Ładowarka 17 ogniw NiCd - jak byście zrobili?

Witam

Jest sobie 17 ogniw NiCd 1200mAh Sanyo, pracują w wiertatko-wkrętarce. Oryginalnie były aku 'made in chinczyk w garażu' ale się im padło.

Oryginalny układ ładowania to trafo 24V/400mA oraz diodka i rezystorek.

Nie znalazłem scalaczków obsługujących więcej niż 16 ogniw (normalnie dostępnych) Tak sobie myślę nad zastosowaniem L200 - mam ograniczenie prądu i napięcia. Ale może coś bardziej inteligentniejszego da się zrobić ewentualnie czy jest sens w zabawie z L200? Czas ładowania nie jest ważny, zostaje to trafko.

Pozdrawiam.

Reply to
Henry(k
Loading thread data ...

i to jest dobry układ...

tak samo jest np. w Metzach od 45CT w górę

ja bym nie zmieniał

PMK

Reply to
PeKlesyk

W zasadzie NiCd i NiMh powinno się ładować prądem np. C/10 przez 14h. Generalnie czas ładowania powinien wynosić 1,4*C/x, gdzie x to prąd ładowania. Ale przy dużych prądach, gdzie czas jest rzędu 1h trzeba brać pod uwagę temperaturę ogniw. Proponuję zrobienie ładowarki na źródle prądowym, może być L200 lub LM317 (mogą być za mało wydajne prądowo), założyć prąd ładowania C/5 i pilnować 7h. Pozdrawiam, Wawrzek.

Reply to
Wawrzek

Henry(k) napisał(a):

Zbuduj zrodlo pradowe, o napieciu, ktore pozwoli "przepchnac" przez pakiet zalozony prad ladowania. Do tego dolacz uklad, ktory przerwie ladowanie po wykryciu przyrostu temperatury na ogniwie, wzgledem temperatury otoczenia. Lub za kazdym razem ustawiaj budzik;) Pamietaj o rozladowaniu NiCd do napiecia ~1V/ogniwo przed ladowaniem. Pozdrawiam TomaszB

Reply to
TomaszB

Użytkownik "Wawrzek" <wawamag[ciach_to]@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:dl32ok$v8p$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

I tak też zrobię, bo teraz to nie wiem ile ma się ładować, prąd się ciągle zmienia.

Pozdrawiam również.

Reply to
Henry(k

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.