Podwajacz napiecia poszukiwany!

Owszem - tyle, że go nikt w warunkach domowych nie nawija. Na dokładkę jest wymuszone chłodzenie a tutaj nie znałem warunków pracy. Okazało się, że to jest praca krótkotrwała i chłodzeniem nie trzeba się przejmować. I dlatego zaproponowałem rdzeń ETD39 - znacznie mniejszy i lżejszy.

Niedokładnie. Zależnie od układu. Z pojedynczym uzwojeniem potrzeba pełnej mocy, w przypadku klasycznego trafa z uzwojeniem wtórnym - już nie. Ale trzeba nawinąć jeszcze to uzwojenie. A prąd: 10A wymaga grubego drutu.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

Nie trzeba tak kombinować - wystarczy jedno uzwojenie (pierwotne przeciwsobnej) - dajesz na końcach diodę Szczotkę podwójną (jakąś

3045, żeby był zapas) i masz podwajanie, prostowanie i sumowanie w jednym :-)

Tak, i przetwornica musi mieć 200W tak jak obliczają inni. A w moim rozwiązaniu tylko 100W.

Trzeba zrobić przetwornicę o mocy 100W i napięciu wyjściowym około 10V. Co da nam prąd 10A i tyle chyba potrzeba. Przetwornica musi być zrobiona na transformatorze. Napięcie wyjściowe (stałe) podłączamy w szereg z zasilaniem i mamy 20V i 10A i tyle chyba trzeba.

Władysław

Reply to
Władysław Skoczylas

Chyba nie wiesz, wystarczy trafo 100W. i na wyjściu będzie 20V/10A

Władysław

Reply to
Władysław Skoczylas

Więc: 9,6V 500mAh Z tego wynika: 0,5Ah/10A=0,05godz=3minuty To jest czas pracy tego urządzenia. Przy podwojeniu napięcia czas zmaleje więcej jak dwa razy (sprawność)

Tylko drugi akumulator

Władysław

Reply to
Władysław Skoczylas

tylko Chinczyk w baraku, tzw fabryka :-)

Hm, o ile pamietam to po zatarciu wiatraka najbardziej grzeja sie dyski :-(

Zalezy, ale imho tu da sie uniknac dokladania drugiej polowki.

Ale pojedyncze - wiecej miejsca na drut, niby wiecej mocy - no ale tu sie bedzie glownie szczelina liczyla ..

J.

Reply to
J.F.

Po kolejnych przemyśleniach: goły rdzeń ETD39 ma wymiary 39x40x12.4 mm. Uzwojenie można zrobić 'samonośne' i utrwalić żywicą epoksydową. Przy dobrze rozplanowanym układzie i radiatorze 66x50x15.5 (mam takie) możnaby się zmieścić na grubości jakiś 35 mm.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Chińczyk pasiony ryżem nie będzie miał siły na nawijanie tak grubego drutu paluchami ;->

Wszystko się grzeje.

Co rozumiesz przez 'drugą połówkę'?

Niedokładnie się wyraziłem - przeciwsobna na pojedynczym uzwojeniu z odczepem w środku - bez uzwojenia wtórnego (dokładniej: pierwotne jest równocześnie wtórnym). Nawet nie myślę o robieniu dwutaktowej (step-up) 200W z 9.6V - za dużo zabawy w dobieranie szczeliny i nawijaniem cewki. Na dokładkę dwutaktowa wymaga prądu szczytowego (w tym wypadku) 40 A - zapanuj nad takimi prądami po stronie pierwotnej :-(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Wszystko zależy od układu - przy tak niskim napięciu prądy w przetwonicy step-up dochodzą do absurdalnych. Poza tym - 2-krotny wzrost/spadek mocy nie owocuje znaczącą zmianą wielkości rdzenia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jednak przetwornica będzie miała 100W - jakby nie liczyć. To jest tylko wykorzystanie tego samego uzwojenia. Dałem się wpuścić w maliny jak dziecko a sam cały czas liczę 10 a nie 20A :-)

I mamy dodatkowe uzwojenie do nawinięcia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Było 2 godziny i 17 minut wcześniej ;-P

Zdecydowanie. Ale się uparł :-)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ale jakie napięcie jest na nich przy takim obciążeniu?

Przez półtorej minuty sie wyładują...

Ano temu, że z 9.6V 200W to jest właśnie 20A

Przy jakim napięciu?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.