piny VCC i GND w ATmega32

Loading thread data ...

To zależy jeszcze od konkretnego układu jak sądze. Mogę sobie wyobrazić, że nieużywane piny mogłyby być dublowane w celu dogodniejszego rozplanowania ścieżek. Najlepiej jest to sprawdzić praktycznie omomierzem. Jeśli istnieje jakaś rezystancja pomiędzy pinami oznaczonymi tak samo to lepiej jest je podłączyć...

Pozdrawiam,

Radek

Reply to
Radek

W jaki sposób rezystancja ma nie istnieć?

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki
Reply to
invalid unparseable

Jest to pytanie akademickie czy praktyczne?

Bo rezystancja istnieje (prawie) zawsze.

Miałem na myśli tylko sytuację, kiedy kilka pinów jest podpiętych to tej samej linii wewnątrz układu. Nic więcej.

Miernik pokaże w takiej sytuacji 0 Ohm. Chyba, że prądy mają być bardzo duże podpięcie tylko jednego pinu nie będzie miało znaczenia. Dlatego jeśli ktoś chce się upewnić niech sprawdzi omomierzem - jeśli pokaże mu zero (czyli znikomą rezystancję) to znaczy, że układ będzie działał ok z tylko jednym podpiętym pinem (bo to znaczy, że piny są dublowane).

Jeśli jest inaczej to lepiej niech podłączy te wszystkie piny z oczywistych względów.

Pozdrawiam,

Radek

Reply to
Radek

Mimo tego producent może przyjąć przy projektowaniu układu, że poza układem piny te są również połączone i poblokowane nawzajem kondziołkami. Ścieżki w IC mają dość spore (jak na drut) rezystancje.

Jeszcze nie widziałem miernika pokazującego 0 Ohm.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki
Reply to
Michal Lankosz

RACJA.

To może sprawiać problemy ale jeśli układ nie pracuje przy zbyt wyśróbowanych parametrach i ten "mój" test z rezystancją daje wynik "0" to pewnie nie będzie żadnych problemów.

Tylko tyle i NIC więcej.

Pozdrawiam,

Radek

Reply to
Radek

RACJA.

Mój też nie pokazuje "0" przy samym zwarciu przy odpowiedniej skali.

Dlatego zapytałem czy rozmawiamy "akademicko" czy "praktycznie". Nie to, że nawet minimalna rezystancja nie ma znaczenia - ma ale zwykle minimalną rezystancję się pomija.

Pozdrawiam,

Radek

Reply to
Radek

Zbocze jest takie samo i przy mniej wyśrubowanych parametrach...

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Proszę sprecyzować czy "to samo zbocze" będzie robić problemy zawsze niezależnie od wielu czynników (takich jak sama charakterystyka samego układu czy też wilgotność powietrza, taktowanie układu, pobór mocy, etc.)

Napisałem tylko, że jeśli piny w układzie są podpięte do tej samej linii wewnątrz układu to problemy nie powinny wystąpić w wypadku podłączenia tylko jednego z nich. "Nie powinny" nie znaczy, że w pewnych warunkach nie wystąpią i tyle.

Pozdrawiam,

Radek

Reply to
Radek

Jeśli śmieci na zasilaniu mogą spowodwać reset czy zwiech, to wystarczy do tego jedna zmiana stanu procka, popędzanego choćby 32768Hz. Pewnie, zależy to od szeregu czynników. Ale dla świętego spokoju powinno się te nogi łączyć tak, jak producent każe.

A skąd wiesz w jakich wystąpią a w jakich nie? Tak jak pisał Piotrek, połączenie wewnątrz układu może mieć przy przebiegach jakie tam latają zbyt dużą impedancję i układ będzie pracował niestabilnie.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Czasami się ryzykuje i przekracza specyfikację i jest to do zaakceptowania. Zwykle nie jest ale na to już musi sobie odpowiedzieć każdy zainteresowany sam.

Pozdrawiam,

Radek

Reply to
Radek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.