Problem z odbiorem DTMF z komórki (MT8870)

Witam wszystkich Mam problem z detekcją kodu DTMF odbieranego przez komórkę (Siemens S55). Schemat jest typowy zaczerpnięty z dokumentacji MT8870. Link do schematu

formatting link
Z komórki wyjąłem oryginalny głośnik i do pól lutowniczych przylutowałem zwykły 8 ohm 1W. Układ MT8870 jednym kablem wpiąłem na plus głośnika. Szczerze mówiąc nie jestem pewien czy polaryzacja głośnika jest prawidłowa, bo nie ma na komórce żadnych oznaczeń. Dźwięk z głośnika jest czysty i raczej nie ma zakłóceń. Komórkę zasilam przez gniazdo baterii (5V)z tego samego źródła napięcia co układ MT.

Układ jest sprawny, bo przy przełączeniu klawiszy S55 na tony DTMF wszystko działa prawidłowo. Diody LED zapalają się prawidłowo na wyjściach. Problem jest tylko, że nie może zidentyfikować kodu DTMF wysyłanego przez inną komórkę, czy też telefon stacjonarny. Ciekawe jest też, że w trakcie połączenia przestaje działać detekcja tonów generowanych przez sam S55, chociaż tony są słyszalne w głośniku. Kombinowałem ze wzmocnieniem zmieniając R1 i R2, ale bezskutecznie. W czym może leżeć problem? Na googlach nie udało mi się nic ciekawego na ten temat znaleźć :/ Może ten schemat byłby bardziej odpowiedni?

formatting link
Aha, jeśli to ma jakieś znaczenie karta Sim to Orange Go.

Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny Pozdrawiam

Reply to
M.
Loading thread data ...

Mozna sie spodziewac ze jest tam mostkowy wzmacniacz .. wiec drugi schemat bylby lepszy. Ale w zasadzie powinno dzialac tak jak jest.

Podlacz tam oscyloskop, albo karte dzwiekowa z kompa, zrob fouriera z sygnalu. Moze wzmacniacz jest typu D [PWM], moze przydzwiek jakis lapie .. hm, moze emisja radiowa zakloca ci sygnal - podlacz sie ze wzmaniaczem pod GS - spodziewam sie ze efekt mozesz miec jak w tanich glosnikach komputerowych po zblizeniu komorki.

Kompresja komorkowa chyba potrafi przepuscic DTMF ? A moze glosnik+mikrofon sprobowac

J.

Reply to
J.F.

nie mogę otworzyć Twoich schematów, więc w ciemno: dołóż filtr dolnoprzepustowy między komórkę a detektor. Tak, żeby obcinał w okolicy 8kHz. Jeśli się poprawi, to załatwione, jak nie, to moja teoria nie ma sensu...

Reply to
Marek Lewandowski

Czyli pole e-m połączenia skutecznie zakłóca twój detektor. IMHO przerób ten drugi schemat ale zastosuj w nim małe rezystancje. Rzędu kilkunastu om. Dławiki na wejściu i kondensator równolegle za nimi.

Reply to
William

Jest na pewno. Sprawdzałem wczoraj omomierzem i rezystancja między wyjściami i masą jest taka sama, około 1000ohm. Niestety to jest kolejny mój problem.

W nocy właśnie nad tym siedziałem i wygląda to tak. Podłączony styk A i B do kanału Lewego i Prawego wejscia LineIn generuje idealny przebieg na wyswietlaczu jeśli chodzi o test na przyciskach S55. W trakcie dzwonienia amplituda oczywiscie maleje znacznie, ale wydaje mi się że dzwięk jest jeszcze w miare czysty. Niestety tylko jak mierzy się go pomiędzy dwoma stykami AB komórki. Pomiar pomiedzy masą układu a wejściem MT8870 (podpiąłem do lewego kanału i masy LineIn) pokazuje sieczkę i bardzo duży przydzwięk w trakcie dzwonienia. Na wykresie praktycznie nie da się na oko odróżnić sygnału DTMF od szumu. W trakcie testu na samych przyciskach zakłóceń niema, dlatego działa.

Raczej powinna, w końcu sporo serwisów i automatycznych sekretarek korzysta z tego.

Gdzieś mi leży stary mikrofon to sprawdzę. Wydaje mi się, że ruszy.

Problem jest w tym, że ja potrzebuje uzyskać sygnał + masę, ze względu na np. wzmacniacz do którego chcę podłączyć te wyjście. Czy jest możliwe w jakiś prosty sposób ze wzmacniacza mostkowego zrobić nie zmostkowany? Bez tego raczej nie uda mi się podpiąć tego telefonu do reszty. :/

Pozdrawiam

Reply to
M.

Obrazki z fotosika powinny się bez problemu wyświetlić. Zwykle ten serwis szybciej działał niż zagraniczne.

Zakłócenia na wejściu MT są na pewno. Zmajstruje ten filtr i napiszę co z tego wyszło.

Pzodrawiam

Reply to
M.

Też mi się wydaje, że drugi schemat byłby odpowiedniejszy do DTMF, tylko jak potem podłączyc to do wzmacniacza?

Pozdrawiam

Reply to
M.

trafko sygnałowe 1:1? Są takie, w elektronicznym u mnie mają przynajmniej... przełożenie od

1:1 do 1:4, w różnych impedancjach.
Reply to
Marek Lewandowski

nie jestem w PL.

Reply to
Marek Lewandowski

Wzmacniacz roznicowy. Schemat np taki jak podales na drugim zdjeciu - z narysowanym wewnetrznym opampem 8870.

Zreszta na oko sadzac to mozesz masz dostep na pinie GP.

Tylko ze w poblizu komorki to nie wszystkie wzmacniacze dobrze dzialaja :-)

J.

Reply to
J.F.

[...]

toteż mówię - trafko obciążone odpowiednio... nie ma specjalnie jak zebrać łomotu GSMa.

Reply to
Marek Lewandowski

Trafo to swietny pomysl, ale ja w zdolnosci komorki wierze, ba - to nie wiara, to obserwacja :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.