczne rdzenia ? Czy wiedzą, ze w duży transformator łatwo można "spieprzyć" podczas składania nie uwzględniając tego ?

Reply to
SP9LWH

Ale blache moze ma nieco lepsza jednak.

Hm .. nadal mi sie wydaje ze poliamid zmieknie w nizszej temperaturze niz bakelit zacznie dymic.

Hm, jesli to nie bedzie ostatnia chinszczyzna, to podejrzewam ze jednak 60VA sie wyciagnie. A krotkookresowo wiecej.

No wlasnie - czy 50 lat temu juz o tym wiedziano ?

Eee - podczas skladania ? Chyba ciecia ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Nie wykluczam, nie potwierdzam:-) Nie wiem czy to jest blacha z Bochni czy z.... Azji. Nie wiem czy azjatycka z końca wlewka (tania z paprochami) czy dobra .

Współczesny bakelit fenolowy ma dodatki uszlachetniające i jest już robiony porządniej. Jednak kto by się babrał do masówek w wycinany karkas bakelitowy, skoro te nowoczesne tworzywa tak łatwo przygotowuje się na wtryskarkach. W jednostkowych transformatorach korzystniej jest dać tekstolit, bo robocizna droga, wiec po co poprawiać.

60VA Indelowski na pewno wyciągnie. Ich napięcia zwarcia w nowoczesnych zwijanych są rzedu 20% Krótkotrwale da się ponad 200VA pociagnąć, a że napięcie bardzo spadnie... Staromodne miały poniżej 5%

Spekuluję , ze to już wiedział Pan Siemens dawno, dawno temu ? Ale czy w PRL ktoś nie zrobił wniosku racjonalizatorskiego i zaoszczędził ?

Oczywiście.To jest zmartwienie producenta blach i tego czy chciał mieć mniej odpadów z rolki, by dać taniej, czy jednak robił dobrze. Transformatory energetyczne nie są składane z kształtek EI, a z kilku rodzajów prostokątów, które można pomylić.

Reply to
SP9LWH

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.