Nowy ATMEGA 8535

Mam pytanie ..wlasnie zaczynam zabawe AVR'ami, kupilem sobie sztuke takiego ATMega8535 ..i gdzies mi sie obilo o uszy ze przed pierwszym zaprogramowaniem musze z niego odczytac wartosci kalibracyjne dla wewnetrzego oscylatora ...czy to prawda ? A jesli tak czy zwykly programtor SPI i np Bascom poradzi sobie z tym ?

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Robgold napisał(a):

Nie ma takiej potrzeby, wartości kalibracyjne czyta się, jeżeli się uzywa wewnętrznego oscylatora RC. Jak podłączasz standardowy "kwarc" to nie masz się czym przejmować, tylko musisz skonfigurować fusebits pod napędzanie zegara w ten sposób.

Reply to
Daniel Dawid <Light-I> Majewski
Reply to
invalid unparseable

Robgold napisał(a):

Masz do wyboru 1, 2, 4, 8 MHz. Dla 1MHZ niemusisz nic czytać/wpisywać, procesor robi to z automatu, jak wybierasz szybsze wartości to i musiszsobie odczytać korektę programatorem i wrzucać w procedurze resetu do OSCCAL. Stabilność - zależy od temperatury, trzeba poeksperymentować, no i złapać się w końcu za pdf-a ze strony Atmela... ;)

Reply to
Daniel Dawid <Light-I> Majewski
Reply to
invalid unparseable

Robgold napisał(a):

Skro przerobiłeś pdf, to i przerobiłeś dział o programowaniu... ;) Najpopularniejszy na te liście program ISPprog ;) czyta te wartości przy okazji odczytywania Fusebits. Co do praktycznego punktu widzenia, to najlepszy jest własny, masz układ, to poeksperymentuj trocha... ;)

Reply to
Daniel Dawid <Light-I> Majewski

Robgold napisał(a):

Skro przerobiłeś pdf, to i przerobiłeś dział o programowaniu... ;) Najpopularniejszy na te liście program ISPprog ;) czyta te wartości przy okazji odczytywania Fusebits. Co do praktycznego punktu widzenia, to najlepszy jest własny, masz układ, to poeksperymentuj trocha, nie miałem jeszcze potrzeby bawic sie na wewnetrznym zegarze, gdy zewnetrznymozna podgonic czasem nawet do 24MHz... ;)

Reply to
Daniel Dawid <Light-I> Majewski

Wewnetrzny oscylator nie nadaje sie za dobrze do taktowania transmisji RS232. Masz do wyboru 1 / 2 / 4 / 8 MHz, ta czestotliwosc taktowania procesora jest dzielona przez 8 lub 16 a nastepnie musi dac sie rowno podzielic przez predkosc transmisji (np. 115200). Odchylka od predkosci nominalnej jest dozwolona ale nie moze przekraczac 2% przy dzielniku 16 (najczesciej stosowanym) lub 1,5% przy dzielniku 8. Dokladne wzory i tabelki znajdziesz w PDFie do ATmega8535 od strony 158 ("Asynchronous operational range").

Do rownego taktowania transmisji RS232 przydaja sie kwarce o dosc "dziwnych" czestotliwosciach, taki dolacz i nie bedzie problemu. Np:

1843200 Hz, 3686400 Hz, 7372800 Hz, 11059200 Hz, 14745600 Hz. Musisz tez wybrac w fusebit'ach taktowanie zewnetrznym rezonatorem kwarcowym zamiast domyslnie wybranego wewnetrznego generatora.
Reply to
Adam Dybkowski

a jak to jest w praktyce, np. dla predkosci transmisji 9600 kb/s ?? czy w praktyce sa z tym problemy czy raczej szkoda zabawy i mijsca na plytce dla kwarcu ??

Tomek

Reply to
tomm
Reply to
invalid unparseable

Podawałem dokładne miejsce w PDFie, gdzie to można wyczytać. Atmel podał proste wzory, z których należy obliczyć maksymalną dopuszczalną odchyłkę. Przyjmując po obliczeniach np. 2% mamy dla prędkości 9600 bps:

- dla taktowania 8 MHz i dzielnika 8 (tryb U2X): 8000000 / 8 / 9600 ~ 104,16

- przybliżamy 104,16 do liczby całkowitej 104 czyli prędkość wyjdzie:

8000000 / 8 / 104 ~ 9615 bps

- 9615/9600 = 1,0015625 czyli odchyłka 0,15% tzn. wszystko będzie grało

- trzeba jeszcze wyczytać z PDFa, w jakim zakresie może pływać ta częstotliwość oscylatora RC i policzyć odchyłkę dla częstotliwości granicznych, jeżeli zmieścisz się w dopuszczalnej odchyłce to jest OK.

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski napisał(a):

ZTCP kalibracją można podganiać zagarek nawet 2x, więc ustawienie częstotliwości dający niy bład nie będzie problemem, tylko trzeba sobie dobrać na drodze eksperymentu, lub podpiąć demona szybkości dla Atmegi -

18.432MHz, który daje bardzo dobry podział.
Reply to
Daniel Dawid <Light-I> Majewski

Adam Dybkowski napisał(a):

ZTCP kalibracją można podganiać zagarek nawet 2x, więc ustawienie częstotliwości dający nikły bład nie będzie problemem, tylko trzeba sobie dobrać na drodze eksperymentu, lub podpiąć demona szybkości dla Atmegi - 18.432MHz, który daje bardzo dobry podział.

Reply to
Daniel Dawid <Light-I> Majewski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.