"nietypowa" pojemnosc

Witam,

"pojemnosc nietypowego kondensatora"

Poszukuje zaleznosci na pojemnosc kondensatora, ktorego jedna okladzina jest plaszczyzna, a druga okladzina to metalowy walec o promieniu "r" umieszczony rownolegle do pierwszej okladziny(metalowej plaszczyzny) w odleglosci "h".

Nizej zamieszczam link do rysunku pogladowego.

Srodowisko w jakim znajduje sie ten uklad ma przenikalnosc elektryczna wzgledem przenikalnosci prozni = 1.

Ad. pierwsza okladzina( w zaleznosci od tego jak Wam wygodniej):

- plaszczyzna ma nieskonczone rozmniary,

- plaszczyczna ma pewna szerokosc "s", a walec znajduje sie rownolegle nad srodkiem plaszczyzny;

dla jednostkowej dlugosci, tzn. "l"=1[m]:

- C(r,h)=???

- lub uwzgledniajac szerokosc plaszczyzny "s" C(r,h,s) ->to rozwiazanie lepsze, bo bardziej uniwersalne :))

formatting link
google nie pomogl mi skutecznie.

dzieki za wszelka pomoc, wskazowki, namiary na materialy

PZDR

Reply to
.std
Loading thread data ...

OIDP (a mogę nie bo to było 8 lat temu jak to przerabiałem na "drutach"...) takie rzeczy rozwiązuje się przy wykorzystaniu równania Poissona dla określenia zależności ładunku od różnicy potencjałów. A wiadomo, że C=Q/U

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Bo tego sie nie szuka w googlach, tylko w notatkach z wykladow i zbiorach zadan :-)

Generalnie szukasz rozwiazania rownania Maxwella o zadanym potencjale. Tzn szukasz takiego pola wektorowego E, ze div E =0 w przestrzeni miedzy elektrodami, oraz potencjal=const na powierzchni kazdej z elektrod. W tym przypadku bardzo niewdzieczne zadanie :-) Jak to znajdziesz - calkujesz ladunek na jednej [lub obu dla sprawdzenia] powierzchniach, jedno dzielenie i juz zrobione.

W tym przypadku masz kilka mozliwych uproszczen:

1) plaszczyzna nieskonczona: podstawiasz po jej drugiej stronie identyczny walec i ladujesz odwrotnie. Masz stosunkowo latwy do policzenia rozklad pola .. a miedzy nimi bedzie akurat linia o zerowym potencjale. 2) Powyzej nastapilo drobne niedopowiedzenie: ladunki na powierzchni walcow rozkladaja sie nierownomiernie. Nie mozna wiec ich traktowac jako umieszczonych na osi. Jesli h>>r to mozna to przemilczec.

Gdyby to byly kule - rozklad pola okazuje sie byc identycznym z generowanym przez dwa ladunki punktowe, umieszczone jednak NIE w srodkach kul, tylko lekko przesuniete. Byc moze da sie tu podobna sztuczke zastosowac, ale to by nalezalo udowodnic.

3) plaszczyzna skonczona: ... hm, tak sobie mysle ze w zasadzie sztuczka 1) powinna zadzialac - na obszarze s potencjal jest taki jak trzeba, reszta nas zasadniczo nie obchodzi .. ale intuicja cos mi podpowiada ze to nie bedzie prawda. 4) Walec rozumiem ma nieskonczona dlugosc ... bo jakby mialo byc skonczone to ja dziekuje :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia 2004-11-05 12:26, Użytkownik J.F. napisał:

Zadanie w sam raz na egzamin z Elektrodynamiki by dosrać studentom :-(

Reply to
badworm

No ale wiesz - inzynier powinien potrafic obliczyc czego sie spodziewac po antenie na 225kHz, albo policzyc pojemnosc 0.5um sciezki w ukladzie scalonym, umieszczonej na 1um warstwie tlenku nad podlozem.

A nawet zwykly elektryk powinien wiedziec czego sie mozna spodziewac po 100km linii energetycznej 150kV ktora koledzy wylaczyli minute temu

- mozna dotykac ? :-)

J.

Reply to
J.F.

nie !

Reply to
Zbyszek

tak :)

Reply to
Zbyszek

Dnia 2004-11-05 19:23, Użytkownik J.F. napisał:

Ale to są akurat przykłady zadań całkiem sensownych a mój dziekan jak ma humor to potrafi ułożyć takie zadania, że on sam bez pomocy Matlaba ich nie rozwiąże w sensownym czasie. A pozostałe osoby prowadzące przedmiot to nawet czasami nie wiedzą jak sie zabrać za zadania. I potem się dziwić że jakieś 35% ludzi ma przedmiot w plecy...

Reply to
badworm

Jak znajde zaleznosc, to poinformuje Was. To napewno bedzie prosty, ladny i malutki wzorek...

... tylko jaki? :\

PZDR

Reply to
.std

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.