kondensator zmienny

Mam pytanie czy ktos sie orientuje ile moga kosztowac nowe albo uzywane kondensatory zmienne powietrzne 0-500 pF ???

Moze jest jakis skelp online gdzie mozna je kupic ?

Dziekuje z gory za odp

Reply to
dupaaa1
Loading thread data ...

Użytkownik snipped-for-privacy@buziaczek.pl napisał:

Takie kondensatory nie istnieją. Każdy kondensator zmienny ma jakąś pojemność początkową. Dla takich jakich szukasz, wynosi ona ok. 15-20pF. Ceny są różne. Od zera - znajomy w serwisie i kondensator demobilowy, do setek złotych za kondensatory próżniowe. Jeśli szukasz "normalnego" to zajrzyj np. tu

formatting link

GM

Reply to
sp9rjt

Dzieki za odp

Faktycznie od zera nie istnieja zle sie wyrazilem zawsze wartosc jakas minimalna jest inna od zera

Szukalem na allegro i jest troche tylko nie wiem w czym wybrac interesuje mnie...

Czy ma znaczenie czy bedzie do 1,2 czy x - sekcyjny?? Do skrzynki antenowej?

Znalazlem opis w intenecie gdzie byly 2 kondensatory 23-500 pF i cewka ..czy potrzebne sa az takie duze do pracy 80-10 m ?

Szukalem tez jakiegos sklepy online co by sprzedawal takie cos ale chyba nie znalazlem jak znasz jakis godny poelcenia to sie zamieniam w sluch :P

Reply to
dupaaa1

Może nam powiesz do czego potrzebujesz i ile sztuk :P to może ci ktoś podeśle? Tego sie już nie robi, to przeszłość. Jeśli robisz nadajnik to powiedz na jaką moc, bo od tego wiele zależy.

Reply to
Jacek Maciejewski

Do skrzynki antenowej potrzebne są kondensatory o większym niż normalnie odstępie płytek. Kondensatory odbiorcze się do tego celu nie nadają, gdyż po przyłożeniu napięcia w.cz. wystąpią przeskoki pomiędzy płytkami. Zrobiłem dwie skrzynki antenowe na wszystkie pasma KF, wykorzystując kondensatory ze starych lampowych odbiorników radiowych typu "Pionier". Musiałem je tylko przerzedzić, to znaczy usunąłem co drugą płytkę statora i rotora. Samo przerzedzenie jeszcze nie da właściwego odstępu, ponieważ płytki nie będą ustawione względem siebie symetrycznie. Aby to zrobić, należy odlutować stator od wsporników, przesunąć go i przylutować ponownie. Do tej operacji takie "pionierowskie" kondensatory idealnie się nadają. Jako cewkę, wykorzystałem fabryczną cewkę z demobilowego nadajnika radiostacji 10RT. Ma ona średnicę ok. 40mm i 40 zwojów drutu 0,8mm. Skrzynka dostraja TRX'a na wszystkich pasmach do anteny W3DZZ.

Jeśli chcesz, mogę Ci podesłać schemat i zdjęcia na priv.

de SP9RJT

Reply to
sp9rjt

Użytkownik Janusz M. napisał:

Poszło.

GM

Reply to
sp9rjt

a kondensatory do tego sprzedaje firma Anecke. Dość drogie, ale dobre. Przy tych kondensatorach nie ma ślizgaczy do rotora, tylko obie sekcje są połączone szeregowo. Przez te kondziory płyną wysokie prądy (rzędu 100A) i ślizgacze mogą się spalić.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Jasne ze chce i prosze :) Jak masz jakies ciekawe projekty skrzynki ktore ci sie sprawdzily juz na KF 1,8-30 mhz to sli do mnie

snipped-for-privacy@buziaczek.pl

Jak masz tam jakies opisy jak to zbudowac " JAK DLA CEPA " to bedzie mile widziane.

Reply to
dupaaa1

Jak tego nikt nie robi to mam glupie pytanie w jaki sposob teraz budowane sa reczne skrzynki antenowe?

Mysza chyba w jakis sposob zastapic kondensatory powietrzne czyms nowym. A jeszcze co do odstepu miedzy plytkami to z tego co szukalem po necie to dla skrzynki mocy 100 W odstepy nie moga byc mniejsze niz 0.5 mm prawda?? czy falsz???

Jak ktos ma jakies z demobilu takie kondensatorki to bym byl zainteresowany ewentualnie jakas strona gdzie mozna dostac

Pozdrawiam

Reply to
dupaaa1

A sory ze powielanie postow ale....

Jakbys mial tam skany skrzynki antenowej to nie jakas z reflektometrem tylko najprostsza budowa i wykonanie bez zbednych elementow.

na kf 1,8-30 mhz 100 W

Reply to
dupaaa1

z kondensatorów, które się nadal produkuje.

Lepiej większe. W mojej jest 1mm. Jeszcze nie strzelały.

Można samemu zrobić. Trzeba tylko wyciąć płyty dość precyzyjnie i przylutować dość precyzyjnie do osi, najlepiej srebrnym lutem i płytki srebrzone. W ostateczności wypolerowana blacha cynkowa też się nada. Najlepiej zrobić kondensator dwusekcyjny, gdzie na rotorze siedzą obie sekcje połączone szeregowo, a ty tylko z obu statorów zbierasz. Kondensator jest większy, ale nie masz problemu z komutacją dużych prądów.

Właśnie znalazłem w sieci, ze firmy, którą polecałem (Annecke) już nie ma :-( Konstrukcje własnej roboty widziałem w niemieckim CQDL i Funkamateur, niestety nie wiem, w jakich numerach. Było to parę lat temu w związku z antenami magnetycznymi.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
Reply to
invalid unparseable

Oczywiscie sa i takie skrzynki ze dostroja 10:1 swr ale nie o taka mi chodzi... i bynajmniej nie o to zeby nadawac rynna :P chociaz ciekawy pomysl hehe Jezeli juz miala by dzialac u mnie to do dostrojenia max 4:1 chodzi o to zeby dipol pracowal szerzej . Wiadomo ze rezonans bedzie tam gdzie ma byc ale wole radio chlodne.

Reply to
dupaaa1

Wydaje mi sie ze nie ma IC735. Napewno jest jakas tolerancje ale nie zbyt zadowalajaca . Zupelnie co innego gdy jest juz antenna tuner

Jesli mozesz zerkni strony

formatting link
?item=40192925
formatting link
?item=40715245
formatting link
ocen czy sie nadaje ktorys z tych kondensatorkow

73
Reply to
dupaaa1

Użytkownik snipped-for-privacy@buziaczek.pl napisał:

IMHO, trzeci i piąty.

GM

Reply to
sp9rjt

Nie bylbym taki pewien - popatrzcie po mediamarkcie - jest wysyp radyjek samochodowych za psie pieniadze strojonych galka. Jak obstawiacie - tanij chinczycy zrobia potencjometr i warikap, czy kondensator zmienny ? A moze steruja rdzeniami wkrecanymi w cewki :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.