problem z oswietleniem ogrodowym (bezpiecznik roznicowopradowy)

Jest sobie domek. Domek stoi sobie na dzialce. Na tej dzialce jest ogrod, a w ogrodzie fontanna, i jakies tam oswietlenie ogrodowe. I jest problem. Zasilanie do tego wszystkiego jest wziete z jednego z gniazdek, ktore (jak wszystkie inne) jest zabezpieczone b.roznicowopradowym.

Od czasu do czasu, zwlaszcza kiedy jest bardziej mokrawo na dworze, zdarza sie ze bezpiecznik sie wylacza. Cala ta zewnetrzna instalacja jest stosunkowo prosta (kilka puszek wodoszczelnych w ziemi, jakies trafo na 12V itp itp).Kable tez niby doziemne, dobrze izolowane...

Domyslam sie, ze powodem wylaczania nie jest przeciazenie (bo w sumie moc niewielka), a ze gdzies tam sie pojawia jakas uplywnosc do ziemi (jakas wilgoc w kablu czy cos). Bo jako takiego zwarcia itp uszkodzen nie ma.

Tak sie zastanawiam, czy doraznie nie mozna by zastosowac takiego rozwiazania, zeby calosc odseparowac od instalacji domowej przez trafo o przekladni 1/1. Tak, zeby jakas mala uplywnosc nie powodowala wylaczenia b.roznicowoprodowego. Jak sadze, jakies powazniesze zwarcie (przeciazenie) spowoduje i tak zadzialanie zwyklego bezpiecznika, ktory bym wlaczym po stronie "wtornej".

Zasadniczo pewnie trzeba by wymienic okablowanie itp itp, ale wyprowac to wszystko z ziemi, spod tych krzakow , to jakos na razie mi sie nie chce. Moze w przyszlym roku :)

Wiec, co myslicie o tym transformatorze ?

pozdr.

Reply to
Sundayman
Loading thread data ...

Ja bym radzil prowadzic kabel ziemny w rurze, najlepiej by nie byl to zwykly peszel (nie wytrzyma) ale rury z HDPE. A osprzet masz oczywiscie hermetyczny?

Reply to
Krzysiek Slychan

ogolnie mysle ze to trafo w tej sytuacji moze pomoc, jakkolwiek w przyszlosci trzeba bedzie zrobic remont iinstalacji, kable puscic rurkami itp

Reply to
nuclear

b.roznicowopradowym. jezeli jest to roznicowka a pradze 20mA to nie jest potrzebna, wystarczy taka 500mA i wtedy male uplywnosci nie powinny wylaczac zabezpieczenia, a jak cie trzepnie to sie wylaczy.

pozdr sobol

Reply to
Sobol

....a po tych 500 mA tobie będą zapalać znicze...

Od kilku lat mam instalację przeciwoblodzeniową 1000 W "naprawioną" właśnie transformatorem separującym , kupionym w Indelu. Działa bez problemów. Wmak

Reply to
wmakWYTNIJTO
Reply to
Aleksandra Makarewicz

Bardzo wszystkim dziekuje z uwagi.

Oczywiscie ten transformator traktuje raczej tymczasowo (choc jak wiadomo prowizorka bywa najtrwalsza...). Sama instalacja jest wykonana kablem doziemnym i czesciowo jest prowadzona w rurkach PCV i laczona w puszkach wodoszczelnych. Ale - tylko czesciowo jest teraz dostepna, bo - jak pisalem - te krzaczory i inne takie mocno utrudniaja... :)

Kiedy dostalem sie do jednej z puszek, wewnatrz zauwazylem slady korozji, jakkolwiek calosc wydaje sie byc umiarkowanie szczelna...

Coz, w przyszlym roku po prostu trzeba bedzie wiosna cala instalacja sprawdzic i ewentualnie poprawic.

Ale - poki co - sproboje z tym trafo. I jeszcze raz dziekuje za pomoc. Pozdrawiam.

Reply to
Sundayman

Kobieta- elektryk... nie codzien sie takie spotyka- zdziwilem sie ale pozytywnie!

zreszta moja mama pracuje w ABB (Elta) tyle ze nie projektuje obwodow w trafach a budowe mechaniczna, rurociagi olejowe itp.

Oczywiscie jak nie ma zagrozenia ze sie burza rozpeta- mozna podlaczyc koncowke omomierza do usiomu piorunochronu, albo do tasmy (bednarki) polaczonej w ziemi z uziomem oplatajacym caly budynek (jezeli to jest nowa budowa to tak sie z reguly robi) lub z blacha- a na gorze z przewodem idacym do szyny wyrownawczej/zlacza (zazwyczaj zolto-zielony o przekroju tak co najmniej 4mm2).

Reply to
invalid unparseable

tiaaa... chyba teraz to ja sie zdziwilEM... :)

pozdr.

Reply to
Sundayman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.