Nagrania VLF

Mam dość ważne pytanie. Czy ktoś z was dysponuje nagraniami większego kawałka spektrum VLF, na którym dostępne byłyby najważniejsze stacje nadające w tym paśmie, np. nawigacja Alpha?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Ten nie pasi?

formatting link
'zoom in', pare razy, aż sie pokażą nazwy stacji.

--

Reply to
Ilona

Ja nie, ale temat od dawna mnie ciekawi. Przymierzasz się do odbioru (lub nadawania) w VLF?

Reply to
Queequeg

Czy te "mazaje" na emisjach cyfrowych wynikają z modulacji/treści, czy są efektem propagacji? Chodzi mi o te nieregularne ciemne pasma na widmie sygnału i słyszalne jak stado odlatujących myśliwców - właściwie to już widać ciekawą regularność - pasma przesuwają się przeważnie w dół częstotliwości. Pewnie jest na to jakaś angielska nazwa i wszystko stanie się jasne ;)

Reply to
Mirek

Możesz doprecyzować o które to to pytasz?

formatting link
Na tych waterfalach to wszystko można ujrzeć, emisje z "Odległej Galaktyki", jak i sygnał pilota od bramy :) Zorza polarna, także interesująco wygląda.

Tu są projekty badawcze w zakresie przewidywania trzęsień Ziemi w oparciu o tzw. zjawisko Whistler.

formatting link
Analize warto prowadzić w oparciu o typowe cechy danej emisji: CV, AM, SSB, FM i jak która wygląda w funkcji częstotliwości.
formatting link

Reply to
Ilona

i oczywiście, są inne lokalizacje:

formatting link

Reply to
Ilona

Chodzi mi o ten efekt akustyczny:

formatting link

a "pasma" lepiej widać tu:

formatting link
natomiast na żywo
formatting link
5759USB

Reply to
Mirek

Piękne! Ktoś się napracował. Tu praktycznie jest wszystko.

formatting link

Reply to
Ilona

To się nazywa "selective fading" (frequecy-selective fading), i jest powodowane destruktywną interferencją kilku kopii sygnału docierającymi ścieżkami o różnych długościach. Na pasmach krótkofalowych, albo niżej, jest to najczęściej spowodowane interferencją kilku odbić sygnału od jonosfery. Jonosfera nie jest statyczna warstwą, cały czas faluje i się przemieszcza, więc to że sygnał dociera kilkoma ścieżkami o zmiennej długości nie jest niczym niezwykłym. I to właśnie powoduje ze pasmo w którym następuje wygaszenie sygnału się przemieszcza. To że większość zmian które zaobserwowałeś była w jednym kierunku mogło być związane ze akurat trafiłeś na porę dnia że warstwa odbijająca przemieszczała się w górę czy w dół. Za kilka godzin kierunek pewnie się zmienił.

Poza websdr.org jest też jeszcze jedna dość popularna sieć odbiorników: sdr.hu. Większość stacji korzysta z KiwiSDR, które pokrywa całe od niemal 0 do 30MHz. Na websdr jest tylko kilka takich super-odbiorników, reszta ogranicza się do wybranych pasm.

Jacek.

Reply to
Jacek Radzikowski

[..]

Dzięki za obszerne wyjaśnienie. Faktycznie jak się dobrze przyjrzeć i przypatrzeć to to zjawisko można zauważyć w transmisjach też w transmisjach analogowych, tylko trzeba wiedzieć czego się szuka.

Zastanawiam się ile taki SDR 0-30MHz generuje danych - 60MHz próbkowania powiedzmy 8 bit to by było 480Mbit/s - dobrze kombinuję? W sumie to niewiele na dzisiejsze standardy.

Reply to
Mirek

W porządnych transmisjach cyfrowych masz w miarę płasko rozłożoną energię w całym paśmie, więc to wygaszony fragment jest dobrze widoczny. Przy transmisjach analogowych dość mocno "poszarpane" spektrum maskuje na "wodospadzie" te zaniki, ale w dalszym ciągu są słyszalne.

65MHz i 14b. Wstępna obróbka (miksowanie i filtrowanie) jest robiona w FPGA, więc do z dalszym przetwarzaniem poradzi sobie nawet niezbyt potężny procesor. Na
formatting link
znajdziesz linki do dokumentacji i kodu, a tutaj masz dokument z opisem architektury:
formatting link
Jacek.
Reply to
Jacek Radzikowski

Oczywiście to dotyczy KiwiSDR. Radio z University of Twente próbkuje z częstotliwością prawie 78MHz i 16b. Wstępne przetwarzanie tez jest robione w FPGA:

formatting link
Jacek.

Reply to
Jacek Radzikowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.