Monitorowanie danych z inteligentnych gniazdek

Witajcie.

Zanabyłem stadko gniazdek:

formatting link
Aplikacje na Androida są dość toporne. Gniazdka podpiąłem (na razie) pod Smart Life.

Chciałbym monitorować przez www z poziomu windows/linuksa, dobrze byłoby też móc przechwytywać dane do jakiegoś pliku. Jest jakiś sposób na to?

Reply to
Adam
Loading thread data ...

Dlatego kupuje się coś, co będzie działać z jakimś softem open source.

mam też kilka nietypowych źródeł danych, przy których trzeba było pokombinować - przydaje się do tego Node Red. Żeby nie było - Grafana też ma swoje wady - jeśli ktoś tutaj używa to chętnie podyskutuję.

Reply to
Mirek

1) Zainteresuj się czym jest broker MQTT 2) Zerknij na oprogramowanie ESPHome 3) Zerknij na oprogramowanie Tasmota 4) Zerknij na inne tego typu 5) Zainteresuj się kombajnami do automatyki domowej, np. HomeAssistant integruje 1) i 2) w jednym opakowaniu

Najtańsza opcja: darmowa serwer internetowy MQTT, na gniazdach pracujacy ESPHome/Tasmota, skrypt w Pythonie ciągnący dane z MQTT.

Jesli wyjawisz po co Ci to, to prawodpodbnie okaże się, że chcesz po prostu systam automatyki domowej, a nie "przechwytywać dane do jakiegoś pliku", bo to i milion razy więcej robią gotowe systemy automatyki.

Reply to
heby

niedziela, 12 lutego 2023 o 15:06:52 UTC+1 Adam napisał(a):

Jakie jest praktyczne zastosowanie takich gniazdek i ich monitorowanie? Do bojlera czasowy za 15 złotych z marketu, w wersji ful wypas elektroniczny czasowy z kilkoma programami. Mam klimatyzator z wifi. Nawet go sparowałem z telefonem. Ale nie korzystam. Jednym przyciskiem na pilocie każe mu się albo na noc wylaczyc i włączyć po 6 godzinach, tak ustawilem. Albo przejść w tryb sen i utrzymuje 17 stopni. Ale to drugie to marne rozwiązanie.

Reply to
Zenek Kapelinder

Dnia Sun, 12 Feb 2023 17:18:39 +0100, heby napisał(a):

Chcę na jeden wykres wrzucić dane z kilku pomiarów prądu. Tyle, nic więcej. Wystarczy mi rozdzielczość odczytu/wykresu co 1 minutę.

Te gniazdka gadają w kilku systemach czy jak tam się to nazywa, m.in. jakieś zigbee, jakie google home i jeszcze coś.

Kilka razy już ktoś może ty, może na innej grupie pokazywał wykresy z danymi pochodzącymi właśnie z tego typu gniazdek "smart".

Jak będzie trzeba, to wyjmę z szuflady jakiegoś R.pi bo go od pewnego czasu nie używam, ale z tego, co pamiętam, to dane były brane wprost z jakiejś chmury i to bez centralki zigbee.

Reply to
Adam

formatting link

Home Assistant integruje wiele z nich, ale spodzieam się Wifi i Zigbee. Przypuszczalnie masz Wifi, a o znowu oznacza, że masz najłatwiejszą drogę do rzeźby. W przypadku Zigbee wymagany jest bridge, jako osobne urządzenie.

Takich integratorów automatyki domowej jest wiele. Inne to np. Domoticz i Supla.

To zupełnie zbędne. Jedyne co minimalnie chcesz to broker MQTT. Dane do niego wysyła ESPHome/Tasmota a odbierasz sam, za pomocą skryptu.

Ale całośc tego procesu jest *automatycznie* dostępna w HomeAssistant. Nie ma sensu bawić się w protezy. Po prostu zainstaluj Hassio (system operacyjny dla HomeAssistanta), choćby na wirtualce, pobaw się i zobacz, czy Ci pasuje. Gwarantuje Ci, że pasuje, choć możesz na początku tego nie dostrzegać, bo HA wymaga trochę orientacji gdzie co jest. Ale zawiera wszystko, co chcesz i 100x więcej, czego jeszcze nie wiesz, że chcesz.

Reply to
heby

W dniu 12.02.2023 o 15:06, Adam pisze:

Supla. Sam używam. Wykresy i historia w app i w przeglądarce, import w csv, cokolwiek. Wszystko ładnie opisane, tylko wgrać i używać.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

niedziela, 12 lutego 2023 o 20:20:49 UTC+1 LordBluzg®🇵🇱 napisał(a):

Masz rację baranie. Ogólnie świetna sprawa potrzebna jak zęby w dupie.

Reply to
Zenek Kapelinder

niedziela, 12 lutego 2023 o 10:39:27 UTC-6 Adam napisał(a):

Z tego co widze nie masz zbytnio pojecia ani o elektronice po drugiej stronie lutownicy ani i programowaniu. W takim przypadku dla ciebie odpowiedz brzmi w skrocie: nie ma, nie da sie.

Zdecyduj sie. W praktyce to co kupisz od duzych graczy to nie ma zrobionych integracji z systemami DIY. Szukaj czy te twoje gniazdka mama jakies PI albo gotowa integracje. Wpisz sobie model jaki masz i slowa klucze jakie ci chlopaki podali (grafana, mqtt, tasmota itp.) Jak cos wyjdzie to sie da i mozesz dlaej kombinowac, jak nie to pozostaje ci sie pogodzic ze kupiles cos co ci sie nie sprawdzi w pelni.

Najpewniej nie tych. Te gnizadka nie sa ustandardyzowane tak jak zarowki.

No, zaczynasz widziec swiatelko w tunelu. Wyjmij te maline i dlub. Bo i tak gdzies ten interfejs musisz wystawic.

Reply to
ptoki (ptoki

Dnia Sun, 12 Feb 2023 16:21:28 -0800 (PST), ptoki (ptoki) napisał(a):

Nie przesadzaj. Zdarzało się projektopwać urządzenia embedded, zdarzało się i naprawiać różną elektronikę. Począwszy od hybrydowej lampowo-krzemowej typu Rubin. W cyfrowej niewiele robiłem, bo przerzuciłem się na soft i na sieci.

Kupiłem na "szybkim strzale" po lilkanaście zł/szt do zupełnie innych celów

- mają działać tylko jako zdalne wyłączniki sterowane smartfonem.

Ale stwierdziłem, że skoro je już mam u siebie, a dalej do miejsca docelowego będą jechać za kilka miesięcy, to je wezmę na warsztat.

Nie mam odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, ale wiem o istnieniu tuya, zigbee, jakichś alexa, apple i google.

Frontenda mogę zrobić choćby i na jakimś serwerze www, bo mam też testowe, zarówno na IIS jak i na Apache. Chodzi mi raczej o to, jak te dane wyłuskać i skąd, żeby nie pisać czegoś, co już jest gdzieś zbierane i dostępne. A omawiane gniazdka są wielosystemowe, więc istnieje prawdopodobieństwo, że można się z nimi jakoś prosto dogadać. Wystarczy mi punkt zaczepienia, resztę wiedzy sobie doczytam. W wolnej chwili, bo na razie jeszcze u kilku klientów mam ciężki okres, a kilka dni straciłem na odzyskiwanie danych w dwóch firmach.

Reply to
Adam

Komplikujesz sobie życie. Takie gotowce istnieją. Nie dostaniesz nawet

1% ich funkcjonalności, a urobisz się po łokcie.

MQTT jest ogólnie przyjętym standardem obsługi IoT. ESPHome/Tasmota są oprogramowaniem działajacym na procesorach ESPxx stosowanych w tych urządzeniach które masz (prawdopodobnie). Jest wiele innych dedykowanych rozwiązań, ale sens ich używania jest znikomy.

HomeAssisatnt integruje je wszystkie w jednym wygodnym interfejsie, do tego stopnia, że programowanie urządzeń robi się z poziomu przeglądarki, przez wifi, wliczając w to edycję/kopilację kodu (ESPHome jako plugin do HA).

Kupiłeś mniej popularne gniazdka, więc szane na powodzenia zależą od tego, co jest w środku. Trzeba je rozebrać i zobaczyć. W przypadku produktów Sonoff masz prawie 100% szansy na własny firmware.

Nie. Prosto nie. Dlatego wymieniamy w nich oprogramowanie na takie, które możemy kontrolować. Między innymi po to, aby pozbyć się chińskiej chmury i zastosować własne rozwiązania, nad którymi mamy kontrolę.

Reply to
heby

poniedziałek, 13 lutego 2023 o 03:25:24 UTC-6 Adam napisał(a):

Ale jakbys mial stycznosc to bys pytal o api do tego gniazdka a nie o ogolne rozwiazanie. No nic. Juz wiesz co i jak.

Zajrzyj do srodka, moze cos tam z nich wydlubiesz i wsadzisz esp32 czy 8266. W praktyce bardzo niewiele takich sprzetow jest naszykowanych aby sie z nimi interfejsowac. A ich fabryczne funksje to czesto smiech na sali.

Kiedys dawno na budownictwie ktos pokazywal takie moduly na szyne. One monitorowaly zuzycie pradu i mogly byc zdalnie wlaczane i wylaczane. Wada byla taka ze przelacznik na scianie nie mogl byc prosty. Nie zebym polecal, ale niestety dobrych rozwiazan w tym temacie nie ma a im bardziej sie brnie tym bardziej pomotane sa.

Ostatnich trzech nie chcesz tykac. Mimo ze to duze firmy to latwosc integracji i otwartosc jest zerowa. Jak widze jak gowniano niektore IOT oni robia (uzywam w randomowych miejscach) to sie zastanawiam jakim cudem to wogole dziala bo dziadostwo jakich malo.

Zrob sobie sam, albo na modulach z przekaznikiem i esp z allegro (po 6-8-12 pln sztuka plus jakis zasilaczyk) albo samodzielnie. Calosc sobie zepniesz z mqtt czy innym ulubionym softem bo tam sie to potem prosto robi. W dwa trzy wieczory sobie sklecisz cos co bedzie lepsze od tego co jest na rynku i niewiele drozsze.

Ta, one beda gadac do chmury a chmura moze ci api wystawi ale za jakis czas powie ze nie ma za darmo i plac 15pln na miesiac... I to jest optymistyczny wariant...

Zacznij od esp z przekaznikiem. obejrz pare filmow tego i tego goscia:

formatting link
Duzo sie nie narzezbisz a bedziesz mial tak jak chcesz.

Jedyny feler to slabe crypto na tych kontrolerach wiec podumaj jak zrobic zeby to jednak jakos szyfrowac i uwierzytelniac. Choc do domowej zarowki to duzo hakierow sie wbijac nie bedzie chcialo...

Reply to
ptoki (ptoki

W dniu 12.02.2023 o 21:22, Zenek Kapelinder pisze:

W sumie...tobie mózg nigdy nie był potrzebny i jakoś dajesz radę :)

Też masz rację :)

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

Tuya możesz monitorować poprzez ich platformę deweloperską. Musisz się tam zarejestrować, "przypisać" te swoje gniazdka do swojego konta devel. Następnie musisz wydobyć klucz konieczny do komunkacji. Mając klucz możesz wywoływać API Tuya sterując tymi gniazdami oraz pobierać dane o które pytałeś.

Reply to
Marek

W dniu 2023-02-12 o 15:06, Adam pisze:

Popatrz na posty tego autora

formatting link
wiele takich gniazdek przerabiał na nowe softy pod nie zalezne sterowanie.

Reply to
Janusz

poniedziałek, 13 lutego 2023 o 21:18:13 UTC+1 LordBluzg®🇵🇱 napisał(a):

I to napisał baran co mieszka w szopie na działce pracowniczej czy jak ona się teraz nazywa. Bez prądu z bez wody.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 16.02.2023 o 23:11, Zenek Kapelinder pisze:

I bez komutera jeszcze :D Zaista ciekawa projekcja ale dzięki za potwierdzenie, że nie masz mógu :]

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

czwartek, 16 lutego 2023 o 23:28:33 UTC+1 LordBluzg®🇵🇱 napisał(a):

Komutera. Odkąd śmietniki są za zamykanymi bramami glodujesz i z głodu ci się myśli plączą

Reply to
Zenek Kapelinder

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.