[OT] lekkie - wycena instalacji elektr.

Cześć Wpadła mi nietypowa dla mnie robota. Położenie instalacji elektrycznej w budynku jednorodzinnym, stan surowy lecz ze stolarką. Do tego nieco drutów do TV, telefonu, alarmu. Jak to wycenić? BTW, co myślicie o stosowaniu przekroju 1mm^2 do obwodów oświetleniowych?

Reply to
Jacek Maciejewski
Loading thread data ...

Dnia Wed, 24 Oct 2012 10:36:57 +0200, 4CX250 napisał(a):

Miewałem już w życiu ze dwa razy a może i trzy :) Obecnie nie mam. Kto odbierze to zmartwienie zleceniodawcy, jest uprzedzony. Ale nie odpowiedziałeś na pytanie tylko wdrażasz śledztwo :)

Reply to
Jacek Maciejewski

U siebie kiedyś dałem. Ale u kogoś bym się nie odważył. Minimum

1.6 i na dodatek trójprzewodowo.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Am 24.10.2012 11:15, schrieb 4CX250:

Masz rację, choć w (małych) domach mieszkalnych jest na ogół prościej, choć oczywiście trzeba też myśleć i liczyć, od tego są tabelki ;-). Do oświetlenia jest na ogół prosto, ale też trzeba skonsultować z inwestorem. W większych pomieszczeniach na suficie instalowałbym

5x1.5mm2, a to dlatego, że na ogół ludziska chcą mieć grupy. Z gniazdami wtykowymi jest większy problem, bo trzeba dobrać odpowiednie grupy i nie za dużo w jednym szeregu (jak wyżej, spadki napięć). W nowych domach coraz częściej stosuje się instalacje gwiazdowe oraz, całkiem nowe, instalacje sterowane elektronicznie. Do tej pory właściwie domena biurowców, gdzie można centralnie sterować oświetleniem i gniazdami, ale w mieszkalnych też. Wtedy można sobie z iPada na Malediwach wyłączyć zapomniane żelazko zanim wybuchnie pożar ;-). Przekrój przewodu zależy od rodzaju odbiornika i determinuje również wartość zabezpieczenia. Rozdzielenie obwodów równomiernie na fazy też trzeba zrobić. Niestety z elektronizacją mieszkań zrobiło się trochę trudniej. Kiedyś w M4 dawało się dwa obwody, jeden na oświetlenie, jeden na gniazdka, oba 2x1.5Cu lub 2x2.5Al i było dobrze. No może jeszcze piekarnik miał swój. Z pralkami automatycznymi i ogrzewaniem akumulacyjnym zaczęły się schody ;-).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu środa, 24 października 2012 10:50:39 UTC+2 użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

Nie ma żadnego minimum ani maksimum dla wykonawcy. Ma założyć takie jak w projekcie. Inna sprawa że projektanci są pojebani. Do kinkietu dają 3x1,5. A tam lampka LED 2,5W.

Reply to
kogutek44

Nie szkoda czasu na takie dywagacje? ;)

Jakbym robil dla siebie to wszedzie miedz 2.5mm.kw. a do odbiornikow typu piekarnik 4mm.kw ;) Wszelkie polaczenia skrecane i lutowane. Olowiowo oczywiscie ;)

q
Reply to
Jakub Jewuła

E tam - główne obwody tez robilem 4mm^2 a to co za płytkami bylo łaczone rzeczywiście jest skręcone i zalutowane ołowiowo :)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pan Jakub Jewuła napisał:

Nie jestem w stanie przytoczyć dokładnych opracowań, ale zdaje się, że połączenie skręcane Cu-Cu ma samo w sobie większą trwałość i niezawodność, niż to samo połaczenie po zalutowaniu Sn/Pb.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Dnia Wed, 24 Oct 2012 09:33:53 +0200, Jacek Maciejewski napisał(a):

No i co?? Nikt nie puści farby jak to wycenić? :)

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu środa, 24 października 2012 13:49:56 UTC+2 użytkownik Jarosław Sokołowski napisał:

W UE do niedawna skręcanie nie było dopuszczalne, nawet jak było polutowane. Jakiś czas temu zmienili i dopuścili skręcane i lutowane, samo skręcanie jest dalej niedopuszczalne. Nie zapewnia gazoszczelności.

Reply to
kogutek44
Reply to
invalid unparseable

Am 24.10.2012 18:38, schrieb snipped-for-privacy@vp.pl:

Cobyś się nie zdziwił. Jest dokładnie na odwrót. Właśnie połączenia lutowane nie zapewniają gazoszczelności, a skręcane owszem. Połączenia lutowane w puszkach nie są dozwolone w EU i nigdy nie były.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Nie moja działka, ale mnie zaciekawiło - o co chodzi z tą gazoszczelnością?

Reply to
Michoo
Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.