Prosba elektronicznego lamera

Witam

Mam prosbe o wyjasnienie pewnej rzeczy, tylko nie bijcie za lamowatosc pytania, bo na elektronice sie nie znam kompletnie.

Zastanawiam sie w jaki sposob daloby sie zrobic uklad, ktorego zakladane dzialanie sprobuje opisac ponizej:

Sa dwa wejscia (A i B) i cztery wyjscia (A,B,C, i D). Do wejscia podlaczone jest zrodlo pradu stalego, np bateria czy akumulator. Uklad ma okresowo przelaczac zasilanie tak, zeby na wyjsciach bylo na zmiane np. A+,B-/C+,D- i A-,B+/C-,D+. Dodatkowo wazne jest, zeby czestotliwosc tego przelaczania dalo sie w pewnym zakresie regulowac, np miedzy ~100 a 200 razy na sekunde.

Jak wspomnialem na wstepie, jestem niestety elektronicznym niedoukiem. Cos mi dzwoni, ze daloby sie to zrobic w dosc prosty sposob, ale nie wiadomo w ktorym kosciele dzwoni. Jak biore kartke i zaczynam to rozpisywac, to brak elementarnej wiedzy daje sie we znaki gdy funkcjom probuje przypisac podzespoly... Dlatego nie bede sie nawet kompromitowal moimi pomyslami, tylko od razu spytam: czy jakas dobra dusza moglaby mi pomoc i powiedziec, jak taki uklad moglby wygladac (i pomoc zrozumiec jak mialby dzialac), albo nakierowac mnie na odpowiednie zrodlo wiedzy?

Z gory dzieki

Reply to
Maciek
Loading thread data ...

Maciek napisał(a):

(...)

Jakie to miały by być napięcia i jakie prądy?

Reply to
Maksymilian Dutka

Dnia Thu, 04 Nov 2004 23:16:47 +0100, Maksymilian Dutka napisał(a):

Mysle, ze ok. 9 V i 5 amperow.

Reply to
Maciek

Maciek napisał(a):

Proponuje zgobić generator na bramkach typu CMOS (NOT,NAND,...) wyjście podajesz na mostek H i przez negator (bramka NOT, NAND z połączonymi wejściami, ...) na drugi mostek H. Mostek robisz na mosfetach. Schemat generatora i mostka znajdziesz w internecie. Dodam tylko że połączemie logika-mostek (bramka) musi przechodzić przez rezystor żędu 300 Ohm.

Ps. Tranzystory w mostku moga się troche nagrzewać - będą troche ze wolno przełączane. Poszukaj takich tranzystorów które mają niskie napięcie przełączenia (max ok. 4V)

Reply to
Maksymilian Dutka

Dnia Thu, 04 Nov 2004 23:57:46 +0100, Maksymilian Dutka napisał(a):

Ha... cos podobnego (chyba) mi chodzilo po glowie, ale napotkalem na mur probujac to sklecic w calosc :). Tyle ze wydawalo mi sie, ze da sie to prosciej zrobic... Dzieki za pomoc, zabieram sie za szukanie schematow, bo bez nich to jednak ani rusz :)

Reply to
Maciek

Maciek napisał(a):

Można to jeszcze uprościć bo starczy jeden mostek, tylko drugie wyjścia odwrotnie podłączyć.

Reply to
Maksymilian Dutka

Maksymilian Dutka napisał(a):

Ble, one są przecież takie same, chyba że coś źle napisałeś albo ja źle zrozumiałem.

Reply to
Maksymilian Dutka

Dnia Fri, 05 Nov 2004 12:57:04 +0100, Maksymilian Dutka napisał(a):

Nie wiem, bo teraz to ja z kolei ciebie nie rozumiem :)

Jak szacujesz koszt czesci potrzebnych do wykonania takiego urzadzenia (pi*oko)?

Reply to
Maciek

Maciek napisał(a):

No bo tak:

Napisałeś że:

"A+,B-/C+,D- i A-,B+/C-,D+"

Czyli A=C i B=D, czyli masz jedno wyjście (dwa przewody) które zmieniają biegunowość w takt "zegara" dobrze rozumie? Można wiedzieć do czego to ma być? Bo tak będzie łatwiej. Ja już zaczynam się mieszać z tymi wyjściami :)

Jakieś 50zł

Reply to
Maksymilian Dutka

Dnia Fri, 05 Nov 2004 23:24:31 +0100, Maksymilian Dutka napisał(a):

Tak, w sumie to napisalem bez sensu, bo to moga byc dwa wyjscia, niepotrzebne sa cztery osobne.

Do czego? Do zasilania dwoch elektromagnesow.

Reply to
Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.