Obliczenie mocy wyjściowej trafaka - piln

trafko 230v na 12v, chce zrobić przetworniczkę by z 6v zrobić 115v. wiadomo trafko odwrotnie i kluczowanko. z przekładni powinno być że jak podam 6v zrobi właśnie te ~115v. ale problem jest taki. jeśli na wyjściu kluczowania mam tranzystor i on ogranicza mi prąd do powiedzmy 10mA ile będzie na wyjściu juz za trafkiem - 115v ale ile mA? z czego to policzyć. Zależy mi właśnie na bardzo dokładnym obliczeniu bo na wyjściu musi być 115V i od 4mA do 15mA. Tylko jak regulować prąd wejściowy by to osiągnąć.

Reply to
ENIGMA
Loading thread data ...

Użytkownik "ENIGMA" snipped-for-privacy@tenbit.pl napisał w wiadomości news:e0qoce$ped$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Generalnie źle podchodzisz do tematu. Przetwornicę projektuje się na określone napięcie, które ma dostarczać. Urządzenie dołączone do przetwornicy pobiera tyle prądu ile potrzebuje, a przetwornica ma za zadanie dostarczyć ten prąd. To nie przetwornica ma decydować czy płynie 4, czy też

15 mA (wyjątkiem są układy zabezpieczające, które nie powinny działać w trakcie normalnej pracy).

I nie do końca takie to proste - "trafko odwrotnie i kluczowanko". Zdziwisz się troszkę, ale może się okazać, że masz za małe napięcie - większość urządzeń elektronicznych pracuje "z wartości maksymalnej", która jest o 40 % większa. Czyli chciałyby mieć 160 V.

Reply to
Bogdan Gutknecht

Bogdan Gutknecht napisał(a):

Może za mało napisałem. Ma być to eksperyment na zajęcia z elektroniki - ot taka zabawka jako mini projekcik zaliczeniowy. Wpadłem na pomysł że zrobię "stymulator mięśni" :) Prosty sterownik na Ne555 z regulacją częstotliwości i wypełnienia ale właśnie pojawia sie problem dokładnego określenia mA wyjściowych za trafkiem. Nie chce kogoś uszkodzić podczas pokazu :P Dlatego bardzo płynnie chce określić około 115V i 4-15mA max. Sterownik zrobiłem za tranzystorem mam 6V tylko teraz jak dobrać prąd wyjściowy tranzystora by za trafem sie zgadzało :). Może teraz jaśniej napisałem. Czy jeśli prąd wejściowy do trafa będzie powiedzmy 10mA wiadomo że więcej niż 10mA pobrać za trafem nie powinno ale... no właśnie ile będzie... Mogę poeksperymentować z doborem ale jak sie da obliczyć to po co robić krecią robotę :)

Reply to
ENIGMA

Cechy osobnicze - ludzie sa rozni - jedni nerwowo reaguja tam gdzie inni nic nie czuja

...

po prostu wilgotna dlon...wystarczylo by poplynal wiekszy prad...

... cechy osobnicze - dla jednego nic dla innego asystolia i zgon w 4 minuty... - naprawde znam osoby nadwrazliwe reagujace na prad ktorego nie czuje... - znam osobe ktora za nieprzyjemne uwazala dotykanie sciemniacza dotykowego - bodajze RS-6 - zrobilem nawet test czy aby nie oszukuje - ale osoba naprawde reagowala na prad uplywu...kobieta... moze kobiety wyczuwaja lepiej?

thx

Reply to
PAndy

Teoretycznie przekladnia dziala w dwie strony. Jesli napiecie rosnie 19 razy, to prad spada 19 razy.

Jesli po pierwotnej [6V] stronie masz ogranicznik do 190mA, to po wtornej stronie poplynie 10mA - a w zasadzie to nawet ciut mniej.

J.

Reply to
J.F.

OKI - dzięki :) - projekcik na "pajęczaka" zrobiony - lekkie mrowienie i skurcze są :D - teraz płyciak i opis działania. Jeszcze raz dzięki.

Reply to
ENIGMA

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.