Problem z ładowaniem acuu Ni-MH

Witam Proszę fachowców o poradę Mam ładowarkę Ansmanna (automatic 4x1) o prądzie ładowania 170mA. Posiad też przełącznik "ładowanie 5h - 10h". Jest też na niej napis, że prznaczona jest do akumulatorków Niklowo Kadmowych. Przez kilka lat używałem jej do akumulatorów Anssmana Ni-MH 1500 i 2000 mAh. Działały bardzo ładnie w aparacie , latarce itd. Po wilelkrotnych ładowaniach ich pojemniość drastycznie spadła, co uznałem za normalne (z

5lat). Kupiłem na llegro akumulatorki Profitexx - Ni-MH 2700 mAh. Pierwsze ładowanie - dziwnie szybko jak na taki prąd <10h, ale pracowały ok. Drugie ładowanie trochę krócej, ale praca - kilka sekund. Co wiecej wystarczy wyjąć akumulatorki z ładowarki i włożyć spowrotem, a ładowarka przechodzi w stan ładowania. Pomyślałem - kupiłem tanio - szmaelc. Następne akumulatorki kupiłem w hurtowni: H+H 2500 mAh Ni-MH. Ładowały się ładnie i pracowały tak, ze trzy razy, po czym efejt jak z poprzednimi. I tutaj pytania - czy ładowanie za małym prodęm szkodzi akumulatorkom Ni-MH? - czy może model mojej ładowarki to już muzeum i nie poradzi sobie z takimi pojemnosciami i trzeba ja zmienic na nowszą (jaka dobra i tania)? - czy to jest awaria akumulatrokow, czy ladowarka za wczesnie odcina prad ładowania? - czy te akumulatorki sa jeszcze do uratowania (jakies formatowanie?)

Jeżeli te pytania są trochę offtopic to przepraszam. Andrzej

Reply to
tpsa
Loading thread data ...
[ciach]

ZTCW, to do ladowania Ni-MH sluza inteligentne ladowarki wlasnie do Mi-MH. Uzywanie do ladowania takich aku ladowarek takich zwyczajnych do NiCd najprawdopodobnie uszkodzi te pierwsze. Po prostu Ni-MH nienawidza byc przeladowane, jak sie je laduje, to po zblizeniu sie do stanu naladowania robia sie bardzo cieple i dopuszczenie do tego, zeby parzyly kosztuje nowy komplet aku. Inteligentne ladowarki po prostu wiedza, kiedy przestac. Owszem, mozesz ladowac Ni-MH stalym, dziesieciogodzinnym pradem przez 14 godzin i nic im sie nie stanie, ale musisz pamietac, zeby to bylo 14 godzin i ani 5 minut dluzej... Pzdr, POKREC.

Reply to
POKREC

Witam

Dzieki za podpowiedź, ale to nie to. Ładowarka to jak pisałem automat i odcina akumulatorki duzych pojemnosci za wczesnie. W trakcie ładowania sa ledwo letnie. Dla porównania założyłem stare akumulatory ansmanna 1500 mAh (też NI-MH) i naładowały sie OK. pomierzyłem też stan akumulatorków, które sie nie chcą ładować: napiecie

1,12 V prąd zwarcia (na moment) 190 - 200 mA.
Reply to
fizol

"fizol" op.tau6kerbct33az@kompa-and

Tego się nie zwiera. :) (albo zwiera i wyrzuca do śmietnika)

Ładowarka nie jest inteligentna. NiCd i NiNH ładowane są tak samo. W trakcie ładowania podnosi się temperatura. Po przekroczeniu pewnej granicy w NiCd otwierają się zaworki i akumulatorek traci coś (nie znam substancji) przez co jego pojemność maleje, ale akumulatorek nie wybucha. Nie wiem, co się dzieje z NiMH. Dobre ładowarki zazwyczaj przechodzą na niższy prąd ładowania po osiągnięciu przez akumulatorki ustalonej temperatury. Innym powodem, dla którego ładowarka przechodzi na niższy prąd ładowania jest spadek napięcia na akumulatorku -- w trakcie ładowania napięcie najpierw rośnie, po czym zaczyna spadać i moment, w którym zaczyna spadać uznawany jest za koniec ładowania. W przypadku NiCd moment ten łatwiej określić niż w przypadku NiMH, ale dobre/normalne/sprawne ładowarki NiCd wykrywają w NiMH ów moment bez trudu.

W istocie jednak ładowarki mają cwane algorytmy ładowania. Na przykład zaczynają od bardzo małego prądu i przechodzą stopniowo do stosownie najwyższego, a ową stosowność sobie wyliczają, obserwując zachowanie akumulatorka w trakcie ładowania najniższym prądem, który na pewno nie uszkadza żadnego akumulatorka -- nawet najmniejszego czy maksymalnie naładowanego. Stanowi to tajemnicę ;) producenta, ale tajemnicę tę łatwo zgłębić za pomocą czułych mierników. Nieczułe ;) mogą zbyt mocno zachwiać/zmącić procesem/proces ładowania i wprowadzić ładowarkę w błąd.

Tajemniczym ;) sposobem ładowania jest ładowanie impulsowe. W istocie zazwyczaj jest to zwyczajne ładowanie przerywane właśnie mierzeniem napięcia. Przerywanie nie jest jednak potrzebne, gdyż ładowanie stałym prądem właśnie powoduje wzrost napięcia ładowanego akumulatorka -- wzrost, po którym napięcie zaczyna spadać, choć przez akumulatorek wciąż płynie ten sam prąd. Innymi słowy -- można jednocześnie ładować akumulatorek i mierzyć jego napięcie. :)

Inteligentnie dedykowane ładowarki współpracują z chipami zaklętymi ;) w dedykowanych akumulatorkach. Dzięki tej współpracy możliwe jest bardzo szybkie ładowanie -- na przykład w kwadrans.

W istocie jednak ważniejsze jest ładowanie nie najszybsze, ale takie, które przedłuża żywotność akumulatorka, zwiększa liczbę cykli ładowania/rozładowywania oraz ładuje doń więcej energii. :)

Mierzenie napięcia na akumulatorku ma sens w przypadkach:

-- wykrycie zupełnie padniętego -- porównanie stanu kilku identycznych, eksploatowanych w tych samych warunkach (na przykład czwórki w lampie błyskowej; mierzenie identycznych, ale nie eksploatowanych jednocześnie lub nieidentycznych ma sens problematyczny i może stanowić eksperyment uzupełniający) -- mierzenie w trakcie ładowania w wiadomym celu.

Natomiast nie można określić stopnia naładowania poprzez pomiar napięcia.

Niektóre akumulatorki można ładować do napięcia 1.6 wolta, inne tylko do 1.4.

Ten sam akumulatorek prawie pusty i prawie pełny może mieć to samo napięcie. :) (wiedzą o tym ci, którym nagle, bez uprzedzenia padają owe akumulatorki -- ,,zwykłe baterie'' informują spadkiem napięcia dość wyraźnie o tym, że się kończą. :)

Podobnie tez nadchodzi kres życia. Mam tego całe sterty, ale posypało się tylko kilka, może w sumie cztery, nie licząc padniętych ,,od urodzenia''. Każdy pracował prawidłowo, aż nagle padł. Jeśli pada jeden z kompletu identycznych i identycznie eksploatowanych -- reszta równie dobrze może pracować jeszcze bardzo długo lub bardzo krótko. :)

Moim zdaniem zazwyczaj szybciej się znudzi taki akumulatorek lub ulegnie uszkodzeniom mechanicznym, lub zostanie na chwilę ;) zwarty, niż padnie sam z siebie.

E. :)

Reply to
Eneuel Leszek Ciszewski

"Eneuel Leszek Ciszewski" e8p9ei$m1t$ snipped-for-privacy@flis.man.torun.pl

Powiedzmy -- oddaje do utylizacji.

[..]

Poświęciłem jeden z akumulatorków i uzyskałem następujące efekty:

-- ładuje się do napięcia 1.4 wolta prądem 50 mA i szybko się rozładowuje -- prąd zwarcia 140 mA.

Miałem parkę Energizer z USA. Jeden padł samoistnie po wielu latach ciągłej pracy. Teraz mam dwa padnięte. W trakcie zwierania ,,na chwilę'' nawet nie zagotował się. :)

E. :)

Reply to
Eneuel Leszek Ciszewski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.