klawiatura 16-przyciskowa. Jak obsłużyć?

Mam dwie klawiatury 8-pinowe, 16-przyciskowe (jedna podłączona do atmela

2051, a druga do PCF8574). Jak je mam obsłóżyć? Nie są zasilane niczym, tylko na zasadzie takiej, że robią zwarcie między dwoma pinami. Atmelem jeszcze sobie poradze, bo moge zapodawać po kolei na pierwsze 4 piny stan aktywny i skanować kolejne 4 czy i gdzie sie pojawia stan aktywny. Ale z tym PCF`em mam wielki problem. Klawiatura musi być podłączona do czegoś, co dalej przekarze informacje poprzez I2C (żadna inna transmisja nie wchodzi w gre- musi być I2C). Myślałem żęby pierwsze 4 piny podciągnąć do nap zasilania i patrzeć gdzie na wyjsciu jest "1", no ale wtedy mam tez "1" na pierwszych czterech pinach.

Jak rozwiązać ten problem?

Reply to
Panoramix
Loading thread data ...

Dnia Thu, 02 Jun 2005 15:36:41 +0200, Panoramix <panoramix snipped-for-privacy@BEZSPAMUPROSZEo2.pl napisał:

formatting link
?item=52602158Opis w EdW 3/2000.

Reply to
Ostry

Ja klawiature kupioną mam. Tylko nie do końca wiem jak ją obsłużyć programowo. A masz ten nr EdW? Jeśli tak, to czy mógłbyś podesłać mi skan tego artykułu na maila?

Reply to
Panoramix

Dnia Thu, 02 Jun 2005 18:24:55 +0200, Panoramix <panoramix snipped-for-privacy@BEZSPAMUPROSZEo2.pl napisał:

Poszedł. Jednak to nie marcowy a EdW 4/2000.

Reply to
Ostry

Thu, 2 Jun 2005 15:36:41 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Panoramix" <panoramix snipped-for-privacy@BEZSPAMUPROSZEo2.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

O rany ... "Obsłużyć" !!!

Dajesz wszędzie jedynki i zero na aktywną kolumnę, sprawdzasz gdzie na wejściach wierszy pojawiło się zero. Tak samo na 89C2051 jak i na PCFie. Nie trzeba żadnego zewnętrznego podciągania. Podciąganie do +5V masz w uC i w PCF. Zapamiętaj raz na zawsze że wejście/wyjście potrafi dużo więcej prądu pociągnąć do masy (stan niski) niż wypuścić w stanie wysokim. Dlatego często stanem aktywnym na różnych magistralach jest stan niski.

Błedem byłoby podłączenie np. pojedynczego przycisku jedną stroną do

+5V a drugą na nóżkę uC, wyzerowanie tej nóżki i sprawdzanie kiedy się jedynka pojawi - w ten sposób można co najwyżej spalić port procka (a dokładniej tranzystor ciągnący linię do masy). Robi się odwrotnie - ustawia na nóżce stan wysoki i przyciskiem zwiera do masy.

A co ma przekazywać dalej po I2C bo nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi ? No podłączasz PCF8574 do uC i obsługujesz programowo.

Reply to
BLE_Maciek

Tylko że ja mam klawiaturę scaloną w jedno, tzn. kupioną już gotową obudowaną w TME. Nie wiem gdzie tam są wiersze a gdzie kolumny.

No po I2C ma być przesłana ramka danych jaki przycisk nacisnełem/ nacisłem.

Reply to
Panoramix

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.