Kondenstory SMD na 2kV

Witam,

czy ktoś z Szanownych może wie czy gdzieś w Wa-wie można kupić kondensatory SMD 1nF/2kV? Najlepiej w jak najmniejszych obudowach. I czy wogóle coś takiego się robi? Z przeglądu ścieżek kilku fabrycznyh PCB wygląda że chyba się się robi, ale osobiście jeszcze nigdy czegoś takiego nie używałem.

Interesuje mnie podstawowa jednostka sprzedaży, tzn. 100 szt.

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec
Loading thread data ...

On Tue, 18 Nov 2003 21:38:31 +0100, "axial" snipped-for-privacy@NS.poczta.onet.pl> wrote: [.....]

Wiem, dlatego mam wątpliwości. Jeśli weźmiemy kondensator płaski z powietrzem jako dielektrykiem (idealny, taki z lekcji fizyki ;-) ) i odległości między okładkami 1mm, to powinien on spokojnie wytrzymać napięcie 25kV. Wyładowania w powietrzu zaczynają się pojawiać zdaje się przy natężeniu pola około 30kV/mm, ale nie pamiętam tego dokładnie. Jeśli dielektrykiem w w/w kondensatorze jest coś innego niż powietrze, to sprawa wyglada trochę inaczej. Pojemność wzrasta epsilon razy, natężenie pola elektrycznego w dielektryku maleje (chyba) epsilon razy, ale dielektryk ma mniejszą wytrzymałość dielektryczną niż powietrze, tzn. może wytrzymać mniejsze natężenie pola elektrycznego. Trzebaby zebrać dane i policzyć/oszacować czy jest możliwe zrobienie np. 1nF/2kV w 0805, ale jakoś nie chce mi się tego robić. :-)

Wiem, potrzebuję ich właśnie do urządzenia z Ethernetem. :-) Na razie, w prototypie, używam zwykłych kondensatorów w 0603, AFAIK na 50V. Ale wkrótce pojawi się nowy prototyp, który, mam nadzieję, będzie wersją ostateczną i chcę, aby wszystko było zrobione na tak jak należy.

No właśnie, oglądałem m.in. stare, ale bardzo zacne, karty śp. Digitala i AFAIK są tam takie kondensatory w 1210.

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

axial napisał:

Są takie kondensatory. Na pewnym schemacie notebooka mam napisane:

1000P 1808 2KV CC1808-HJ1 Co prawda są one wpiete w linie modemowa

Szymon Klause

Reply to
NightSky

W TV to rzeczywiście chyba nigdy. Ale ładnych kilka lat temu hurtowo naprawiałem monitory. Zdarzyło mi się kilka razy nie podłączyć "fajki" i widziałem różne efekty. Kiedyś nawet na chwilę sam się podłączyłem pod fajkę. Niechcący oczywiście :-)

No bo do zainicjowania wyładowania jest potrzebna niezbyt duża odległość elektrody od jakiegoś uziemienia i jakiś pyłek o co w telewizorze/monitorze nie jest zbyt trudno. A później to już normalnie płynie prąd w zjonizowanym powietrzu.

1n/2kV też są, tylko w PL chyba nie do kupienia w małych ilościach.

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.