Na czym zrobić moduł TV composit out

jak w pytaniu - chodzi o kawałek elektroniki wytwarzający sygnał video TV/PAL (może być czarno biały) z zawartością terminala - czyli 80 znaków x

25 linii, alfanumeryczny + pseudograficzny (może lepiej pełna grafika tzn. możliwość wyświetlenia dowolnego punktu rastra). Układ powinien zawierać pamięć ekranu i interfejs in/out. ? Chodzi o układ możliwie miniaturowy - znam rozwiązania na scalakach średniej skali integracji ... , ale nie chciałbym się cofać w lata 80-te. Może by to wydłubać z jakiegoś gotowego urządzenia ?

Pzdrw. Roman

Reply to
Roman
Loading thread data ...

Pan Roman napisał:

  1. Karta Hercules do PC pracująca w trybie emulacji MDA (podstawowy tryb) lub w graficznym. Nie ma parametrów TV/PAL, ale da się to zmienić modyfikując hardware/software. Magistralę ISA obsługuje się w miarę prosto. Karty ze schyłkowego okresu miały wszystko w jednym scalaku.
  2. Karta CGA by była lepsza, ale wyszły z użycia zanim scalono wszystko do kupy. CGA ma częstotliwości TV/NTSC (prawie).
  3. Karta ISA VGA. Na jednym chipie. Może pracować również w trybie CGA jak i w dowolnie wymyślonym, ale trzeba zaprogramować rejestry z zewnątrz.
  4. Komputer Sinclair ZX-81. Zrobiony jest z czterech scalaków (w tym procesor, RAM i ROM). Ma wyjście TV/PAL, ale tylko 40 kolumn.
  5. Współczesny aparat fotograficzny z wyjściem TV (ze złomu). Tu inegracja jest pewnie nawet większa niż potrzeba, ale może uda się jakoś wpiąć.
  6. Chipy do telegazety.
Reply to
Jarosław Sokołowski

Użytkownik "Jarosław Sokołowski" snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl...

Dzięki - poszukam w rupieciach starych kart VGA/Hercules. Wolałbym unikać szyny ISA, może da się użyć sam "czip" o ile nie zniechęci mnie ilość nóżek. A ten Sinclair/Spectrum ? (miałem nie wracać do lat 80-tych). Telegazeta nie ma chyba 80x25 znaków, ale rozwiązania są na tyle proste i nowoczesne, że może obniżę ten wymóg . . .

Roman

Reply to
Roman

Fri, 16 Nov 2007 20:28:32 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "Roman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Skoro może być czarnobiały to po co w ogóle sygnał chrominanacji?

Czarnobiały to najprędzej będzie samemu zrobić na jakimś większym CPLD. Kolorowy też, chociaż tu już będzie trudniej (potrzebna moduacja fazy sygnału chrominancji), ale jeżeli kolorów będzie niewiele to może być wykonalne. Można też zastosować jakiś procek, ale musi być dość szybki - trzeba wytwarzać sygnał 4,43MHz i jeszcze go w złożony sposób modulować.

Jeżeli mają być kolory to jednak przydałby się kawałek układu analogowego, raczej niełatwego do zaprojektowania i uruchomienia.

Kiedyś widziałem w necie projekt prostego generatora kolorowych pasków (obrazu testowego) zrobionego na ATtiny2313, ale nie umiem go teraz znaleźć. Sygnał chrominanacji był wytwarzany programowo (!). Na zewnątrz procka był tylko kwarc i proste przeworniki C/A typu R-2R - dla chrominancji chyba 2-bitowy a dla luminancji 3.

A więc w zasadzie na odpowiednio szybkim procku lub odpowiednio pojemnym CPLD powinno się dać zrobić.

A może jakiś ASIC ze starej karty graficznej z wyjściem TV jeżeli uda się do niego znaleźć dokumentację?

Zaraz, zaraz - jest:

formatting link
Oczywiście co innego wytwarzanie ciągle tych samych pasków, a co innego wytwarzanie zmiennego obrazu - na pewno trzeba będzie dołożyć trochę RAMu i wykorzystać coś o większej liczbie nóźek.

Reply to
__Maciek

Pan Roman napisał:

Nie Spectrum, tylko ZX81. Leży u mnie na dnie jakiegoś pudła w garażu. Ktoś też właśnie taki licytuje (za stówę) na Allegro. Spectrum był w porónaniu z nim dość złożony. ZX81 ma na płytce dwie kości dil-80 i dwie dil-40, puszkę z modulatorem TV i nic poza tym. Może czasem warto przyjrzeć się jak to robiono w latach '80 -- w większości było to rozwiązanie programowe, wsparte jednak specjalizowanym chipem.

Dzisiaj taki generator można zrealizować praktycznie na każdym procesorze. Podpowiem, że w celu uniknięcia obliczeń, można całą ramkę opisać w pamięci ROM. Tym się różni XXI wiek od lat '80, że teraz można na lewo i prawo szastać pamięcią, która kiedyś nie był tak dostępna.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Hercules byl na starociu 6845, z tym ze pozniejsze wersje juz chyba integrowaly wszystko w jednym chipie.

z 80 znakami w PAL bedziesz mial klopot - nie ta rozdzielczosc composite video. Pamietam Amstrada/Schneidera, ktory w tym trybie mial mniej wiecej dwa pixle w jednym otworze maski fabrycznego monitora.

A rozwiazanie z 21 wieku .. moze jakis dekoder MPEG ? Pelno tego w tunerach sat i DVD, a menu lokalny procesor potrafi wyswietlic.

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F napisał:

No właśnie różnie z tą integracją było. Pierwszą kartę CGA miałem w wykonaniu tak zwanym pełnowymiarowym, od ściany do ściany obudowy. To tak ze 30 cm -- ile to w calach, to już nie pamiętam. Herculesa też miałem niewiele krótszego. Ale ostatnie to już jeden scalak.

Amstrad miał rozdzielczość CGA. Nie wiem jaki Amstrad miał fabryczny monitor kolorowy, ale pecetowe były całkiem czytelne. Monochromatyczne tym bardziej. Na współczesnym telewizorze te 640 dziurek w masce też się spokojnie uzbiera. O ile sygnał będzie doprowadzony jako czarno-biały z pominięciem toru w.cz. (albo kolorowy wprost na poszczególne kanały).

Albo jakieś coś, co wyświetla numery kanału i kreseczki od głośności na ekranie telewizora.

Reply to
Jarosław Sokołowski

J.F. pisze:

Było jeszcze Atari XEP80:

formatting link
pozwalające wyświetlić 80 kolumn.

Reply to
Filip Ozimek

Mial kolorowy lub mono do wyboru. I mial tryb 80 i 40 znakow do wyboru.

Niestety - 80 na kolorowym to przegiecie.

Nie bylbym taki pewny, chyba ze jakis wielki,

A to akurat moze byc cos bardzo uproszczonego.

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F napisał:

Bo to był bardzo tani komputer. Ale ten biurowy model (PCW 512 chyba) wyświetlał nawet 90 kolumn (na zielono). Całkiem czytelnie.

Teraz to same wielkie.

Nie wiem co tam jest, ale kształtowanie sygnału wizji wygląda tak samo. Jak ktoś ma wielkie chęci do zabawy, niech próbuje.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Sat, 17 Nov 2007 18:17:29 +0100 jednostka biologiczna o nazwie J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Hah, a ja takiego miałem (i mam, w życiu się nie pozbędę). Dokładnie CPC464. W mode 2 miał rozdzielczość 640x200 i mieścił równo 80x25 znaków.

BTW do Amstrada były sprzedawane modulatory, zamieniające RGB na composite video (PAL).

formatting link
Mam nawet taki modulator (ale jego się też nie pozbędę, nie myślcie o tym nawet ;-) ) mogę zajrzeć na czym to jest zrobione, sama płytka z elektroniką OIDP nie była zbyt wielka, na wyjściu był właściwy modulator RF, identyczna puszeczka jak w ZX Spectrum.

Reply to
__Maciek

Sat, 17 Nov 2007 17:34:54 +0000 (UTC) jednostka biologiczna o nazwie Jarosław Sokołowski snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Ano, mode 2 na telewizorze był całkiem czytelny. Testowane na Elektronice C-432 (chociaż na tym trochę małe znaczki wychodziły (80x25 znaków na chyba z 8" kineskopie :-) )) i Neputnie 471 :-)

Reply to
__Maciek

Sat, 17 Nov 2007 18:56:47 +0100 jednostka biologiczna o nazwie J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

I 20 (mode 0) też :-) Za to 16 kolorów w tym trybie było :-)

A bo ja wiem? Oj chyba podłączę i sprawdzę :-)

Coś co wyświetla numery kanału i kreseczki pracuje raczej już w RGB, pomiędzy matrycą dekodującą kolory a końcówką wizji, więc odpada.

Reply to
__Maciek

Sa/byly uC z wbudowanym "generatorem obrazu".

Cokolwiek to znaczy, ale spodziewam sie ze bylo mocno ograniczone. np do dwoch cyferek.

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F napisał:

Żeby wyświetlić cokolwiek na tle obrazu telewizyjnego, trzeba najpierw się z nim zsynchronizować, a później dorzucić swoje. Synchronizacja to główne zadanie, dorzucanie to już szczegół. Jeśli te układy mogą tylko wyświetlać cyferki kanału i suwaki potencjometrów (a jest to wielce prawdopodobne), to nie wynika to z ograniczonych możliwości procesora, tylko ze zintegrowania wszystkiego do kupy i niemożność modyfikacji jego zadań.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Synchronizacja to kilka licznikow, dorzucanie to kwestia pamieci. Teraz to powiedzmy ze 8KB jest malo, ale pamietasz ile mial

8051 ?

Co ambitniejsze posluguja sie chipem telegazety. [a to tez tylko 1KB/strone]

J.

Reply to
J.F.

Może to:

formatting link
Marcin

Reply to
Marcin

Użytkownik "Marcin" snipped-for-privacy@NO.SPAM.softservice.com.pl> napisał w wiadomości news:fhnv01$fpr$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Thanx - za to rozwiązanie, coś w tym stylu mi się marzyło. Sróbuję to trochę przebudować dając prostszy kontroler zajmujący się tylko przygotowaniem matrycy, zaś sam szybki rendering pixeli zrobię na paru dodatkowych układach średniej skali integracji. Odciąży to procesor i powinno się udać uzyskać także (pseudo)grafikę, a nie tylko terminal znakowy ANSI.

Roman

Reply to
Roman

mozesz poszukac karty VGA na magistrali PC104 ze starego PC przemyslowego, a chyba najsensowniej bedzie dac troche TTL albo jednego CPLD, pamiec na bufor ekranu (SRAM lub DRAM) i przetwornik (np ze starej VGA z rodziny bt471). sa na rynku uklady ktore maja to wszystko w sobie ale sa praktycznie niedostepne dla normalnego czlowieka... alternatywnie mozesz sobie na FPGA wystrugac Amige, C64 czy np Atari ST (sa juz gotowce) i je wykorzystac do tego co chcesz robic, z C64 jest taki maly numer ze jest dostepny w obudowie joysticka kompletny komputer z mozliwoscia podpinania wlasnych peryferiow... poza tym zawsze mozesz wybebeszyc jakas stara konsolek do gier kupiona na rynku za 20 - 40zl, ma z reguly w srodku jeden custom ic ktory mozna zmusic do robienia tego co sie chce - zazwyczaj to klon nintendo albo atari 2600

Reply to
PAndy

MAX4455 daje 712x512 pixeli na PAL, full graphics. MAX7456 daje 30 znakow w 16 liniach po 12x18pixeli z programowalnej tabeli 256 znakow. Scalak ma wlasny generator synchronizacji jesli nie chcesz nakladac tekstu na video.

Reply to
Marek Lewandowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.