Ostatnia "Odra" :-)

system al jak popatrzysz

przepustowosci teoretycznej kanalu.

Nie - B to bajt, a ethernet ma 10 mln bitow/s

Wiec to co mowie to jest 96% wydajnosci kanalu.

IBMowi chyba

Z tego co wiem to przez pewien czas ibm mu po prostu kostki robil. Projekt Cyrix, wykonanie IBM.

kiepskie dosc.

enarzakali ze sie psuje. Moze

wytrzymal.

Moze byc tez wina wykonania. Ja tam na oko nie widze wiekszej roznicy miedzy oboma systemami. Obracanie glowicy w obu jest takie same, podnoszenie walka moze byc pewnym problemem, ale obracanie kulki w drugiej osi tez IMHO nie jest proste. Trzeba by spojrzec w patenty - ktory pomysl byl pierwszy :-)

ciaglej to by pewnie padal.

modeli.

U nas juz stala iglowa DZM180

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Hi hi - jak zaczynalem studia, to poznalem goscia ktory sie czul na drugim roku. Jak konczylem [5 lat] -on sie czul na 4 roku. W indeksie mial dumnie wbite "wpisany na semestr I" .. i to wszystko. Zeby bylo smieszniej - zaczynali [dwoch ich bylo podobnych] w Gdansku, nie wiem kiedy, ale ten drugi w miedzyczasie zdolal wojsko odsluzyc. Potem sie przeniesli do wrocka. I oczywiscie byli jednymi ze zdolniejszych.

Znalem tez przyklad w druga strone: zdolny czlowiek, ale troche sie poharatal i dostal dziekanke zdrowotna. Niestety - na pierwszym roku. Zaczal wiec ponownie I rok ... ale on juz wiedzial na czym polegaja studia :-) Tylko zapomnial ze I rok sluzy do odsiewu polowy :-(

Uzywalem takich ktore nie wymagaly.

J.

Reply to
J.F.

Greg Sz:

hihi, a ja mam w robocie VAX11 z RT11 i stacj± dysków 8". Parê diskieci±tek te¿ jeszcze le¿y. VAX "chwilowo" do sieci nie pod³±czony (sieæ na RS232 oczywi¶cie, karty ethernet nie mam ;-)) Do sieci 230V te¿ zreszt± nie. Szef z³oma nie chce wyrzuciæ, bo pisa³ na niej (bo to pani komputer) pracê doktorsk± i ma do niej sentyment.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

chyba jest.

Wiem o tyle, ¿e przy nastêpnej, ju¿ udanej transakcji zaraportowa³ odpowiednio zmniejszony stan konta. Równie¿ s±dzê, ¿e pieni±dze s± do odzyskania, zw³aszcza, ¿e bankomatowi nie bêdzie siê zgadza³ zapis transakcji i zawarto¶æ kasetki z gotówk±. Niemniej przypuszczam, ¿e klientkê czeka jakies zg³aszanie, pisanie o¶wiadczeñ itp. udogodnienia ;-)

-- MDz

Reply to
Marek Dzwonnik

Niech wrzuca na to UNIXa bo napewno mozna, tylko czy za darno to jest pytanie, RT11 to najlabszy sytem na ten komputer,

Reply to
Greg Sz

Linux powinien dac sie skompilowac nawet i na ten komputer [oops - drivery urzadzen, oj, trzeba by sie chyba naszukac]. jak gogluje to nawet cos znajduje, tylko ze zadziwiajaco "non-free"

Ale ... czy ten VAX11 to jest PDP11 czy cos lepszego ? Jesli mnie pamiec nie myli to chyba lepszy, ale mial tryb kompatybilnosci.

PDP11 to jest maszynka 16bit. Ze operacje 16 bit to moze jeszcze nie problem, kompilator to przerobi, ale adresacja jest 16 bit. Przestrzen adresowa 64KB, nawet jesli stronnicujac mozna wiecej obsluzyc. Porzadny unix na tym niestety chodzil nie bedzie ...

Moze QNX ? on zawsze byl jakis taki ... malutki :-)

J.

Reply to
J.F.

mo¿na, ino po co?

po co mi siê w to babraæ. Dopóki szef nie stanowi inaczej, nie bêdê rusza³ maszyny. W pracy mam 5 komputerów na pracownika i wystarczaj±co du¿o problemów ;-) To co mnie denerwuje, to niedzia³aj±cy Silicon Graphics, tego bym chcia³ ruszyæ, ale chwilowo nie mam czasu (chwilowo: od 2 lat) by siê z nim parê dni posprzeczaæ. Tutaj chyba poszukam linusia.

ano by³ i nawet jest. Aby by³o ¶mieszniej, na zadanie domowe z systemów operacyjnych nasza grupa robi³a rekompilacjê (reverse engeneering) kernela QNXa (1985 rok, chyba). Fajny systemik. Zwyk³y AT286 chodzi³ z dwoma terminalami i konsol± w systemie wielozadaniowym jak burza (no, jak wicherek ;-)), ale by³y to jeszcze czasy przedokienkowe. Aha, na zaliczenie asystent da³ nam bardzo proste zadanko (chyba implementacjê rozkazu ls -r czy innego find), ale w ramach testu zmieni³ wszystkie has³a na kompach. Trzeba by³o siê w³amaæ do systemu, jako czê¶æ zadania ;-) Najg³upszemu zajê³o to 5 minut.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

VAX11 o ile pamietam to jest jakies jakby rozszerzenie i udoskonalenie PDP11 Technologia oczywiscie bardziej nowoczesna bo scalaki LSI ale przede wszytkim szyna interfejsu. PDP11 mialo Unibus (jesli dobrze pamietan nazwe) a VAX11 mial Qbus jesli czegos nie pomieszalem ale chyba nie. VAX mial mase roznych wymyslnych dodatkow i byl to juz calkiem duzy komputer. PDP to byla zeria komputerow chyba jeszcz z lat 60-tych zaczelo sie od malych 12 bitowych PDP8 (Potem na bazie tego stworzono w Polsce Momika 8b ale niestety skrocenie slowa do 8 bitow zabilo wszelka przydatnosc) Oprosz PDP11 to jeszcz yly PDP9 i 10 (chyba wczesniejsze) nie pamietam jak ktory ale zdaje sie oba byly 36 bitowe i takie raczej duze jak na minikomputery. Zaliczalo sie to wszystko jednak do mini bo nie wymagalo takiej klimatyzacji ani zasilania jak te duze komputery. To a nie wielkosc bylo kryterium podzialu. Mysle ze VAX11 byl wyraznie pomyslany jako kontynuacja i ulepszenie PDP11 ale potem juz byly chyba jeszcz VAXy z innymi wyzszymi numerami.

W Polsce byl na pewno kiedys jeden PDP9 (przemyt poza embargo) uzywany wraz systemem Racal-Redac w CEMI do projektowania masek do scalaczkow. Racal-Redac byl oryginalnie przeznacozny do projektowania plytek drukowanych ale jak widac do masek tez sie nadawal i dlatego Amerykanie umiescili go na liscie Cocom czyli tych towarow ktorych do komuny wywozic nie wolno. Przybyl do Polski przez Ameryke poludniowa, Portugalie i Czechy z tego co wiem. Jakby ktos nie kojarzyl to potomkiem tego programu systemu jest Cadstar rowniez robiony (przynajmniej na poczatku) przez Racal-Redac

QNX to nie koniecznie jest taki bardzo Unix. Moze kiedys takie ambicje mial ale nigdy w tym kierunku wielkich sukcesow nie zyskal. Teraz to go lansuja jako system czasu rzeczywistego do zastosowan "embedded" i rozbudowuja w nim wiele tych spraw ktore w sytemach sterujacych i w telekomunikacji sa istotne. Podobno niezly jak na to co kosztuje.

Pozdro grzechu

Reply to
Greg Sz

Wy tak sobie rozmawiacie, fajnie się to czyta, mało sie z tego rozumie :-) ale:

-Te komputery o których piszecie są jeszcze używane? Nie chodzi mi o jakieś zapomniane zakłady tylko o jakieś konkretne firmy, które wykorzystują takie cuda, bo są lepsze od np. PC.

- Zresztą dla mnie komputer to PC a wszystko inne to albo starocie, albo budowane jako "klastry" z podzespołów PC. Wyprowadźcie mnie z błędu jeżeli produkuje się seryjnie coś innego konstrukcyjnie poza PC i Mac ( bo te podobno są inne). No i nie śmiejcie się ze mnie jak palnąłem głupotę :-) Może dlatego jestem w błędzie, że swoja przygodę z komputerami zacząłem jak powszechnie dostępne były 386 i powoli było słychac o 486. Zresztą na serwisie takich komputerów spędziłem kilka lat to i może dlatego coś mi umknęło PawełJ

Reply to
invalid unparseable

PawełJ napisał(a) w wiadomości: ...

No to młodziak jesteś! ;) Ja pamiętam jeszcze czasy ZX Spectrum a moim pierwszym komputerem był Commodore 64. :) A i tak nie rozumiem 3/4 tego wątku. :) Mimo to fajnie się go czyta. :) Pozdrawiam, Chris B.

Reply to
Chris B.

No, to o ktorych piszemy w watku Odra, to faktycznie zabytki .. ale jak widac uzywane :-)

Chlopaki, a firmy Sun, Silicon Graphics, IBM, HP, Cray, do niedawna DEC, to z czego zyja? I nie mowie tu o pecetach czasem przez nie produkowanych.

Faktem jest ze pecety zrobily postep, Intel tez i powoli zaczynaja sie zblizac do granic technologii i osiagow znacznie drozszych maszych, ale komputerek do obslugi tysiaca pracownikow, ??? tys czytnikow kart kredytowych, obslugi danych na gieldzie, czy chocby banalne zadanie - zainstalowac 10GB RAM - to ciagle troche przerasta pecety..

J.

Reply to
J.F.

No moim też. Ale wtedy byłem w 8 kl podstawówki. potem poszedłem do technikum i pierwszy raz widziałem komp. XT Długo nie były używane, chociaż była zrobiona pracownia. Nie było fachowca, który by to umiał włączyć :) A i jeszcze w podstawówce były takie komputerki "junior " chyba się nazywały. Grafika żółwia na nich była nauczana.

Zgadzam się z tobą.

Reply to
invalid unparseable

A to nie wiem - jakies szczegoly moze co to za komp, gdzie, kiedy ?

Na kilkadziesiat plyt glownych to moze i niewiele, ale jakbys chcial tyle ram do jednego procesora ?

Poza tym jak juz mowa o kilkudziesieciu .. to tu konsktrukcje inne niz pecetowe moga sie okazac znacznie lepsze - tzn mniejsze i mniej energozrace ..

J.

Reply to
J.F.

Chyba tez w tym czasie zapisalem sie na kurs Fortranu (gdzies to bylo w PKiN) Moze Ty tez ?

Taa, u nas w IMMie bylo szybcie. Cykl dzienny wieczorem sie zanosilo karty do okienka w Osrodku Obliczeniowym Rano odbieralo sie wydruki i zaly dzien byl na poprawianie. Czasem poprawianie to bylo 15 minut Jak doistalismy do zabawy CRJE a potem VM/CMS to mozna bylo w ciagu jednego dnia zrobic miesieczna robote czasdem. Tyle ze mielismy 1 terminal na 10 programistow a caly instytut mial ich 5.

Pozdro Grzechu

Reply to
Greg Sz

Nawet nie koniecznie. Czasu CPU to bbylo wtym pare sekund raczej resztq to czekanie w kolejce i wydruk. Pozdro Grzechu

Reply to
Greg Sz

I masz syna Pierwiastka i corki Calke i Rozniczke ?

Pozdro grzechu

Reply to
Greg Sz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.