Pytanie dotycz±ce PE w urz±dzeniach przem ys³owych

Loading thread data ...

W dniu 2013-10-18 03:40, heja! pisze:

Naprawdę? Kineskop też?

Bo charakterystyczne dla starych modeli ekranowanie trafopowielacza służyło raczej wytłumieniu zakłóceń. Nowsze modele miały trafopowielacz po prostu przylutowany do płytki bez żadnego ekranowania.

A po drugie: telewizory CRT były podłączane dwuprzewodowo bez uziemienia i jak pan to wyjaśni, ekspercie heja!?

Reply to
orcos

Jak najbardziej są zastosowania, w których masę strony wtórnej łączy się z PE. Choćby wszystkie zasilacze PC.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

A gdzie jest wymaganie klasy III?

Dla mnie urządzenie z podłączeniem PE to najwyżej klasa I.

Jednak w którymś miejscu zazwyczaj GND łączy się z PE - bo o to tutaj pytano.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Poniekąd mają rację, bo rzeczywiście warto podłączyć GND z PE. Ale tylko w jednym punkcie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Na taka okoliczność, to się łący GND z PE dwójnikiem R||C z rezystorem kilkadziesiąt kiloomów i kondensatorem typu Y/Y1/...

W ten sposób ma się odprowadzenie elektrostatyki i zakłóceń do GND bez zagrożenia stworzeniem pętli masy.

Swoją droga - łączenie niesymetryczne i to bez izolacji galwanicznej nie powinno odbywać się pomiędzy urządzeniami z PE. Każdy, kto kiedykolwiek uruchamiał sieci na koncentryku wie, co to różnica potencjałów masy :(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jeżyli producent przewiduje łączenie wtórnego do PE, to wtedy nie używa się pomiędzy pierwotnym a wtórnym kondensatorów Y. Kondensatory Y stosuje się wtedy tylko w konfiguracji Y właśnie i to na wejściu, za dławikiem skompensowanym. Zasilacze małej mocy, zapewniające II klasę izolacji (w sensie: przeznaczone do urządzeń konstruowanych do spełnienia tej klasy) nie wymagają w ogóle łączenia z PE ale dla poprawnego odprowadzenia zakłóceń są wyposażone w kondensator typu Y pomiędzy uzwojeniem pierwotnym (zazwyczaj +zasilania) a wtórnym (GND).

Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

Ale te 400 i 1500VDC jest dostępne dla użytkownika?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Były ale już nie są. W dobie łączenia wielu urządzeń ze sobą nikt już nie robi nieizolowanego zasilania - za bardzo utrudnia i nic nie daje. W czasach, gdy do telewizora podłączało się tylko antenę a wszelkie inne urządzenie korzystały równie tylko z gniazda antenowego (pamiętny kanał 36), gniazda antenowe izolowało się od sieci kondensatorami ceramicznymi.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2013-10-18 13:24, RoMan Mandziejewicz pisze:

Zupełnie pomieszałeś. Ja nie mówię tu o bardzo starych telewizorach z gorącym chassisem, tylko o współczesnych telewizorach z zimnym chassisem, podłączanych dwuprzewodowo.

Reply to
orcos

Jasne. I z problemami z łączeniami z kablówką oraz urządzeniami z PE, bo albo kopie albo są silne zakłócenia albo i jedno i drugie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2013-10-18 13:19, RoMan Mandziejewicz pisze:

Nie , nigdzie zewnętrznie nie są dostępne. Choć faktem jest że 400VDC idzie kablem z jednej skrzyni do drugiej.

Pzdr

Adam

Reply to
Adam Górski

Czy łączenie tych kabli jest dostępne dla użytkownika? Czy użytkownik może je rozłączyć i uzyskać dostęp do przewodów/styków?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2013-10-18 14:01, RoMan Mandziejewicz pisze:

Użytkownik nie powinien ich rozłączać, ale nie jest to niemożliwe. Mam dosyć spore złącza hartinga ( bodajże Han czy jakoś tak ) I takie napięcie jak 400VDC tam występuje. Do łączenia tych kabli ma być personel po treningu.

Pzdr

Adam

Reply to
Adam Górski

Ale personel użytkownika. Czyli nie jest to urządzenie niskonapięciowe i bezpieczne. Deklaracja ELV odpada :( Musisz umieszczać ostrzeżenia we właściwych miejscach. Zarówno na obudowach jak i na kablach i w dokumentacji.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2013-10-18 15:46, RoMan Mandziejewicz pisze:

No właśnie dochodzimy do sedna jak sklasyfikować takie urządzenie, żeby było wiadomo do czego szukać norm lub o co pytać ?

ELV jak widzę odpada.

Pzdr

Adam

Reply to
Adam Górski

W dniu 2013-10-18 18:51, ! pisze:

1500VDC jest niedostępne z zewnątrz i nie przechodzi przez żaden zewnętrzny kabel. Jest zamknięte w jednej skrzyni.

Tylko 400VDC idzie kablem który można rozłączyć.

Adam

Reply to
Adam Górski

Mam samsunga z kablem "ósemką" i jakoś problemów nie ma. Problemy to są z innym monitoro-tv, który ma kabel komputerowy z PE i często podczas od/podłączania czegoś do tej samej listwy gniazdkowej traci na kilka sekund obraz z hdmi. A tak poważnie, to problemy mogą wystąpić o obydwu przypadkach. Już dawno takie rzeczy powinny być realizowane wyłącznie światłowodami. Miedzią tylko zasilanie, i to czyste - bez żadnych nośnych.

Reply to
Mirek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.