odbiornik TV iskierki

Co może być przyczyną biegających iskierek pomiędzy cewkami na kineskopie ? Czyżbym mógł spodziewać się wymiany kineskopu ? Tv ma już 10 lat może czas na zmiany ?

Reply to
samson
Loading thread data ...

Cześć! Iskry biegają po powierzchni cewek? Nie w szyjce kineskopu, nie w środku? A obraz na ekranie jest prawidłowy? Jeżeli tak, to jeszcze nie widziałem takiego efektu. Być może chodzi o wilgoć, zanieczyszczenie. Maciek

Reply to
Maciek

Maciek snipped-for-privacy@polobox.pl napisał(a):

Cześć

Właśnie też pierwszy raz coś takiego widziałem.

Właściwie sprawa wygląda w następujący sposób.

Włączam TV,zaczyna startować (pomiary ok) i pojawia się strzał, iskra przeskakuje pomiędzy pętlą obiegającą kineskop (rozmagnesowanie)a grafitem na kineskopie. TV milczy słychać zasilacz, dioda TV zielona.

Druga opcja włączenie i strzał pojawia się w okolicy szyjki kineskopu pomiędzy cewkami odchylania a obejmą metalową (trzymającą plastik cewek)

Początkowo myślałem że problem tkwi w masie obiegającej kineskop (kineskop gromadzi ładunek) i dodatkowo podciągnąłem do masy na płycie, nie pomogło. Z tym że wieczorami po 30-40 min mam czas żeby się tym zająć.

Spotkał się ktoś z podobnym przypadkiem ?

Reply to
sams-on

Zaraz, zaraz - a czy wątkotwórca ma prawidłowy obraz? Bo jeżeli dobry, to bańka ma prawidłową próżnię i emisję katod. Widziałem wiele kinoli, które po zapowietrzeniu świeciły na niebiesko wewnątrz szyjki ale obrazu to na ekranie już nie było. Ewentualnie ledwie co widoczny. Proponuję jeszcze: Dokładne sprawdzenie umasienia bańki. Tak, wiem - już było sprawdzane ale ta linka musi ściśle opinać warstwę grafitu. Następnie ma być podłączona do płytki kineskopu a dalej do masy płyty głównej. Trzeba sprawdzić, czy nic się nie przetarło, miernikiem czy jest przejście do masy. Może uszkodzona izolacja przewodów prowadzących do cewek dotyka np. płytki kineskopu, do punktów z napięciem focusa? Wyłączenia mogą następować od przekroczenia prądu kineskopu - jest na to specjalny układ. Trzeba też pooglądać elementy wokół odchylania i wysokiego napięcia. Być może element zmienił swoją wartość i odchylanie/WN dostaje co jakiś czas kopa? Wszystko wyczyścić, przedmuchać - szczególnie iskierniki na płytce kineskopu i samą jego podstawkę. Brak innych pomysłów. No może w końcu też kineskop. Maciek

Reply to
Maciek

Maciek snipped-for-privacy@polobox.pl napisał(a):

Dokładnie jak pisałeś wszystko wyczyściłem ale już wiem kineskop jest uszkodzony.

Wczoraj odlutowałem rezystory od katod i na przemian masowałem katody przez R=10k. Efekt był taki że słychać było iskrzenie w kineskopie i dodatkowo na ekranie jak by burza wewnątrz kineskopu. Przy wyrzutniach było czysto.

Tak jak pisałeś załącza się zabezpieczenie i stąd wyłączanie WN.

Masa dokładnie przylega do grafitu i tak jak pisałem podałem masę dodatkową z płyty.

Reasumując pierwszy raz widziałem padnięty kineskop, dlatego też chciałem się upewnić.

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

Reply to
sams-on

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.