łączyć?

Kupiłem ostatnio trzy panele fotowoltaiczne, po 100W każdy. W zestawie miały co prawda mały sterownik ładowania akumulatora PWM, ale od początku zakładałem wykorzystanie go jedynie do testów i finalne zastąpienie jakimś MPPT. Panele mają służyć za awaryjne źródło prądu, z którego w razie czego mógłbym zasilić laptopa, telefon, lutownicę albo sprzęt krótkofalarski. :) Początkowo zakładałem, że wystarczy mi, jeśli instalacja będzie w stanie wyprodukować 12V DC. Potem jednak zacząłem się zastanawiać jeszcze nad dorzuceniem jakiegoś falownika, który dałby możliwość zasilania urządzeń 230V.

I teraz kilka pytań z tym związanych:

  1. Widzę, że dostępne są urządzenia łączące funkcję kontrolera ładowania MPPT oraz falownika - podpinamy panele i akumulator, a na wyjściu dostajemy 230V AC. Jak z jakością takich urządzeń? Dają czystą sinusoidę i nadają się do zasilania elektroniki? Możecie polecić jakiś konkretny model?
  2. Jaki akumulator wybrać do takiej instalacji?
  3. Czy takie urządzenia nadają się do pracy na zewnątrz? Dla paneli planuję zespawać jakiś stelaż. Czy akumulator i kontroler ładowania/falownik można zamknąć w jakiejś skrzynce pod panelami? Nie zaszkodzą im zimowe warunki? A może zmienić koncepcję i tylko panele zamontować na zewnątrz, a resztę sprzętu umieścić wewnątrz pobliskiego budynku gospodarczego?
Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

W dniu 10.04.2024 o 09:33, Atlantis pisze:

Nie polecam "combo", daj MPPT i osobną przetwornicę, może być taka do TIRa. Jest duży wybór.

Żelowy. 100Ah lub 150Ah przy tych panelach co masz.

Przetwornicę lepiej mieć w domku.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

Ale robią już takie "do TIRA" umiejące się przełączyć automatycznie poniżej 100ms na aku gdy 230V zniknie?

Reply to
Marek

W dniu 10.04.2024 o 11:18, Marek pisze:

Ale po co, skoro przetwornicę podłączasz do aku a nie do paneli?

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

W dniu 10.04.2024 o 11:22, LordBluzg®🇵🇱 pisze:

Ale Autor chce mieć "Panele mają służyć za awaryjne źródło prądu, z którego w razie czego mógłbym zasilić laptopa, telefon, lutownicę albo sprzęt krótkofalarski. "

czyli potrzebuje bardziej ups-a niż samą przetwornicę.

Reply to
Janusz

W dniu 10.04.2024 o 09:33, Atlantis pisze:

Skoro tak to określ moc tego i kup używany ups odpowiedniej mocy z zapasem pewnie 700-1000W wystarczy, do niego podpinasz nowy aku 12V żelowy 100-150Ah a pod aku podpinasz ładowarkę mppt. Dobrzy by było temu ups-owi trochę 'przestawić' wewnetrzne ładowanie aby nie przeładowywał aku i żeby panele wykorzystać.

Reply to
Janusz

W dniu 10.04.2024 o 12:32, Janusz pisze:

Akumulator + przetwornica jest właśnie takim UPSem :) O tyle fajnie, że może sobie dobrać moc przetwornicy i zapewne będzie to tańsze niż gotowy UPS i mniej problematyczne. Zawsze się zastanawiam, skąd ludzie biorą pomysł na zasilanie z samych paneli, skoro jest to kompletnie niestabilne, bez akumulatora, że o nocy nie wspomnę :)

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

No to się przełącza czy nie? Bo panel to tylko zasilanie awaryjne.

Reply to
Marek

W dniu 10.04.2024 o 12:32, Janusz pisze:

w/w idzie zasilać z 12V. Do laptopa są "zasilacze" z 12V na 19V, lutownicę na 12V mam nawet u siebie. 230V potrzebne jest w niewielu sytuacjach, np jako zasilanie silnika do kosiarki. W takich przypadkach stosuje się rozwiązania z urządzeniami...jak w przyczepie kempingowej, gdzie źródłem jest akumulator a panele go ładują lub alternator.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

W dniu 10.04.2024 o 12:41, Marek pisze: :

Co ma się przełączać? Panel traktujesz tylko jako źródło ładowania akumulatora a nie jako główne zasilanie.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

A co z kolei rzuca pewne światło na kwestię dlaczego Autor tak rzadko odpowiada na maile :-).

Reply to
Marek

Autor potrzebuje stabilnego zasilania. Albo z aku albo z 230v. Ma nawet nie wiedzieć kiedy z czego jest 230v, stąd wymagane przełączane. Pytam o te z tira, już umieją się przełączyć czy nie?

Reply to
Marek

To absolutnie NIE ma być UPS, który właczy się natychmiast po zaniku zasilania w sieci. Raczej alternatywne źródło energii, które pozwoli zasilić kilka najbardziej podstawowych urządzeń w przypadku przerwy w dostawie prądu (pamiętam jż kilkudniowe przerwy w dostawach zasilania w mojej okolicy), a na co dzień będzie mogło posłużyć jako dodatkowe źródło "darmowego prądu" po naładowania laptopa, telefonu, power banku czy wkrętarki, a za jakiś czas może i roweru elektrycznego. ;)

Reply to
Atlantis

W dniu 10.04.2024 o 12:51, Marek pisze:

Ale po co, skoro ma tutaj w zestawie akumulator 150Ah do tych małych urządzeń? Akumulator można też ładować z 230V i są ładowarki, które samoczynnie przestają ładować i nie potrzeba tutaj żadnego przełączania. Przetwornica z TIRa, robi z 12VDC 230AC i koniec kombinacji.

Takie połączenie jest megastabilne.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

Te co ja widziałem każda miała opcjonalne zasilanie 230v by ładować podłączony do niej aku. Tylko problem był w tym, że nie umiały się automatycznie przełożyć na zasilanie z aku gdy 230V brakło. Wtedy była pewna niższa na rynku, były typowe UPS do których nie dało się w prosty sposób podłączyć samochodowego aku albo przetwornice do takiego aku ale nie umiejące pracować jak UPS.

Reply to
Marek

W dniu 2024-04-10 o 12:56, Atlantis pisze:

Rok temu kupiłem na Alledrogo 3 zasilacze do Laptopa wtykane w gniazdo zapalniczki (za jakieś naście złotch sztuka). Kupiłem też za kilka złotych kabelki zakończone odpowiednią wtyczką. Zasilacze z odpowiednią wtyczką były chyba z 5 razy droższe od tych. Na razie w dwóch wymieniłem kabelki (jeden do HP, drugi do DELLa) i sprawdziłem, że w samochodzie działają. Mój DELL z zasilacza, który się nie przedstawi, nie ładuje swojego akumulatora, ale pracuje.

Ładowanie telefonu czy power banka z gniazda zapalniczki też ma gotowe rozwiązania.

Dlatego mam też gniazda zapalniczki i zakładam, że jakbym potrzebował to je podłączę do akumulatora.

Ładowanie akumulatora to osobny temat. Ja zakładałem, że chodzi o przerwy w zasilaniu więc zakładałem ładowanie z sieci. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 10.04.2024 o 13:03, Marek pisze:

Wątkotwórcy nie chodzi o ładowanie z sieci ale z paneli PV więc kombinacja z przełączaniem 230V w ogóle nie wchodzi w grę. W takich konfiguracjach zawsze wykorzystuje się źródło najbardziej stabilne, czyli akumulator, który jest równocześnie buforem jak i najbardziej wydajny prądowo. Jak już pisałem, można go doładować z 230, jesli jest pod ręką i kiedy długi czas nie było słońca a akumulator się "wydoił".

Można też, jako ładowanie buforowe z 230 podać przez jakieś trafo z 24V i sterownik PWM (30zł) i masz zabezpieczenie przed przeładowaniem.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

To trzeba to było napisać w PIERWSZYM poście, to bym sie nie produkował zbędnie.

Reply to
Janusz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.