Multiplekser przełączający grupę linii

cy8ckit-059. Narysuj sobie te brameczki i wgraj do układu. Startując z wiedzą zerową działający układ cyfrowy powinieneś mieć w ~3 dni.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski
Loading thread data ...

J.F. dobrze Ci napisał. Nie ma co wróżyć z fusów, zrób tak jak sugerowano w "siostrzanym" wątku. Rozumiem, że jesteś "schematowcem". No problem, zainstaluj sobie ISE Xilinxa, na dzień dobry nie potrzebujesz znajomości VHDL/Verilog. Zrobisz to z poziomu schematu i sprawdzisz czy projekt po implementacji zmieści się w w jakimś tam CPLD/FPGA. Jeżeli braknie jakiegoś specyficznego komponentu typu 74xx i trzeba będzie zastąpić go modułem zdefiniowanym w VHDL/Verilog, to wtedy pytaj tutaj. Jeszcze raz z uporem maniaka sugeruję najpierw zainstalowanie softu, wrzucenie na projekt kilku prostych bramek splątanych drutami z poziomu schematu. Zobaczysz, że nie taki diabeł straszny. Taka jest logiczna kolejność. Tymczasem odnoszę wrażenie, że podchodzisz do problemu "od dupy strony" :)

Reply to
stchebel

74141? Prawdę mówiąc nie brałem go pod uwagę. Będzie sobie też radził ze sterowaniem grupami LED-ów przy niskich napięciach, czy trzeba będzie dodać osobne drivery, np. na MOSFET-ach?
Reply to
Atlantis

Zliczanie od 0 do 5. Przy czym jeśli zastosuję 74141 raczej nie będę musiał stosować komparatora - wystarczy, że ustawienie linii 6 będzie resetowało licznik.

Reply to
Atlantis

To sie nazywa reset asynchroniczny i ma wady - bo ten stan 6 sie na chwile pojawia, potem znika, impuls resetujacy jest krotki, moze byc za krotki - no ale to nie w kombinacji z 141. Podobnie dobrze robi to jedna bramka N/AND na bicie 1 i 2 - jak na obu sa jedynki, to znaczy ze mamy 6 i resetujemy.

Ale CPLD/FPGA robi sie inaczej - potrzebujesz licznika 0-5, to projekujesz taki, w ktorym po 5 nastepnym stanem jest 0.

Albo jak pisalem - licznik pierscieniowy, skoro i tak potrzebujesz dekodowac.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Atlantis" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5a7d4f32$0$674$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Ale na LED to robisz inaczej - po co ci multipleksowanie ? Sa fajne rejestry szeregowe sterujace wprost wyswietlaczami, a z wypluciem 42/48 bitow z 8266 chyba sobie poradzisz - nawet nie musi byc szybko.

Z nixie tak sie nie da, bo napiecia wysokie ... ale Waldek podsunal przeciez fajny rejestr.

J.

Reply to
J.F.

Hmm... Ale przecież impuls resetujący jest krótki właśnie dlatego, że licznik zostaje zresetowany. Normalnie linia jest ustawiana na czas trwania cyklu generatora taktującego licznik z wyjściem binarnym. Jeśli zostanie ustawiona linia 6, licznik się zresetuje i znów będę miał ustawioną linię 0, a linia 6 przestanie być aktywna. Jednak będzie to miało miejsce już po restarcie licznika, więc jakim cudem impuls resetujący miałby być za krótki? Co jest nie tak z moim rozumowaniem? :)

Hmm... Takie rozwiązanie też na dobrą sprawę mogę wykorzystać, tylko to oznacza dodanie kolejnego scalaka. Dlaczego ten sposób jest lepszy od wykorzystania linii 6 układu 141?

Reply to
Atlantis

Powód jest dość prozaiczny. Już kiedyś zbudowałem zegar binarny , w którym wyświetlacze były multipleksowane przez stary AT89C51. Chciałbym wykorzystać istniejącą płytkę wyświetlaczy, dodając jedynie nowy układ sterujący z ESP8266. Poza tym jak mówiłem - aspekt dydaktyczny. ;)

Reply to
Atlantis

Licznik to parę przerzutników - wystarczy żeby jeden zmienił stan i już dekoder przeskoczy. Ale reszta przerzutników jeszcze będzie w stanie poprzednim lub w trakcie zmiany. Krótkie zerowanie to nie jest najszczęśliwszy pomysł, chociaż generalnie działa.

Trochę opóźnienia przy zerowaniu. Ale jak masz mieć wędrującą jedynkę albo zero, to można też skorzystać z zapętlonego rejestru przesuwającego, byle miał równoległe wpisywanie. Po starcie ładujesz odpowiednią sekwencję a potem tylko tykasz zegarem. Tylko że nie ma to wysokonapięciowego wyjścia, więc i tak coś potrzebne (jakiś ULN2007?).

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Swoją drogą, skąd ten powszechny pęd do budowania zegarków, w tym na Nixie? Bardzo porządna niegdyś gazetka degeneruje się na moich oczach do magazynu dla zegarmistrzów, dosłownie co drugi numer to jakiś zegar. Coś kiepsko z kreatywnością, Panowie. :-(

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

To zrób sobie np. cyfrowy miernik indukcyjności. Też ma identycznie sterowany wyświetlacz, a *znacznie* więcej się nauczysz.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Dlaczego? One już przeleżały na półkach 50 lat i dalej są w pełni sprawne. Zobaczymy OLEDa za dwie dekady. :-) Z dokładnie tego powodu byłem skłonny zapłacić 800zł za jednokolorowy wyświetlacz VFD o porażającej jak na dzisiejsze standardy rozdzielczości 128x128. Tylko dla tej cechy, że jak będzie potrzebny, to zadziała.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Bo budowanie zegara jest trochę jak "Hello World" albo miganie diodą na nieco wyższym poziomie. Dobrze wiesz jak ma to działać i w razie czego łatwo namierzyć potencjalny problem. Nie trzeba walczyć ze szczegółami projektu, a jedynie konkretną implementacją.

Poza tym jednak w obecnych czasach można trochę fajnych rzeczy zrobić, jeśli chodzi o zegary - chociażby pobieranie czasu z NTP albo GPS.

Reply to
Atlantis

W budowaniu zegara jedyną istotną rzeczą jest zbudowanie stabilnego wzorca częstotliwości i zmieszczenie się z tym w założonym budżecie czasowym/pieniężnym/energetycznym, a to jest problem zasadniczo analogowy. Reszta to nieistotne i nudne pierdoły.

No, bardzo się przyda ten GPS wewnątrz betonowego budynku.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

No ale VFD i Nixie to jednak jest niebo a ziemia i dwie zupełnie róźne epoki.

Zresztą zepsutych (całkowicie lub częściowo) Nixie widziałem w życiu sporo. VFD to się może najwyżej stłuc.

MJ

Reply to
Michał Jankowski

Przecież on nie musi fixa łapać. Wystarczy, że raz na jakiś czas uda mu się odebrać i prawidłowo zdekodować ramkę. A na to już jest szansa w budynku.

Reply to
Atlantis

Jest szansa, ze poki nie odbierze ramki od trzech satelitow i zgrubnego fixa nie ustali, to zegara nie przestawi.

Dokladne ustawienie zegara mozliwe tylko po ustaleniu pozycji, ale zgrubnie to owszem, moglby z jednej ustalic.

Mam taka nawigacje w samochodzie, jak ja sloneczko przygrzeje, to nie lapie fixa, ale bardzo dziwacznie - odbiera sygnal z wielu satelitow, niektore ponoc nawet dobrej jakosci, a fixa nie ma. A zegar jakis rozjechany. I tak np dwie godziny.

Niestety, nie pokaze szczegolow, bo program nie loguje danych bez waznej pozycji :-(

J.

Reply to
J.F.

VFD ? Przeciez one emisje traca, byc moze proznie, a i przepalic wlokno latwo, czy np urwac przy upadku. Za to amoled uzywam w telefonie juz kilka lat, nie widac aby sie degradowal.

No i mam przedluzacze z indywidualnymi wlacznikami gniazdek i neonowkami ... polowa juz nie swieci.

I mam jeszcze kalkulator Casio z lat 80-tych ... LCD jeszcze dziala :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Piotr Wyderski" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:p5jus5$do$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Ladnie wygladaja.

A czy tak kiepsko

formatting link
[poszukac Jeff Thomas]

formatting link

Mnie co prawda jakos nie pociagaja ...

J.

Reply to
J.F.

Tylko licznik to zestaw przerzutnikow, a one sa zestawem bramek. Mamy wlasciwy stan wyjsc, bramka wykrywa, resetuje przerzutniki, wiec bramka nie wykrywa i nie resetuje ... skad pewnosc, ze wszystkie przerzutniki sie zresetowaly ?

A jak mamy dwa uklady scalone do zresetowania, to skad pewnosc, ze dluzsza sciezka do drugiego doprowadzi wystarczajacy sygnal resetujacy ?

Albo np zegar robimy, nie chodzi o multipleksowanie 6 cyfr, tylko ze licznik dziesiatek sekund jak osiagnie 6, to trzeba go wyzerowac i powiekszyc licznik jednostek minut. Wystarczy dlugosc tego impulsu aby przestawic kolejny licznik ?

W TTL zazwyczaj dzialalo, ale czy np zadziala w FPGA ?

Liczniki synchroniczne lepsze :-)

Jak i tak masz 141, bo potrzebny do wyswietlania, to oczywiscie jest gorszy. Ale jak np masz 7447 do wyswietlacza 7segm, to jest lepszy od innych "komparatorow".

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.