licznik energii pytania

Loading thread data ...

Damian pisze:

Ciekaw jestem właśnie jak rzetelnie takie urządzenia mierzą, moja nowa plazma wg wszelkich instrukcji bierze w standby 0,7W, w sieci znalazłem opinię właściciela który twierdzi że zmierzył moce pobierane i podczas pracy pobiera tyle ile powinien ale w standby 40W. Jakoś nie chce mi sie wierzyć żeby Panasonic tak manipulował danymi w 4W to może bym jeszcze uwierzył. Mam podejrzenie, że kilkuset watowy zasilacz w trybie standby może pobierać energie z sieci w jakiś trudny do zmierzenia sposób, pewnie prąd będzie miał przebieg w kształcie szpilek w szczytach sinusoidy napięcia zniekształconych i przesuniętych przez filtry wejściowe stąd taki miernik może nieco głupieć.

Reply to
Padre
Reply to
Tomasz Grodnicki

przepraszam ze sie 'czepiam' ale ta konsekwencja... przyjaznisz sie moze ze "Stokrotka" ? ;)

współczynnik : spół - społem, spółka, spółkowac, wespół, zespolić , zespolone,

charakter, charakteryzacja, charakteryzator, charakterystyka,

formatting link
? w odroznieniu od hara, hare kriszna, harować, harówka.

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

mam podobny wynalazek, bardzo wolno probkuje i instrukcja nic nie wspomina o metodzie mierzenia wspolczynnika mocy, zakladam wiec ze po prostu usrednia i nie zajmuje sie tym procesor ale czesc analogowa.

wyniki mam podobne, komputer z zasilaczem 400W (amd64 1.8Ghz na nforce2 z dyskiem SSD i z jakas stara grafika nvidii) pobiera okolo 70W w stanie 'spoczynku' i 90-120W jak 'ma co robic' . telewizor (kolorowy neptun 24') konsumuje okolo 90W przy wspolczynniku mocy

0.4 , lodowka konsumuje 150W przy wspolczynniku mocy 0.5.

urzadzenia impulsowe , zwlaszcza z PFC potrafia skonfundowac miernik (pokazuje cuda typu wspolczynnik mocy 0.3, 0.8, i pobory rzedu 20W, 40W,

100W) , trzeba im dodac jakis prosty filtr (wlaczenie UPS'a pomiedzy wystarcza zeby 'ustabilizowac' urzadzenie do wspolczynnika mocy 0.97 i umozliwic pomiar poboru , w w/w przypadku komputerek z core duo i zasilaczem 550W noname - efektywnie 80W w spoczynku , do 150W w trakcie pracy, zasilacz zdaje sie mial za slabe kondensatory, po zmianie na tagana o podobnej mocy ale lepszym wykonaniu i sprawnosci - 70W w spoczynku do 120W w trakcie pracy, przez identyczny filtr )

--

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

zwroc uwage ze 'wspolczynnik mocy' tez sie sumuje ;) i ze moc faktyczna pobierana przez urzadzenie silnie zalezy od wspolczynnika mocy. wg. mnie to powinno byc na odwrot, ale to zalezy od sposobu liczenia mocy przez licznik.

gdy podlaczasz dwa urzadzenia pod ten sam przedluzacz, filtry korygujace wspolczynnik mocy dzialaja wspolnie. a ze sa zwykle obliczane na _pelna_ moc urzadzenia, maja sporo 'zapasu' swoich 'zdolnosci filtrujacych'. taki filtr to zwykle po prostu rownolegle wpiety kondensator :) zalozmy w jednym urzadzeniu jest 0.1uF, w drugim 0.1uF, razem masz 0.2uF. wspolczynnik mocy sie poprawia, straty na transformatorach i przedluzaczu maleja, moc bierna maleje, moc czynna rosnie. miernik powinien wskazywac wiecej watow. chyba ze mierzy sume mocy biernej i czynnej, a moc bierna 'zgaduje' na podstawie wspolczynnika mocy. wtedy z racji poprawy wspolczynnika mocy zarejestruje mniej mocy biernej i mniej jej doda do wyniku . niby powinno byc tyle samo , ale miernik nie mierzy idealnie wspolczynnika mocy (tzn. urzadzenia typu telewizor nie pobieraja pradu 'liniowo' tak jak np. silnik) wiec ta korekta na moc bierna jest taka raczej 'zgrubna'.

podlaczajac lepszy filtr (kondensator np.) mozesz lepiej zrozumiec jak licznik koryguje wskazania. moj np. jest prosty, nie koryguje ;) pokazuje tylko moc czynna.

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

Piotr Curious Gluszenia Slawinski napisał(a) :

Ja nie przeproszę, bo się nie czepiam. Ciężko się czyta Twoje posty. Zupełny brak szacunku dla czytelnika. Dlaczego? O tym niżej.

Przyganiał kocioł garnkowi. Zdania rozpoczyna się z dużej litery, znawco zasad pisowni.

Reply to
Zbynek Ltd.

Pytanie tylko co my chcemy mierzyć? Pewnie w sumie nie ile mocy pobieramy tylko ile za to zapłacimy, a to zależy od tego ile policzy nasz licznik - jak ktoś ma elektromechaniczny, to kupić na allegro (po 23 zl widzialem) taki licznik i nim mierzyć. Ewentualnie dorobić układ mierzący prędkość obrotową tarczy i pokazujący w watach. Jak ktoś ma licznik energii elektroniczny no to pozostaje sprawdzić czy jego "cuda" przy przebiegach mocno odkształconych i niskim cos(fi) pokrywają sie z "cudami" tego miernika.

Mirek.

Reply to
Mirek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.