Logic MOSFET z izolowaną bramką?? IGBT??

To finalnie jaki lepiej uklad wybrac?

formatting link
pierwszy czy drugi? Drugi jest prostrzy, ale czy lepszy? W obu przypadkach trzeba bedzie zastosowac rezystor podciagajacy port uP do +5V gdyz w trakcie resetu linie portu przechodza w 3ci stan co moglo by spowodowac czesciowe otworzenie mosfetow...

Reply to
BYRRT!
Loading thread data ...

Nie śledziłem całego wątku(-ów), ale nadal chcesz załączać 2 żarówki

12V/20W, to za bardzo kombinujesz. Żarówki można rozjaśniać przebiegiem PWM o czestotliwości kilkunastu Hz. Przy prądzie rzędu 40mA jaki możesz wyciągnąć z pinu ATmega8, czas załączenia/wyłączenia MOSFETa będzie kilka (~3) rzędów krótszy od okresu przebiegu. Moc jaka zdąży się w tym czasie wydzielić będzie wielokrotnie mniejsza od mocy traconej w statycznym stanie załączenia. Przy tym jeśli załączenia będą rzadkie, to MOSFET zdąży ostygnąć, jeśli częste - żarówka nie zdąży ostygnąć. Innymi słowy: bramkę podłączyć do wyjścia portu przez ~33R i do masy przez 10k. Równolegle do obciążenia (między dren a +12V) wstawić szybką, kilkuamperową diodę i można zaczynać zabawę, ale uważaj - błąd w ustawieniu czestotliwości PWM może się dla MOSFETa źle skończyć. BTW. IR robi sporo MOSFETów "logic-level" - zobacz np. IRL3803 TG
Reply to
invalid unparseable

ale ja nie chce sterowac PWMem.. - chce narnormalniej wlaczac i wylaczac te zarowki, ot 1 swieci 0 nie swieci :)

a taka dioda nie jest zawarta w samym mosfecie?

o tym byl prawie caly wontek :)

Reply to
BYRRT!

Auc, pierwszy jest odwrotnie narysowany, zlaczyc emiterami, a kolektory do masy i +zasilania! W takim ukladzie masz zwarcie na dzien dobry (szkoda tranzystorow). Jeszcze raz - zamieniasz miejscami npn i pnp i laczysz je emiterami i bazami razem. Kolektor pnp do masy a kolektor npn do +zasilania.

Nie do konca tak, w pierwszym oporniczek do masy, w drugim oporniczek do plusa i bedzie bezpiecznie. Wartosci...powiedzmy 10k?

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

oczywiscie :) pomyłka... poprawiłem

formatting link
Czy tak może być? Ciągle pozostaje pytanie, który układ lepszy? :)

Pozdrawiam!

Reply to
BYRRT!

Co do przykladowego schematu:

formatting link
nie sprawdzony jeszcze w praktyce, wiec nie czepiac sie ... jednak sugestie mile widziane:)

Reply to
Pawel Kurzawa

Użytkownik "BYRRT!" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:ctktg3$g8o$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Drugi , jeśli MOSFET to zwykły IRFZ44N

Reply to
SP9LWH

Pewnego dnia BYRRT! przemówił ludzkim głosem:

Ja mam małą uwagę do rys. 2. Przy rezystorach 1k i 10k dla stanu niskiego napięcie na bazie wyniesie ~0.45V (przy założeniu, że napięcie dla stanu niskiego dla procesora będzie ~0V). Wydaje mi się, że tranzystor może lekko przewodzić i w zależności od punktu pracy może się trochę(?) grzać. Ja bym przesunął rezystor 10k na nogę procesora. Podobna uwaga do rys 1. Napięcie wysokie na wyjściu dzielnika będzie <4.5V i po przejściu przez tranzystor npn będzie jeszcze mniej (<4V). Wystarczy do całkowitego włączenia tranzystora ?

Reply to
Zbych

Tylko po co tam jest 10k między bazą, a + zasil ? Może lepiej go do masy ?

A podsumowując skup się na IRL540 bez pośredniczących "driverów"

Reply to
SP9LWH

Zaraz zaraz - czemu mialyby zniszczyc procesor ?

Atmel to taki delikacik ze gora 10nF nie moze rozladowac ?

J.

Reply to
J.F.

Jesli mozna wierzyc uP [ze sie nie ustawi w stan wysokiej impedancji], to wystarczylyby dwa oporniki bazowe zamiast jednego na schemacie - no i podlaczyc do +5V a nie +12.

To co proponujesz ma jedna wade - dodatkowo zmniejszy napiecie na bramce o ~0.7V ..

J.

Reply to
J.F.

Jakos nie wyobrazam sobie zrobienia sterowania z 2 pinow - to az sie prosi o klopoty. A co do napiecia, proponowalem uklad 2, tam nie ma tego klopotu (sa za to inne) ;-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

taki też kupiłem, niestety w Bydgoszczy nie mogłem dostać żadnego scalonego drivera wiec chyba pozostane przy schemacie drugim, czy zamiast 680R moge dac 1k? Moglbym wtedy zastosowac normalny rezystorek 0,25W... Na bazie ma pozostac ten rezystorek 1k? Czy zwiekszyc go np do 4k7??

Pozdrawiam Piotr

Reply to
BYRRT!

Dnia 2005-01-31 03:50, Użytkownik BYRRT! napisał:

Dioda zawarta w mosfecie jest produktem ubocznym procesu produkcji struktury półprzewodnikowej MOS-FET-a więc nie można na niej polegać jak na normalnej diodzie zabezpieczającej.

Do kogo te wonty? ;-)

Reply to
badworm

Czy tak moze byc?

formatting link

Reply to
BYRRT!

Użytkownik "BYRRT!" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:ctlbt3$p1o$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

W tym układzie tranzystor npn będzie zawsze włączony - niezależnie od stanu portu.

Reply to
Marek Dzwonnik

Pewnego dnia BYRRT! przemówił ludzkim głosem:

To teraz policz jeszcze jakie będzie napięcie na bazie tranzystora jak procesor wystawi stan 0. Trochę się zdziwisz :-). Przesuń ten rezystor

10k w stronę procesora.
Reply to
Zbych

to juz chyba zmecznie tym tematem... oczywiscie - nie Ty pierwszy pisales zeby to zrobil :) Pozatym wszystko powinno byc ok?

Reply to
BYRRT!

Podczas tego rozładowania pojawia się jeszcze efekt Millera.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Z jednego pinu !

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.