Keil - sdcc (8051)

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę o skali produkcji w Chinach urządzeń opartych na wszelkie klony 8051. Są to setki miln. szt rocznie. Praktycznie każde urzadzenie pojawiające się na rynku chinskim wymagające mcu (poczynając od ściemniacza, poprzez wentylator, klimatyzator a na sterowniku silnika elektrycznego do roweru kończąc) zawiera klon 8051. Żadne army, atmele czy pice.

Reply to
Marek
Loading thread data ...

Dnia Thu, 23 Aug 2018 22:24:44 +0200, Marek napisał(a):

Do sciemniacza czy klimatyzatora to sie moze nadaje. Oczywiscie o ile wymagania niezbyt wysokie, bo jakby ktos chcial w inteligentny dom wprzac ... Sterownik do roweru, tzn falownik do BLDC ... chyba za slaby.

No i 8051 ma troche glupich ograniczen, ktorych nie maja podobne procki, swego czasu ponoc motorolka 6800 byla popularniejsza w takich rozwiazaniach.

J.

Reply to
J.F.

Za słaby? Najpopularniejszy polski klon 8051 ma 700Mhz. Do bldc z halem wystarczą jpojedyncze Mhz

Reply to
Marek

Przecież dokładnie o tym napisałem. W takiej skali pewne zalety, zwłaszcza ekonomiczne, 8051, mogą przeważyć nad NRE i wtedy jest czysty zysk. Jeśli jednak nie jesteś nawet blisko tej skali, to zapomnij o tym podobnych starociach.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Dnia Fri, 24 Aug 2018 08:18:18 +0200, Marek napisał(a):

A coz to za polski klon ?

Oryginalny 8051 pamietaj ze mial duzy nadmiar zegara - 12 cykli na proste operacje. Wiec z tych 12MHz robil sie 1MIPS, a nawet mniej.

To ciagle sporo, ale jak trzeba cos ambitniejszego wyliczyc, to sie okaze, ze tych prostych 8-bit operacji troche trzeba na te ambicje.

No i Piotr ma racje - moze Chinczykom oplaca sie dac do roweru procek o 2$ tanszy, ale czy my mamy rzezbic w g* ?

No chyba, ze masz zlecenia projektowe od Chinczykow :-)

J.

Reply to
J.F.

użytkownik J.F. napisał:

Niektórzy wolą zapłacić za resztki magazynowe po 500pln/sztukę i wsadzić stary już dawno wycofany układ niż przerabiać projekt.

Albo komuś na serwis potrzebne, albo projektant nogi wyciągnął i nie ma komu projektu zaktualizować, albo maszyna za 100 tysi i trza naprawić, albo przywiązanie do 8051 i po co człekowi uczyć się nowego IDE co ma 2GB na hdd, ble ble ble.

Skoro są na rynku 8051 widocznie ktoś tego potrzebuje.

Za 30 lat będzie gadka: ARM? Przecież to staroć, kto tego używa? Pamięć się sypie po 10 latach, do dupy z takim układem:) Nie ma to jak 8051, te to dopiero trzymały RAM.

Reply to
Relatywizator rzeczywistości Dąs

I jest dostępny w mięsnym na rogu w obudowie dip?

Te procesory to najszybsze furmanki świata.

Reply to
Sebastian Biały

Pewno ten:

formatting link
Tylko czekać aż postawią na tym Androi.... a nie czekaj ... prędzej CP/Ma. Tyz piknie.

Reply to
Sebastian Biały

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.