procki AVR w obudowie DIL ale z JTAG

Czesc,

jako, ze wchodze dopiero w temat i troche sie gubie...Potrzebuje wybrac procka w obudowie DIL taki maksymalny jak sie da, bo chcialbym na nim robic eksperymenty programistyczne (chcialbym sie pouczyc).

konieczny warunek to zlacze JTAG, bo mam zamiar uzywac debuggera. No chyba, ze cos namieszalem?

Reply to
adresss
Loading thread data ...

Chcialem cos wyslac na priv....

Pozdrawiam MiSter

Reply to
MiSter

W dniu 2013-02-12 13:25, snipped-for-privacy@poczta.pl pisze:

Radziłbym nie szukać koniecznie procków z DIL bo strasznie ograniczasz sobie wybór. Proponował zacząć od ARMów. Zaraz ktoś mnie napadnie ze czemu 32-bitowce i czemu akurat ARMy. Bo są modne? Właśnie dlatego ze modne i dzięki temu łatwo znaleźć w sieci porady i przykłady. A ARMy często mają darmowe środowisko i tanie programatory czy zestawy uruchomieniowe. Zamiast szukać procka w DIL możesz na początek zastosować przejściówki

formatting link
stosuję NXP , ale wersje M0 (czyli lpc11xx i chyba 13xx nie mają pelnego JTAGa ale interfejs SWD. Można za to za niecałe 100 zł kupić płytke uruchomieniową LPCXpresso z prockiem oraz z debugerem, który może służyć po odłamaniu jako SWD i JTAG do własnych płytek.
formatting link
?ukey=product&productID=187860Środowisko LPCExpresso jest za darmo. Można też stosować dowolny inny Toolchain oparty na Eclipse.

Reply to
Mario

Ciekawe są też stm32

formatting link
?ukey=product&productID=177198

Reply to
Michoo

Nie przeczę. Gdybym teraz zaczynał to nie wiem czy nie wybrałbym STM. Poza tym jest zdaje się kilka niezłych książek w języku polskim o programowaniu STM.

Reply to
Mario

Tylko ze ST jako chyba jedyna duza firma nie dostarcza srodowiska developerskiego dla nich. Warto to tez brac pod uwage.

Pozdrawiam

Marek

Reply to
Marek Borowski

snipped-for-privacy@poczta.pl snipped-for-privacy@poczta.pl napisał(a):

ATmega32

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Można sobie łatwo zbudować z Eclipse albo ściągnąć jakieś gotowe.

Reply to
Mario

W dniu 12.02.2013 20:06, Grzegorz Niemirowski pisze:

"Zabytek" trochę. Nie lepiej ATmega644/644A? Chyba "największa" dostępna w DILu.

Reply to
butek

butek snipped-for-privacy@is.invalid napisał(a):

Lepiej. Akurat pamiętałem, że 32 spełnia podane wymagania, ale oczywiście są następcy tej kostki i warto im się przyjrzeć.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

no to slij moricone1024 malpa gmail kropka com

Reply to
adresss

hmmm, wlasnie wczoraj wieczorem dostalem bardzo podobna plytk od kolegi (dostaj ja kiedys na targach w DE), wiec moze kiedys sie za nia wezme. Jest tam procek STM F100R8 w ST-Linkiem (wiec nie potrzeba juz nic wiecej, aby zaczac cos pisac i testowac. Mowil cos o jakims srodowisku coocox.

Wiec moze tedy droga, ale na poczatek pojdzie ARV ATmega32. Kolega juz cos lutuje do testow (JTAG) jest tez u niego.

Pozdrawiam

Reply to
adresss

Raczysz zartowac. Zabawa z eclipse wymaga naprawde duzo wiedzy, po drugie co chwila pojawiaja sie jakies problemy, jak ktos ma duzo czasu i preferuje rozwijac srodowisko developerskie zamiast skupic sie nad tym co ma zrobic to eclipse + openocd jest idealnym wyborem. :-).

Pozdrawiam

Marek

Reply to
Marek Borowski

Ja osobiście według ściągi Freddiego zainstalowałem w 2 godziny i przez

3 lata nie zmieniałem. Ale są gotowe środowiska. Możesz ściągnąć ze stronki Lucjana Bryndzy (wersje linuksowe i windowsowe) - zalecane do pracy z systemem ISIX. Masz CooIde. Możesz pisać zwykły kod lub używać z CooCox. Jest jeszcze winarm. No i darmowe wersje komercyjnych programów - jak Atollic TrueStudio.
Reply to
Mario

W dniu 2013-02-13 14:25, Mario pisze:

Atollic chyba już nie daje darmowego środowiska, ale atrakcyjny stał się pod tym względem Keil. Jak na początek 32k w zupełności wystarcza i nawet komercyjne programy można tworzyć darmową wersją z tym limitem kodu. ST daje multum przykładów między innymi z kompletnymi projektami dla Keila. Wystarczy wypakować z archiwum, otworzyć projekt Keila, skompilować i dalej załadować czy debugować wbudowanym w płytki Discovery st-linkiem. Na prawdę nie trzeba nic grzebać w środowisku, nawet st-link działa od razu.

Reply to
Michał Lankosz

Poprawka, Atollic wygląda, że nadal darmowy. Do szybkich i prostych rzeczy używam Keila, w pracy Eclipse. Jednak jak na początek środowisko Keila jest znacznie łatwiejsze. Atollica nie próbowałem.

Reply to
Michał Lankosz

Mario snipped-for-privacy@w.pl napisał(a):

Lepiej użyć środowiska, które instaluje się 2 minuty :) No może 10. Używałem IAR, nie jest jakieś super, ale daje radę.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Można mieć i arma i wygodną do prototypowania obudowę DIL. NXP robi dwa procki w takich obudowach: LPC1114FN28 i LPC810M021FN8 (8 pinów, w sam raz do mrugania diodką :) i z tego co widzę na octopart ceny są nawet całkiem rozsądne. Dawno temu chyba tez Luminary Micro robiło coś małego w DIP, ale to było na długo przed tym jak zostali wykupieni przez TI.

pzdr. j.

Reply to
Jacek Radzikowski

Nie pisałem o nich, bo niby są, ale nie ma ich w sklepach, z których korzystam (TME/Farnell/RS). A seria M0+ to w ogóle chyba była zapowiadana na marzec 2013. Z Future i Avnet nie korzystałem ale im się przyjrzę. Chociaż widzę, że ci pierwsi oferują od 50 sztuk a i tak nie mają na stanie.

Reply to
Mario

Avnet i Arrow mają na stanie LPC1114 i sprzedają od jednej sztuki. Arrow niezbyt lubię, bo o cenie za przesyłkę informują dopiero przy okazji obciążania karty, a szczególnie tanio sobie nie liczą. W Avnet zakupy robiłem tylko raz i było w miarę ok, ale pamiętam dyskusję na grupie że mieli kosmiczne ceny wysyłki do pl, więc lepiej się upewnij przed złożeniem zamówienia.

pzdr. j.

Reply to
Jacek Radzikowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.