Płynnie migająca dioda

Witam

Potrzebuje zrobic badz tez kupic plynnie migajaca diode (replika diody ktora pokazuje stan czuwania w Macintoshu). Nie zalezy mi na czasach (rytmie), tylko na plynnym miganiu. Calosc bedzie wmontowana w sciane (co prawdopodobnie moze przeszkadzac w odprowadzaniu ciepla). Zasilanie najlepiej z gniazdka, badz z baterii (w tym wypadku dioda musi dzialac nieprzerwanie przez 2 miesiace). Jestem laikiem .Prosze o pomoc

Pozdrawiam Krzysztof Kaczmarek

snipped-for-privacy@gmail.com

Reply to
krzysztof_k
Loading thread data ...

Sat, 20 Oct 2007 14:11:20 -0700 jednostka biologiczna o nazwie krzysztof_k snipped-for-privacy@gmail.com wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Gotowych chyba nie ma, najprościej byłoby zbudować to z użyciem małego mikrokontrolera, np. ATtiny15, PIC12C509 itp. ale jak jesteś laikiem to zleć komuś kto potrafi. Jakby coś to mogę być ja ;-) Odezwij się na maila jak jesteś zainteresowany.

Reply to
__Maciek

Jak szybko ta dioda czuwania miga w Macu? Ile razy na minute przygasa i sie zapala?

Potrzebujesz generator przebiegu sinusoidalnego RC ktorym zasilisz diode. Okres generatora ustawisz sobie dobierajac wartosc opornika i kondensatora w stalej RC.

Szczegoly znajdziesz w internecie pod haslami generator, sinusoidalny, stala czasowa RC itp. Pewnie gotowe schematy.

Do zasilania calosci wystarczy dowolny zasilacz w kostce wtykanej do gniazdka w scianie...

Reply to
Pszemol

Zasilajac z baterii i przyjmujac sredni pobor pradu 5 mA musisz zastosowac baterie o pojemnosci 7 Ah. Duzo - np. dwie R20. Przy zasilaniu z sieci mozna wykorzystac zasilacz wtyczkowy lub ladowarke telefoniczna (co jest tym samym). Rozwiazania beztransformatorowe sa dosc niebezpieczna dla osob nieobznajomionych z tematem. Jesli chodzi o sam migacz to najprosciej ukladowo byloby, jak Maciek pisal na jakims malym procesorku. Ale mozna rowniez wziac poczciwy 555 i dac na wyjsciu uklad RC powodujacy plynne narastanie/opadanie napiecia.

Reply to
Bogdan G

tak mniej wiecej w rytmie oddechu bardzo zrelaksowanego czlowieka :) na moje oko bedzie kolo 0,35 - 0,25 Hz

Widzisz, tylko charakterystyka narastania/opadania tego przebiegu moze odbiegac od oryginalnego efektu swietlnego. Jednak najlepiej uC, PWM, i programowo mozna manipulowac przebiegiem na wyjsciu.

Reply to
DJ

czyli jest Ci wszystko jedno czy raz na 4 sekundy, czy dwa razy na sekunde?

Ciepla? a jaka to dioda ze chcesz odprowadzac mase ciepla? Bo byc moze chcesz tam wpakowac Luxeona, wowczas o dwumiesiecznym zasilaniu bateryjnym zapomnij.

A chociaz jestes makowcem? ;)

Reply to
DJ

A... i jeszcze sobie przypomnialem, tam jest chyba taki efekt ze czas narastania jest krotszy, potem czas opadania nieco dluzszy. Po prostu masz wrazenie ze swiatelko "oddycha" :) Tyle ze szczegolow, jesli mialoby to pomoc komus w konstruowaniu takiego gadzetu.

Reply to
DJ

Czyli generator trojkatnej pily jest potrzebny a nie sinusa.

Reply to
Pszemol

Nie doczytales pewnie w oryginalnym zapytaniu ze autor jest laikiem, wiec z pewnoscia latwiej bedzie mu siegnac po ksiazke dla poczatkujacych elektronikow i zbudowac cos na stalej RC i kilku tranzystorach niz rzucac sie od razu na procesory, ktore dla poczatkujacego stanowia duzo wiecej luzno ze soba polaczonych "zagadek" niz zlutowanie plytki czy pajaczka z kilku tranzystorow.

Reply to
Pszemol

Ale zabawa z procesorami moze mu sie przydac na przyszlosc. Szczegolnie ze sam nie jest pewien jak to ma dzialac, wiec procesorek mu zaoszczedzi duuuzo czasu :-)

co do ukladu - jest taki z plynnymi zmianami

formatting link
ledy wlaczamy szeregowo z opornikami R1, R3, R5. Niestety - z jedna lampka to on marnuje sporo pradu.

P.S. A moze zamiast zamurowac uklad to ustawic z dala wskazniczek laserowy i swiecic na sciane ?

J.

Reply to
J.F.

No troszke kolor ogranicza wtedy... maczki w oryginale maja te diodki biale

Reply to
DJ

Doczytalem. Ja przypuszczam ze bedac laikiem nie bedzie lutowal sam, a znajdzie sobie kogos kto potrafi zaprojektowac i wykonac uklad, a ja tu tylko podalem bardziej elektroniczna wersje okreslenia "replika diody ktora pokazuje stan czuwania w Macintoshu", czyli czestotliwosc, i mniej wiecej charakterystyke narastania i opadania. Plus proponowane rozwiazanie.

Reply to
DJ

Pszemol pisze:

Coś ci się pomieszało. To trzeba by dać prostokąt i zmieniać wypełnienie

- czyli PWM.

Reply to
Mario

Gdyby takie mialoby byc podejscie do tematu to nie pisalby tutaj, tylko znalazlby sobie tego kogos kto mu to zaprojektuje od razu i ten ktos by mu doradzil co i jak zrobic...

Reply to
Pszemol

Nic mi sie nie pomieszalo... :-) Na wiele sposobow mozna ten "problem" rozwiazac, i PWM jest jednym z nich ale niekoniecznie najlepszym dla poczatkujacego.

Reply to
Pszemol

Jakos tego nie widze... sama koncepcja programowania proca, koncepcja zmiennej, koncepcja przerwan, timerow czy wiele innych takich moze byc progiem za wysokim na poczatkujace nogi...

No i porownaj prostote tego i szanse na zlutowanie przez laika z dowolnym procem do ktorego musisz sporo rzeczy dociagnac z sieci (kompilator, programator, itp) :-)

Jesli zasilac bedzie z zasilacza sieciowego to chyba nie ma duzego problemu...

I modulacja bedzie Twoim zdaniem latwiejsza?

Reply to
Pszemol

Czyli jak przychodzi do Ciebie klient i mowi ze chcialby zebys mu zaprojektowal klakson, ale nie jakistam zwykly klakson, tylko zeby wydawal dzwiek taki jak lokomotywa w Bangladeszu... to oczywiscie wiesz dokladnie o co mu chodzi?

A zreszta - co my tutaj gdybamy. Nie lepiej zapytac? Krzysztof, czy b dziesz sam lutowa na podstawie schematow?

Reply to
DJ

Ale jak ja przejdziesz, to jestes madrzejszy.

Ale jak to zrobisz to jedynie nauczyles sie lutowac [albo i nie :-)].

Poza tym to jest dobry schemat jesli chodzi o lampki na choineczke, a nie wiem czy efekt bedzie mu sie podobal. I trzeba dobrac elementy .. i wraz chodzeniem do sklepu po nowe moze sie okazac ze robiono dluzej niz na procku.

Tez niezbyt mi sie to podoba zeby wszystko robic na atmelku .. ale tu jest to dobra rada, szczegolnie ze kolega wydaje sie nie bardzo wiedziec co chce :-)

modulacja akurat taka sama. Ale montaz urzadzenia znacznie latwiejszy :-)

J.

Reply to
J.F.

Problem w tym, ze dziecka z pierwszej klasy podstawowki nie uczysz calek i rozniczek lecz uczysz dodawac i odejmowac. Procesory to temat zbyt skomplikowany dla poczatkujacego elektronika ktory jest na etapie migajacej diody...

I byc moze da Ci to motywacje do pojscia ta droga dalej... Ja tez zaczynalem swoja przygode z elektronika od odtworstwa cudzych schematow zanim zaczalem wymyslac swoje... To przeciez normalne jest. Nikt sie chyba nie nauczyl jezyka obcego zaczynajac od pisania w tym jezyku ksiazek :-)

Ale to nie jest praca na akord - czas nie ma tu duzego znaczenia, zwlaszcza jesli projekt mial miec walory edukacyjne. A i tego nie jestesmy pewni.

Moze jego celem bylo zapytac i ocenic po odpowiedziach jakie to w ogole trudne jest. Byc moze ze odpowiedziami zniecheciliscie go od tego projektu w ogole.

ok.

Reply to
Pszemol

A co przez to chcesz powiedziec?

Ustaw sobie czytnik niusow bo nie widac znakow diakrytycznych.

Reply to
Pszemol

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.