napięcia pracy LED

Witam Mam następującą kwestię: Jakie są napięcia nominalne dla diodek LED ? Widziałem gdzieś kiedyś taką tabelkę z napięciami pracy dla poszczególnych kolorów. Niestety teraz nie moge znaleźć, a potrzeba mi niemalże na gwałt :) I powiedzcie jaki prąd liczyć dla nich, żeby dobierać oporniczki. ...albo poprostu poradźcie jaki opór łączyć dla diodki przy zasilaniu 12 oraz 18 V.

Z góry wielgachne "Dziękuję"

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Fri, 30 Jul 2004 15:43:09 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Maszynista ST43" <st.43 [@] interia.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Przyjmij 2,5 V 25mA. Zaleznie od modelu moze swiecic za ciemno lub niebiezpiecznie jasno, dajac podejrzenie ze drugi raz diody nie da sie uruchomic :-) Wtedy dajesz odpowiednio mniejszy/wiekszy rezystor.

ARCHIWUM !!! ARCHIWUM !!! ARCHIWUUUUUM !!! Temat liczenia rezystorow do LEDow byl setki razy przerabiany na p.m.e. Prawa Ohma i Kirchhoffa sie klaniaja. Na rezystorze masz miec spadek 18V - 2,5V = 15,5V. Prad 25mA czyli rezystor 15,5V/25mA=0,62kohm=620ohm

Wlasnie dlatego zniknalem ostatnio z pme, co chwila ktos pyta o rezystor do diody LED, o sterowanie wyswietlaczem LCD albo zrobienie odtwarzacza z CD-ROMu :-(((

Reply to
BLE_Maciek

No przepraszam....niewiedziałem, że tu tak niechętnie przyjmują nowych, młodych i na dodatek niebardzo znających sie na elektronice.

Aczkolwiek nadal proszę o zestawienie tudzież tabelkę z napięciami dla diodek LED ponieważ takie ogólne przyjęcie 2.5V nie jest dla mnie satysfakcjonujące.

Pozdrawiam wszystkich, a BLE_Maćka przepraszam, ze zająłem mu czas i szarpię nerwy...

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Maszynista ST43" <st.43 [@] interia.pl> napisał w wiadomości news:cedldl$nuk$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

W twoim przypadku (zasilanie 12/18V) spadek napiecia na LED (max 3V z kawalkiem) jest praktycznie nieistotny. Rezystory i tak maja tolerancje.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Fri, 30 Jul 2004 16:16:04 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Maszynista ST43" <st.43 [@] interia.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Ojej, nie niechetnie, ale zrozum. Takie pytanie padlo juz kilkadziesiat razy. Google nie gryzą ... :->

Ale tak sie robi. Obecnie wybor LEDow na rynku jest bardzo duzy i trudno jednoznacznie przesądzic o parametrach diody. Zazwyczaj kupuje sie w sklepie jakies noname-y i nie ma szans zeby dowiedziec sie czy sa one na 2V czy 2,5V czy tez 3V. Po prostu trzeba sprawdzic przy jakim pradzie swieci dobrze. Zestawienie kolor-prąd bylo dobre jak na rynku byly tylko diody Unitry Cemi. Zdaje sie zielone byly na 2V a reszta (czerwone i zolte) 3V, ale juz dokladnie nie pamietam.

Spoko, spoko ...

Reply to
BLE_Maciek

Fri, 30 Jul 2004 16:43:19 +0200 jednostka biologiczna o nazwie BLE_Maciek <i80c586@cyberspace_NO_SPAM_.org> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Bosz... ktos jeszcze pomysli ze pradu od napiecia nie odrozniam :-) Ale generalnie to kieruj sie tym zeby ustawic taki prad przy ktorym swieci dobrze.... i juz.

Reply to
BLE_Maciek

Zestawienie jest dobre i teraz, bo efekty kwantowe sie nie zmienily, czerwone wymaga ok 1.8v, zielone ~2.2V ...

Tylko ze .. diod nie zasila sie "napieciem", bo sa niestabilne. Zasila sie pradem [rzedu 20mA]. A przy projektowaniu zasilania pamietamy ze minimalne napiecie na diodzie to ok 2..2.5V [niebieskie jeszcze wiecej].

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.