o?lepienie anteny

oślepienie anteny - co to takiego?

Reply to
krytter
Loading thread data ...

Cześć ! Oślepić antenę można wsadzająć ją do klatki Faradaya :-)))

pozdrawiam Marek

Reply to
Marek Niedoba
[Dwa razy rocznie - czyli zacmienie satelitow]
formatting link
[Wstep - opis zjawiska]
formatting link
[Sygnaly - SL, SQ, FEC. Strona bogato przykladami ilustrowana]
formatting link
jp
Reply to
Jerzy Pastusiak

wielkie dzieki, o to chodzilo :-)

Reply to
krytter

Bardzo piękne obrazki ale nie znalazłem tam prostego wyjaśnienia istoty zjawiska "oślepienie anteny", więc proszę:

Antena odbiorcza wycelowana jest w jakiś punkt na niebie - tam gdzie znajduje się satelita, którego sygnał odbieramy. Słońce porusza się (przepraszam Kopernika - pozornie!) po łuku od wschodu do zachodu - w lato ten łuk jest wysoko nad horyzontem, w zimie nisko. Na wiosnę i na jesieni wypadają takie dni, gdy tarcza słońca znajduje się przez kilka minut na dokładnie tym samym kierunku co satelita. "Astronomicznie" jest to zaćmienie słońca przez satelitę - dokładnie tak, jak zaćmienie słońca przez księżyc. Słońce jest olbrzymiej mocy szerokopasmowym generatorem - widmo jest ciągłe, więc także są składowe szumu o tej samej częstotliwości (a natężeniu znacznie większym), co sygnał użyteczny satelity. Szumy słońca zagłuszą sygnał satelity - odbiór zaniknie. Zależnie od kąta rozwartości charakterystyki kierunkowej anteny odbiorczej zjawisko (od niewielkich zakłóceń, poprzez całkowite zablokowanie odbioru do zaniku zakłoceń) może powtarzać się od jednego do kilku dni i trwać od jednej do kilku minut.

Wmak

Reply to
Wmak
559023410-758783491-1141762887=:2712 Content-Type: TEXT/PLAIN; CHARSET=ISO-8859-2 Content-Transfer-Encoding: QUOTED-PRINTABLE Content-ID: snipped-for-privacy@sci.pam.szczecin.pl>

Wmak:

Sadze, ze wyjasnia to piewsze zdanie:

-=3D-=3D-=3D-=3D-=3D- Dwa razy w roku - oko=B3o 1 marca i 12 pa=BCdziernika S=B3o=F1ce "porusza si=EA po linii satelit=F3w stacjonarnych", czyli =20 zak=B3=F3ca odbi=F3r z kolejnych satelit=F3w - wskazuj=B1c ich po=B3o=BFeni= e.

-=3D-=3D-=3D-=3D-=3D- i obrazki ponizej.

Ale, poniewaz strony pisze dla czytelnikow, o tym generatorze uzupelnie, chociaz wydawalo mi sie to oczywiste (moj blad).

Nie. Skladowa zaklocajaca slonca, w pasmie kanalu TV DIGIT,=20 jest znacznie mniejsza niz sygnal TV.=20 Przyrost poziomu sygnalu - SL, w wyniku zaklocenia, jest niewielki.=20 [Rys.5 i Rys.7]:

formatting link

Niekoniecznie. Tylko przy slabym sygnale i zlej korekcji bledow. [Sygna=B3y - SL, SQ, FEC - co to jest?]:

formatting link

Nie. Tak bylo za czasow TV SAT analogowej.

Przy dobrej korekcji FEC, widz nie zauwazy zadnych zaklocen, bo ich nie bedzie. Sygnal odtworzony (po korekcji), bedzie zgodny=20 z oryginalem. [Rys.1 i Rys.2]:

formatting link
Pzdr.J.P.

Reply to
Jerzy Pastusiak
559023410-758783491-1141762887=:2712
Reply to
Wmak
[...]

A czegóż Ty uzywasz, że sobie ze starą, śmierdzącą QPą nie radzi?

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.