Odnośnie lamp rtęciowych

Witam

Czy istnieją przepisy (ochrony środowiska, bhp lub inne), traktujące o szkodliwości lamp rtęciowych dla środowiska oraz jakieś paragrafy zalecające/nakazujące rezygnację stosowania takowych?

Krótko mówiąc chodzi o to, że: jest sobie spory obiekt na rzece odrze, który jest oświetlony 7 lampami. Te siedem lamp to rtęciówki, które dają światła tyle co nic (250W). Dostaliśmy jedną oprawę sodową razem z żarówką 400W i wywarło to na nas bardzo pozytywne wrażenie pod względem ilości emitowanego światła/oświetlonej powierzchni.

Jakieś 10-14 lat temu obiekt ten był oświetlony w sumie 35 lampami oświetleniowymi, na dzień dzisiejszy świeci ich w sumie 7 szt.

Reply to
Ania_i_Grzes
Loading thread data ...

Szczerze mowiac to watpie - jak na razie lampy zawierajace rtec sa calkiem popularne. I raczej przepisy precyzuja sposob utylizacji wyrobow zawierajacych rtec i jej zwiazki niz nakladaja ograniczenia na wyroby.

Reply to
PAndy

PAndy napisał(a): [ciap]

dokładnie, np. lampy podświetlające ekrany LCD. Nie słyszałem żeby był jakis zakaz ich stosowania.

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

W dniu 2006-09-27 10:09, PAndy napisał(a):

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Myślałem, że wprowadzili coś na zasadzie elektroniki Pb-free.

Reply to
Ania_i_Grzes

na szczęście jeszcze nie. ale poczekajmy jeśli jakiś producent innych lamp da w łape "ekologom" to będziemy mieli.

mówisz o lampach sodowo-rtęciowych zwanych popularnie sodowymi.

to jest mieszanka sodu i rtęci, rtęć ułatwia start i powoduje że w ogóle jest jakaś gama kolorów, a większość światła daje sód MONOCHROMATYCZNEgo. Zauważ jaki kolor ma światło "sodówki" w czasie jak odpala a nim się rozgrzeje - wtedy jeszcze sód nie wyparował wystarczająco i widać głównie rtęć.

nie tylko takie lampy mają ok 60% sprawności zamiany prądu na światło to jeszcze żółta linia sodu leży blisko maksimum czułości oka.

gdyby był sam sód (istnieją lampy niskociśnieniowe tylkosodowe) to byłoby światło czysto monochromatyczne w którym odróżnienie kolorów jest niemożliwe.

Reply to
Wojciech Puchar

i tutaj przepisy są prawidłowe. do egzekucji można pewnie się przyczepić ale to należy się zająć egzekucją

Reply to
Wojciech Puchar

oby nie.

Reply to
Wojciech Puchar

Nie ma - ciagle lepsze niz zarowki. Za to sa przepisy zabraniajace wyrzucac rteciowek na smieci :-)

No coz, ogolnie wiadomo ze sodowe lampy maja lepsza wydajnosc, wiec sa preferowane przez klientow .. jesli kolor nie przeszkadza.

Przy czym ta wydajnosc jest jakies 1.5-2x lepsza od rteciowek .. tylko tyle.

Ale .. mimo nazwy "sodowe" rtec tez zawieraja :-) Podobnie jak wiele innych lamp wyladowczych, ktore ze "zwyklymi rteciowkami" moga juz konkurowac.

J.

Reply to
J.F.
[...]

Jeszcze neon...

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Ania_i_Grzes" snipped-for-privacy@maila.pl napisał w wiadomości news:efd530$i9a$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Nie ma jak na razie - rtęć jest też w każdej świetlówce.

Radzę się zainteresować lampami sodowymi z mieszaniną Penninga

formatting link
ą lampę o mocy 210W mozesz wkręcić wprost do oprawy rtęciowej 250W. Oczywiście liczy się też stan opraw, odbłyśniki i klosze zarośnięte brudem robią swoje...

Reply to
Jd.

Musi tam byc cos jeszcze [i to pewnie duzo dodatkow], bo rtec tez kiepsko swieci - glownie w UV.

W ogole tych lamp wyladowczych jest cala masa i swieca naprawde ciekawie [choc juz nie tak efektywnie].

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Wojciech Puchar" <wojtek@chylonia.3miasto.net> napisał w wiadomości news:1159347191.17427@chylonia...

.

stary model sodowki mial odcieni niebieski przy zaplonie nowoczesne juz nie maja tego efektu

Reply to
MuNiO

Użytkownik "Ania_i_Grzes" snipped-for-privacy@maila.pl napisał w wiadomości news:efd530$i9a$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Może napisz o co ci właściwie chodzi. Czy rzeczywiście zamartwiasz się o środowisko, czy też raczej, że jakaś powierzchnia jest za słabo oświetlona.

Akcentujesz środowisko, a z treści wynika, że chodzi ci o coś zupełnie innego.

W takim razie zainteresuj się normami określającymi minimalne natężenie oświetlenia elektrycznego obiektów, płaszczyzn roboczych, czy też innych co do których masz obiekcje, że są za słabo oświetlone. Później tylko pomiary natężenia oświetlenia i równomierności oświetlena dla istniejącej instalacji i wyegzekwowanie od gospodarza obiektu zgodności z normami.

Reply to
SFF

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.