komunikacja radiowa na bardzo bliskie odległoś

Potrzebuję przesłać sygnał radiowo na bardzo bliskie odległości, inne metody odpadają ze względu na syfiaste warunki i przekazanie sygnału na element wibrujący. Problem jest w tym, ze odległość to w zasadzie 10, 50cm w zależności od tego co mechanik powie. Pogapiłem się trochę po modułach radiowych (tlx2401 i podobne)i ich programowaniu i widzę, że trochę jest problemów ze śmietnikiem w eterze a mi zależy na pewnym przekazaniu sygnału.

Powiedzcie mi, czy jest np możliwość wsadzenia takich dwóch modułów np w dwa końce rury z stalowej siatki która robiłaby za ekran. Czy da radę przesłać sygnał w miarę szybko? Czy jest może literatura na takie tematy?

Reply to
PH
Loading thread data ...

Elektronika należy do nauk ścisłych Czy możesz więc zdefiniować poniższe określenia

Paweł

Reply to
Paweł

Da się. Renault ma wbudowane czujniki ciśnienia w koła. One komunikuja się radiowo z komputerem. Poszukaj jak to jest zrobione.

PC

Reply to
PC

Paweł pisze:

Proszę bardzo:

Mgła olejowa z dodatkiem pyłów.

Potrzeba przekazania sygnału elektrycznego na element zmieniający swe położenie. Element zmienia swoje położenie na promieniu okręgu ok. 20cm, nie zmieniając orientacji w w przestrzeni. Prędkość obrotowa zmienna - od 50 do 200 obrotów na minutę.

Odległość tranceiverów, może wynosić od 10cm do 50cm, w zależności od zaleceń konstruktora elementów mechanicznych.

Korzystanie z pasm radiowych napotyka trudności w ich wykorzystaniu ze względu na dużą ich zajętość przez inne nadajniki, a także w niektórych przypadkach przemysłowe zakłócenia elektromagnetyczne. W związku z czym należy stosować odpowiednie metody pozwalające na uniknięcie ich wpływu.

Sygnał ma być przekazany bez przekłamań.

Rysunek odręczny. Czerwone to tranceivery, niebieskie to ekran elektromagnetyczny, czarne to elementy nieruchome, zielone ruchome. ekran jest przytwierdzony do elementów nieruchomych. Elementy mechaniczne są metalowe.

Dopuszcza się opóźnienia sygnałów wprowadzane przez system mikroprocesorowy sterujący nadajnikiem i odbiornikiem. Wielokrotne przesyłanie tej samej ramki danych ze względu na wcześniejsze błędy w komunikacji jest niemożliwe.

Reply to
PH

PC pisze:

Dzięki :)

Reply to
PH

formatting link

Reply to
PH

Czy ta mgła zawiera dużo wody lub innych przewodzących dodatków ?

Co to jest za sygnał ? Czy jest to jeden bit czy pakiet danych o długości np. 100kB ? Jakie konkretnie opóźnienie jest dopuszczalne ?

Paweł

Reply to
Paweł

Paweł pisze:

Nie.

Jest to rejestr stanu maszyny. Paczka 128 bitów. Opóźnienie dopuszczalne to 20ms.

Reply to
PH

W takim czasie, taką ramkę to można wielokrotnie powtórzyć w obydwie strony. Nie trzeba narzucać założeń które trudno później spełnić w praktyce. K.

Reply to
John Smith

Przy warunkach jakie podałeś transmisja radiowa nie wydaje mi się czymś specjalnie trudnym. Teoretycznie wystarczy przepustowość kanału na poziomie 7kb/s. Jeśli jednak wymagana jest ekstremalnie wysoka pewność przesłania danych to zastosuj dwa gotowe moduły pracujące w paśmie 2.4GHz. W ciągu 20mS będa one potrafiły powtorzyć ramkę z danymi ponad 10 razy.

Paweł

Reply to
Paweł

Paweł pisze:

Podziękował! :) A czy ten mój wynalazek z ekranem, może polepszyć, czy pogorszyć sprawę.

Reply to
PH

Paweł pisze:

Podziękował! :) A czy ten mój wynalazek z ekranem, może polepszyć, czy pogorszyć sprawę?

Reply to
PH

Zapewne polepszy ograniczając wpływ zewnętrznych zakłóceń. Jednak teoretycznie powstaje w ten sposób układ o właściwościach rezonansowych. Można więc przewidywać że, dla pewnych częstotliwości i pewnych położeń odbiornika i nadajnika mogą pojawić się jakieś kłopoty. Jeśli poziom zakłóceń w jakim ma pracować urządzenie jest bardzo duży to zapewne większy problem będzie ze stabilnością pracy uP a nie z łącznością radiową na odległość 50 cm.

Paweł

Reply to
Paweł

Paweł pisze:

No to już wiem na co zwracać uwagę. Dzięki!

Reply to
PH

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.