mikrokontroler military/(aero)space 8bit

hmm, tak poczytuje... moze lepiej dowiedziec sie gdzie ta 'sonda' ma leciec? bo jesli w kierunku 'od slonca' to przeciez promieniowanie nie jest az takim problemem...

gorzej jesli w kierunku slonca ;)

i druga sprawa - moze zamiast czarowac z duplikowaniem pamieci (przeciez to wazy...) po prostu uzyc byle jakiego avrka czy pica + 8051 z PROM ktore bedzie mu okresowo 'odswiezac' pamiec programu przez ISP ? :) powiedzmy co 1sek bedzie zatrzymywal procka, odczytywal zawartosc jego pamieci weryfikujac ja z danymi w PROM, jesli cos sie bedzie roznic - bedzie programowac jeszcze raz. jesli flash ulegnie uszkodzeniu - moze czekac na dane z 'bazy' ktore bedzie wrzucac zamiast oryginalnego programu i 'od biedy' trzymac je w SRAM. (dzieki temu sonda nie padnie na amen, co najwyzej straci czesc funkcjonalnosci)

no i dodatkowo mozna trzymac wazne dane w jakiejs 'odpornej' zewnetrznej kosci (serial) flash, chocby jakas karta sd 1G - dosc miejsca zeby wszystko zapisywac po 100x... jesli to mega wazne to mozna uzyc dwoch takich (lub mniejszych ale bardziej odpornych na promieniowanie) kosci i umiescic je w innych osiach, chociaz cos czuje ze maly dysk 1.8" bedzie tu lepszym rozwiazaniem.

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski
Loading thread data ...

To może od razu dysk 8" ;-). Jak dysk, to lepiej mniejszy dać, po grzyba

1.8". Mam 0.85", 6GB. Kosztuje ok. 25$. Najlepszy byłby fusible link prom, ale takich już chyba nie uświadczysz, choć pewnie gdzieś by się 16k czy 32k jeszcze znalazły. Na program więcej nie potrzeba. Twardy dysk ma pewne problemy, musisz draństwo ogrzewać lub chłodzić. Bardzo nie lubią próżni (wiem z doświadczenia). Przy starcie masz dość duże przeciążenia. Choć przy użyciu rosyjskich rakiet największe przeciążenia i wahania temperatur są podczas transportu kolejowego do Kazachstanu (to nie kawał!!).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 2010-02-11 21:29, Waldemar Krzok pisze:

bo głowice nie mają na czym wisieć?

Reply to
Michał Baszyński

W dniu 10-02-11 21:29, Waldemar Krzok pisze:

Tak z ciekawosci: chodzi o proznie "na zewnatrz", prawda? Czy to tylko mit, ze obudowa dysku twardego jest dosc porzadnie hermetyczna?

Reply to
Butek

Użytkownik Butek napisał:

Nie jest hermetyczna. Ma papierową naklejkę - filtr.

Reply to
Maciek

Dnia Sat, 13 Feb 2010 00:07:38 +0100, Butek napisał(a):

Oczywiście, że mit. Otwór służący do wyrównywania ciśnienia jest zaklejony filtrem, który został tak dobrany, by się nie zużył przez cały zakładany okres życia dysku.

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.