Maly uC z ethernetem

Witam!

Mam odległą potrzebę w czasie. Chciałbym jednak zanim zaczne kombinować samodzielnie zasięgnąc rady, może ktoś wskarze mi palcem gdzie szukać.

A mianowicie potrzebuje:

a) uC o małej mocy obliczeniowej i konsumpcji prądu. Jak najbardziej może być 8bit.

b) w jak najmniejszej obudowie, jednak do polutowania amatorsko. Powiedzmy, że mniej więcej ATTiny2313 w wersji smd to ostateczna granica. Mam bardzo małą przestrzeń, rzędu 1,5cm/3cm (nie wliczam trafa).

c) z ethernetem. Koniecznie. Po wielu przemyśleniach stwierdzam, że akurat w zastosowaniu które potrzebuje ethernet jest najlepszy.

d) z dowolną ilością Flash/Ram. Implementowac będę co najwyżej UDP wiec będzie to raczej trywialne. TCP sobie daruję, nie ma za wielkiego sensu w moim zastosowaniu.

e) współpracujacy z możliwie małym trafo ethernetowym.

f) z "normalną" architekturą i kompilatorem C.

Przegladam wstępnie google szukając jakiś kontrolerów z ethernetem i widze same wypasy z masą zbędnych dodatków (duże PICe, ARM7, etc). A ja potrzebuje dosłownie parę I/O, złącze ethernet i koniec. Czy ktoś może mi powiedzieć, czy w ogóle takie są ? Ideał miałby 10 lini I/O, ethernet i zasilanie :) Oczywiscie nie chce jakiś egoztycznych zabawek, raczej coś z perspektywą kupienia.

W ostateczności osobny kontroler ethernet, ale nie wiem czy nie zajmie mi sporo płytki.

Reply to
Sebastian Bialy
Loading thread data ...

a) za duże i w dodatku bez swobody zmiany ustawienia elementów w przestrzeni

b) zabudowane gniazdko na stałe - ja prawdopodobnie bede mial gniazdko z obudowie w sposob wykluczajacy jednoczesne mocowanie w plytce.

No _chyba_ że sam kontroler w środku jest do kupienia i ma jakieś sensowne narzędzia (wiem że x86, ale może być mało znany). Wiesz coś więcej?

Reply to
Sebastian Bialy

W artykule <fdbur8$jun$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl> Sebastian Bialy napisal(a):

CP2200

formatting link

Reply to
lopez

Odpada. Nie tyle dlatego, że będę to lutował co że będzie to montowane seryjnie ale raczej bardziej amatrosko niż profesjonalnie. I nie ma chyba sensu inwestować w sprzęt do lutowania BGA.

MAC adresy nie mają nic do rzeczy - sieć jest zamknięta.

A muszę jeśli nigdy tego nie wetknę w zewnątrzną sieć ? Pytam serio. Potrzebuje ethernet wyłacznie z dwóch powodów: bo mam okablowanie i dlatego że jest tanie (to okablowanie) w rozbudowie i diagnostyce. Ale nigdy nie będzie to sieć informatyczna.

Niestety jest niezupełnie tym gabarycie. Mam _bardzo_ mało miejsca w urządzeniu. Płytka będzie projektowana pod kątem mechanicznym (żeby się zmieściła) a nie elektrycznym ...

To nie jest ważne jaki to rynek. Nie jest wazne też w ilu sztukach. To dość specyficzne urządzenie raczej niedostępne dla przeciętnego "klienta".

Reply to
Sebastian Bialy

Hmm nie na tyle zeby nie dało się zrobić. Zrobienie stosu TCP/IP _to jest_ dopiero nietrywialne.

RX i TX niestety.

E to sobie zrobie bez problemu. Jedyne co mnie interesuje to jak to podpiąc pod ethernet.

Reply to
Sebastian Bialy

CP2200 nie wyglada źle. Masz jakieś doświadczenia z łaczeniem tego cuda z mikrokontrolerem o małej mocy ?

Ponieważ Pszemol pisał coś o puli MAC to rozumiem, że CP2200 załatwia to za mnie ? Coś tam piszą że przychodzi z MACem na gotowo.

Reply to
Sebastian Bialy

W artykule <fde3qc$jiu$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl> Sebastian Bialy napisal(a):

Ethernetowych CRC wyliczać nie trzeba, to pomaga. Wszystkie zdarzenia zgłaszane są jako przerwania, przy małych procesorach to zwykle też plus. Trochę kłopotliwe jest ponowne wysyłanie pakietu, jeśli poprzednio się nie powiodło (w half duplex), ale da się przeżyć. Odbierane pakiety da się filtrować po 5 bajtach MAC, a jak już jest w fifo (4k, do 8 pakietów) to można się dobrać do potrzebnych bajtów bez wczytywania całego pakietu. W praktyce działa nieźle, choć ma troszkę dziwactw.

Tak, chociaż jeśli zachodzi taka potrzeba to można wpisać własny. Krzysiek

PS. Nie jestem obiektywny.

Reply to
lopez

Oczywiscie ze nie musisz. Chinscy/tajwanscy producenci sieciowek robia ich wiele z takimi samym numerami MAC. Jedyny wymog jest taki, zeby nie bylo 2 takich samych w jednym LANie. W roznych lanach (czytaj: rozne kraje/wojewodztwa/regiony dystrybucji) jak narbajdziej MAC adresy moga sie powtarzac.

Malutki PIC i jakis RTL?

Reply to
Jerry1111

Wyrobil sie ? Stan trzeba co jakies 50ns/20MHz zmieniac .. Czy skorzystali z jakiegos portu szeregowego ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.