pompa uziemienie

W dniu 2012-03-07 23:08, Marcin pisze:

Jeśli uziemisz lokalnie, zrobisz sobie układ TT i różnicówka w nim jest konieczna. Najlepiej dwie szeregowo - jedna 30mA przeciwporażeniowa, druga 300mA przeciwpożarowa (oj, drogo będzie, drogo).

Jeśli wykorzystasz do uziemienia przewód N, stworzysz układ TN-C, ale tylko przy założeniu, że cała instalacja w domu jest TN-C. W przypadku instalacji w domu TN-S albo TT, używanie N do uziemienia jest niebezpieczne i zabronione.

Trzecia możliwość jest taka, że pompa jest urządzeniem 2 klasy ochronności i uziemienia nie wymaga. Chyba wiesz, jak sprawdzić klasę ochronności urządzenia?

Po czwarte, gniazdko na zewnątrz bez uziemienia? Który mamy rok? 1950? Najlepiej nie dziaduj, tylko połóż od rozdzielnicy do punktu instalacyjnego kabel 3-żyłowy i wykorzystaj uziemienie instalacji budynkowej. A jeszcze lepiej, niech to zrobi elektryk i to nie bylejaki.

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" <sorry snipped-for-privacy@still.active.com> napisał w wiadomości news:jjg9ls$6cs$ snipped-for-privacy@news.icm.edu.pl...

Po co różnicówka przeciwpożarowa? Co ona zabezpiecza takiego, czego nie jest w stanie zabezpieczyć różnicówka przeciwporażeniowa?

Reply to
Plumpi

W dniu 2012-03-10 21:06, Plumpi pisze:

Po pierwsze, różnicówki są awaryjne. Jeden profesor elektrotechniki, którego nazwiska zapomniałem, w latach 80. testował na sobie różnicówki, łącząc je dla bezpieczeństwa po 5 w szereg i nie zawsze wszystkie odpalały.

Po drugie, w instalacjach TT różnicówki spełniają ważną rolę w zabezpieczeniu ziemnozwarciowym, Tego problemu nie ma instalacjach TN, dlatego o ile w TN różnicówka jest zabezpieczeniem dodatkowym, w TT jest zabezpieczeniem koniecznym.

Dlatego w instalacji TT poleganie na jednej różnicówce jest lekkomyślnością.

Reply to
invalid unparseable

Kolego nie wprowadzaj ludzi w błąd!!! Po pierwsze nie mieszaj pojęć- w układzie TT nie wolno uziemiać N. W układzie TN-C nie ma przewodu N tylko jest PEN- ten powinno się uziemiać tak często jak to możliwe. Natomiast po rozdzieleniu PEN na N i PE tego pierwszego już uziemiać nie wolno. Po drugie nie naciągaj ludzi na dodatkowe koszty i nie każ im stosować dwóch różnicówek połączonych szeregowo. Przypadek o którym wspominasz to zapewne doświadczenia jakie robił austriacki profesor Biegelmaier (nie jestem pewny pisowni) ale to dotyczyło sytuacji gdzie celowo powodował przepływ prądu rażeniowego przez swoje ciało. Stosował podobno aż 6 RCD połączonych szeregowo. W normalnych instalacjach jedna różnicówka jest wystarczająca. Oprócz tego zależy jaki to obwód jest zabezpieczany- bo w przypadku wspomnianej pompy zanurzeniowej to i zwykły bezpiecznik 6A może być wystarczający (dla układu TT- bo dla TN-S to na pewno będzie wystarczający). Wystarczy uziemienie w miarę porządne. (nie chce mi się przeliczać dokładnej wartości dla 6A) Reasumując to wszystko powtórzę moje rady z poprzedniego postu- autor wątku niech nie bierze się za to na czym się najwyraźniej nie zna. Może sobie zrobić krzywdę albo innym osobom. Pozdrawiam

Reply to
WK

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.