Ogranicznik napięcia.

Cześć,

czy macie pomysł jak ograniczyć amplitudę sygnału analogowego do ustawialnej wartości? Potrzebne mi jest pudełko z pokrętłem 200mV -

600mV, które będzie obcinało sygnał wejściowy to nastawionej wartości. Na szybko podłączyłem diodę garmanową katodą pod dzielnik napięcia 0-400mV i anodę do sygnału, ale przebiegi są zniekształcone, np. sinus jest spłaszczony a nie obcięty. Pasmo DC-100kHz.
Reply to
Filip Ozimek
Loading thread data ...

Bo dioda ma taką charakterystykę. Aby bardziej spłaszczyć obcięcie należy dołożyć wzmacnaicz operacyjny. Diodę (dwie) należy umieścić w sprzężeniu zwrotnym wzmacniacza. Oczywiście spłaszczenie nie będzie idealne - będzie zwielokriotnione poprzez wzmacniacz.

Reply to
Desoft

Filip Ozimek pisze:

Spróbuj wyjście dzielnika podłączyć do wejścia '+' wzmacniacza operacyjnego. Katodę diody do wyjścia a anodę do wejścia '-' tego wzmacniacza. Kontrolowany sygnał do wejścia '-' wzmacniacza. Użyty wzmacniacz musi być rail - rail jeśli masz niesymetryczne zasilanie.

Pozdrawiam, Mariusz Łacina

Reply to
Mariusz Łacina

Mariusz Łacina pisze:

Oczywiście, zanim włączy się ograniczanie, musi zostać spolaryzowana użyta dioda. Stąd aby układ działał od poziomu 0V, potrzebne będzie zasilanie symetryczne wzmacniacza operacyjnego.

Mariusz.

Reply to
Mariusz Łacina

To o czym opowiadacie stosuja elektrogitarzysci od pra dziejow. Szukaj hasla fuzz albo destroition.

Marcin S.

Reply to
Marcin Stolarski

In the darkest hour on Fri, 29 Aug 2008 20:59:30 +0200, Marcin Stolarski snipped-for-privacy@elka.pw.edu.pl> screamed:

Destroition to musi jakaś nowość na rynku. Dużo starsze jest distortion.

Reply to
Artur M. Piwko

Najnowsze to jest Destruction :)

Reply to
Padre

Oczywiscie macie racje :)

A FUZZ-a sam kiedys budowalem na jakims wzmacniaczu operacyjnym. To byla bardzo prosta konstrukcja i czym mocniej sie go zakrecilo tym bylo bardziej sciete ale tez bylo ciszej, wiec trzeba bylo korygowac wzmocnienie :)

Marcin S.

Reply to
Marcin Stolarski

Roman pisze:

Modulator akustooptyczny przyjmuje sygnal w zakresie 0-1V, ale powyżej ok. 500-600mV laser się wyłącza, więc muszę ograniczyć sygnał do właśnie tej granicy. Rozwiązanie podane wcześnie raczej nie sprawdza się, wygnał jest obcięty ale z szpilkami i znieszktałceniami. Na razie przychodzi mi do głowy komparator i klucz analogowy typu CD4066, który jest przełączany komparatorem, gdy sygnał jest powyżej ustalonej wartości. Albo ograniczanie zakresu zasileniem operacyjnego rail-to-rail do 5-6V i dzielenie przez 10 dzielnikiem.

Reply to
Filip Ozimek

Użytkownik Filip Ozimek napisał:

Czyli przyjmuje sygnał w zakresie od 0 do 0.6V, a nie do 1V.

To raczej potrzebny będzie kompresor, a nie ogranicznik. Ogranicznik zawsze będzie zniekształcał... taki już jego los ;-) Z drugiej strony może prościej ustalić takie wzmocnienie układu coby napięcie wyjściowe nigdy nie przekraczało tych 600mV

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Grzegorz Kurczyk pisze:

Jedyne dopuszczalne zniekształcenie to dobre obcięcie.

Musi być właśnie regulowane podczas pracy, ale nie może przekroczyć granicy. Sama granica zależy od tego jak się ustawi sami laser i ma być zmieniana później podczas pracy.

Reply to
Filip Ozimek

Użytkownik Filip Ozimek napisał:

No to kompresor by pasował. Coś na wzór ARW w odbiorniku radiowym lub układu automatyki zapisu w magnetofonie.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.