Pytnaie o moc

Witam! Tak mnie gnebi od paru dni pytanie o moc jesli mamy napiecie sinusoidalne, ktore wyprostujemy jednopolowkowo dioda. Jesli mamy napiecie sinusoidalne to P=Vrms^2*R. Teraz w obwod wstawiamy diode, wiec ujemne polowki napiecia sa obcinane. Jak teraz bedzie wygladac Vrms? Bedzie wynosic 1/2 napiecia skutecznego oryginalnego przebiegu? Z tego by wynikalo, ze moc w takim obwodzie spadnie 4 krotnie. Gdzie popelniam blad?

Reply to
T.M.F.
Loading thread data ...

No niby logiczne.

Ale dlaczego polowa sinusoidy to 0.707? Vrms dla calej sinusoidy to

0.707*Vpeak.
Reply to
T.M.F.

bo Vrms to z definicji napiecie stale ktore w testowym oporniku wydziela tyle mocy co badany przebieg. A poniewaz moc zalezy od U^2, to wystarczy napiecie obnizyc o sqrt(2), a moc spadnie o polowe ..

J.

Reply to
J.F.

Ok, to jest oczywiste. I dla calej sinusoidy Vrms1=1/sqrt(2)*Vpeak. I teraz jak obetne ujemne polowki dioda to ile bedzie wynosic Vrms2?

0.7*Vrms1? Inaczej mowiac miernik true RMS dla przebiegu 230V obcietego dioda jakie mi pokaze napiecie, 161V czy 115V?
Reply to
T.M.F.

T.M.F. snipped-for-privacy@nospam.mp.pl> napisał(a):

Powinien pokazać, jeśli jest "True",

230:1.41=ok 163 (pomijając spadek na diodzie) Przy pomiarze musi być rzeczywiste obciążenie. Bez obciążenia "omowego", tylko z diodą, może coś dziwnego pokazać - nawet dwa razy większą wartość szczytową, jeśli będą pojemności w układzie. Wmak
Reply to
Wmak

Dorzucę jeszcze tylko, że większość tanich mierników z opcją "true RMS" nie daje sobie rady z pomiarem z nałożoną składową stałą. To znaczy mierzy poprawnie tylko przebiegi których wartość średnia jest zerem. A napięcie skuteczne można policzyć z definicji.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
invalid unparseable

Zerem na jednym przewodzie względem drugiego.

Reply to
Adam Wysocki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.