problem gniazdka "lustrzanego"

Loading thread data ...

"Oficjalny" schemat urządzenia nic nie mówi o upływnościach, polach magnetycznych czy pojemnościach pasożytniczych. A praktyka wskazuje że niekiedy to pomaga, no i zrób coś praktyce :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Cos imho nie tak - wszystkie urzadzenia powinny byc niezalezne od tego w ktorej dziurce faza. I chyba nawet normy nie ma ktora by wymagala w gniazdkach po konkretnej stronie - czego przykladem te lustrzane.

Ale tak na wszelki wypadek lepiej miec jednolicie.

J.

Reply to
J.F.

Oczywiście że jest norma. Jezeli na coś nie ma normy to zawsze znajdzie się ktoś kto ją wymyśli. Nieprzestrzeganie normy nie jest dowodem jej nieistnienia. Faza w gniazdku powinna być po lewej stronie , gdy bolec ochronny znajduje się u góry. Mówi o tym chyba norma PN-90 E-01242 ale z góry zaznaczam że nie czytałem , przyjmuje na wiare że tak jest. Oczywiście jak zauważono wcześniej filtr i mostek na wejściu są symetryczne , ale przed nimi znajduje się bezpiecznik właśnie na fazie. Z płytki ( przynajmniej w moim zasilaczu ) wychodzi do gniazdka zasilacza niebieski i brązowy przewód ( brązowy od bezpiecznika idzie ). I w moim przekonaniu właśnie chodzi o to chodzi z tą fazą w gniazdku żeby w razie awarii bezpiecznik znajdujący sie w zasilaczu odcinał od układu faze a nie zero. Przynajmniej tego bym sobie życzył u siebie. Niestety gdy rozbebeszyłem uszkodzony kabel zasilający okazało się że we wtyczce od strony zasilacza brązowy przewód pokrywa sie z brązowym w zasilaczu ale we wtyczce sieciowej wchodzi on w prawą dziurke gniazdka.

Oczywiście prawda że lepiej mieć jednolicie a jedyna metodą na to by było jednolicie jest mnarzucenie z góry gdzie ma być faza.

Pozdrawiam !

Reply to
r_dziurek

ja zawsze dawalewm faze na prawa strone jak bolec jest u gory

Reply to
MuNiO

Witam,

W sprzedaży są gniazdka lustrzane które mają w sobie "przeplot". Niestety znakomita większość gniazd wykonana jest identycznie tnz. trzy kawałki metalu (faza, zero, bolec). Pewnie wykonanie "zgodnego ze sztuką" gniazda podnosi koszt o 0,0001PLN wiec dla producenta lepiej zeby sie sprzety ludziom palily :)

Reply to
Maciek

IMHO wiecej.

Ale zasadniczo od takiej zmiany sprzet nie ma prawa sie spalic !

Poza tym to klient decyduje co kupuje, a instalator go namawia ..

J.

Reply to
J.F.

Witam,

Pewnie więcej. To aluzja to myślenia producentów (nie jestem producentem, więc tak tylko sobie gdybam). "Nie damy kondensatora za 0,80PLN - wystarczy ten za

0,05PLN". Widziałem kilka/naście/dziesiąt razy urządzenia, gdzie przy montażu (lub już na etapie konstrukcji urządzenia) poczyniono tzw. pozorne oszczędności.

Tutaj też mógłbym dyskutować. Pogdybajmy: Jeżeli instalacja elektryczna posiada uziemienie (jest nowa, 3-przewodowa) to chyba nie ma to wielkiego znaczenia, ale jest dużo instalacji elektrycznym starych 2-przewodowych gdzie jest zerowanie, czyli połączenie ZERA z BOLCEM. Można by się zastanowić czy nie ma urządzeń (a wiem że są) gdzie bolec (dziurka na bolec) w sznurze zasilającym jest połączony z zerem w sznurze (kolorowy kabelek z niebieskim). Czy po obróceniu układu FAZA-ZERO względem bolca nie może spowodować pojawienia się na obudowie urządzenia FAZY?

Reply to
Maciek

za coś takiego producent byłby wsadzony do pierdla. W każdym razie CE na to nie dostaniesz. Jak coś takiego widziałeś, to zrobił to ekpierd-elepstryk.

jak jest podłączone tak jak powiadasz, to nie może lecz musi.

Pozycja fazy w stosunku do bolca to nie norma, a zalecenie.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Witam,

Przykład - kasa fiskalna importowana przez jedną z większych firm w kraju. Model już nie sprzedawany. Kraj pochodzenia - Japonia (tak pisało na kartonie). Jak znajdę chwilę i w miarę kompletną kasę to pstryknę fotkę wnętrza i dam linka na grupie!

Tych kas to chyba więcej tak było zrobionych. Przynajmniej tak mi się wydaje. Bo pamiętam kilka przypadków kiedy klienci mówili że "ich szuflada kopie" i faktycznie okazywało się że w miejscu uszkodzenia lakieru (lakierowanie proszkowe) kopało. Po obróceniu wtyczki (ew. podłączenia kasy do faktycznie zerowanego gniazda) objawy ustępowały. Ale tu się mogę mylić. Bo pamiętam że jak po remoncie nie podłączyłem bolca w gniazdku to pralka też kopała :)

Reply to
Maciek

prawdopodobnie "kopał" filtr sieciowy. Połączenie takie jak pisałeś jest do pomyślenia w urządzeniach montowanych na stałe (lampy, kuchenki), choć też nie dozwolone.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.