Radiator na TO-92 - czym przykleić ?

Witam Potrzebuję schłodzić tranzystorki w obudowie TO-92 Wygiołem radiatorki z blaszki w kształcie litery OMEGA. I pytanie - czym najlepiej przykleić je do obudowy ? Mocowanie na wcisk + pasta przewodząca nie wchodzi w gre, nie chcę ryzykować ze spadną i pozwierają układ.

Czy są kleje dobrze przewodzące ciepło ? Zwykły klej silikonowy nie jest chyba za dobrym przewodnikiem ? Sprawdziłbym eksperymentalnie, ale jak pomierzyć temp. takiego tranzystora w domowych warunkach ?

Pozdrawiam

Reply to
Irek_K
Loading thread data ...

Irek_K snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisal nam:

klej silikonowny jest dobry, sa tez jakies do przylepiania radiatorow, dedykowane, mozna tez skrecic srubka m2...?

Reply to
invalid unparseable

Źle się za to bierzesz. Tranzystorów w obudowe TO92 w ten sposób nie ochłodzisz. Najprościej mozna im pomóc poprzez odprowadzenie ciepła ze środkowej (BC63x - kolektor) nóżki tranzystora - ona jest połączona ze strukturą.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dzięki za pomysł , połączę dwa sposoby , lutując radiatorek do nogi kolektora na pewno nie będzie spadał.

Irek

Reply to
Irek_K

Dnia 2005-02-14 01:04, Użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

Chyba jednak jest możliwe chłodzenie tranzystorów w obudowie TO-92 za pomocą takich radiatorów gdyż niektóre z nich mają podane w karcie katalogowej dwie rezystancje termiczne: Rthja i Rthjc i są różne. W tej chwili nie jestem w stanie podać przykładu takiego elementu ale taka informacja była zawarta w kursie "Tranzystory dla początkujących" w EdW.

Reply to
badworm

badworm napisal(a):

To jest Ok i nie tak jak myslisz. Jedna to junction - ambient, a druga junction - case. case - ambient mozesz sobie latwo policzyc.

Podobnie jak kolega Mandziejewicz bym nie kombinowal z naklejaniem radiatora na TO-92. Trza znalezc inna obudowe.

Reply to
Marcin E. Hamerla

Cóż... W PDFie do BC63x nie ma Rthjc, natomiast dość skuteczne okazało się chłodzenie właśnie środkowej nóżki. Mam wrażenie, że jednak Rth dla metalu jest niższa niż dla tworzywa obudowy.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia 2005-02-14 16:23, Użytkownik Marcin E. Hamerla napisał:

Skoro rezystancja Rtjc jest mniejsza(na tyle, by założenie radiatora nie dało rezystancji całowitej Rthja większej od tej bez radiatora) od Rthja to oznacza, że po założeniu radiatora można trochę bardziej przeciążyć tranzystor. Ale masz rację - nie ma to większego sensu. Natomiast ze stosowaniem radiatorów dla tranzystorów w obudowach TO-100 i podobnych spotkałem się w fabrycznych urządzeniach.

Reply to
badworm

Litości - TO100 to obudowa metalowa - naprawdę nie widzisz różnicy?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisal(a):

A propos plastiku: widzialem stabilizatory w izolowanych obudowach TO-220. Przypatrywal sie ktos temu wynalazkowi pod katem termicznym? I co to za plastik?

Reply to
Marcin E. Hamerla

Ale nozka ma 0.1mm^2 przekroju a krzem do obudowy ze 4 mm^2 ..

J.

Reply to
J.F.
[...]

STP6NK60 (MOSFET) w obudowie TO-220 1.14 K/W, w obudowie izolowanej (2.5kV): 4.2 K/W, w obu przypadkach Rthja 62.5 K/W - prosto z PDFa.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

A w ogóle TO-92 jest pomyślana do chłodzenia radiatorem? Ptot elementów w TO-92 jest taka, że nie nagrzewają się one nadmiernie. Elementy wymagające chłodzenia opakowuje sie w stosowne obudowy.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

W BC63x? Poza tym - czas...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia 2005-02-14 18:30, Użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

Wiem o tym doskonale. Chciałem tylko pokazać, że w praktyce jest możliwe lepsze wykorzystanie tranzystora w obudowie TO-92 ale nie ma to sensu bo prościej wziąć mocniejszy lub chłodzić go poprzez wyprowadzenia jak napisałeś.

Reply to
badworm

To tranzystory 2SC1485 i 2SA988 we amplitunerze Denona (nie wiem czy takie były od nowości, poprzednie padły zanim go dostałem) , bez wysterowania jest Uce=42V i Ie=7 mA czyli Ptot=290mw (wg katalogu Pmax=500mW) w takich warunkach już czuję gorąco pod palcem (ale jeszcze nie parzą, po kapnięciu wodą , woda się nie gotuje czyli na oko mają 50C (ponawiam pytanie "jak mierzyć temperaturę ?"). Przy pełnym wysterowaniu będzie sinus od 2V do 82V (nie wiem jak z prądem bo bałem się wysterować go na full) czuję że te tranzystorki tego nie wytrzymają. Miejsca na radiatory maleńko. Chyba wymienię je na jakieś inne w wysokiej obudowie TO-92 (Ptot=1W). Może są jakieś sugestie (niskoszumne, Ucemax>100V, komplementarne)?

Irek

Reply to
Irek_K

Wytrzymają - maja kolektor na środkowej nóżce - czyli jest połączenie dobre z podłożem. Sprawdź, czy na samej płytce nie przewidziano dużej płaszczyzny miedzi - tak się często robi. Jesli tak, to skróć nóżki do rozsądnego minimum i tyle. Jeśli nie ma dużej (pojęcie względne) płaszczyzny miedzi na druku, to możesz przylutować do nóżki nad płytką kawałki blaszki miedzianej. Te 300 mW to nic strasznego dla tej obudowy. Bc63x-640 mają Ptot 0.83W w TO-92.

Nic mi do głowy sensownego nie przychodzi:-(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.